DOLAR 18,6018 -0.18%
EURO 19,6773 -0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 3187980,95%
Ankara

PARÇALI BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

BÜTÇE PARADOKSU

BÜTÇE PARADOKSU

ABONE OL
18 Kasım 2022 09:13
BÜTÇE PARADOKSU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçmişte neler yaşandığını herkes merak ediyor, yani; umarım merak ediyoruzdur. Peki, bu merakımızın altında yatan asıl amaç, sadece merak giderme duygusu mu? Yoksa bir sürecin başlangıçtan sona kadar olan yarar ve zararlarını inceleyerek günümüzdeki benzer durumlar için önlem almak mı? Bu sorunun cevabı net ama nedendir bilinmez, bir türlü doğru olanı uygulamayı da başaramıyoruz.

2022 yılının bitmesine az bir süre kala tüm bütçe hesaplamalarının masaya yatırıldığı, bir sonraki sene için harcamaların belirlendiği bir dönemdeyiz. En çok merak edilen konulardan biri de ‘Asgari Ücret’ miktarıdır şüphesiz. Son hesaplamalarda 15.000.000’a yakın ücretli çalışan görünüyor. Asgari ücret üzerinden maaşlar belirleniyor ve çalışanların ailelerine kadar bu konu yakından takip ediliyor. Asgari; en alt sınır demektir. Bunu tartışmaya açmak bile istemiyorum. Bu gün sizlerle tarihteki işçi ücretlendirmeleri hakkında konuşmak istiyorum.

Eski Roma’da milattan önce sosyal yardım kavramı oluşmaya başlıyor. Esirler ve özgürler olarak iki sınıf var ama işverenler genel olarak kendi esirlerine özen gösteriyorlar. Devlet, özgür işçilerin iktidarı etkilemesini göz önünde bulundurarak onlara sosyal yardım düzenlemesi yapıyor. İşçiler ise milattan sonraki dönemlerde belirli ücret ödeyerek ölüm ve hastalık sandığı uygulamaları ediniyorlar. Sigorta kavramını bu dönemlerde de görmek mümkün. “Her şeyi çözüme kavuşturmuşlar, ne güzel,” diyorsunuzdur ama öyle değil. Ne oluyor biliyor musunuz? İmparator Constantin diye bir adam Hıristiyanlık dinini ülkenin resmi dini yapıyor. Devlet, dini giderler üzerine yoğunlaştığı için, ölüm sandığı ve hasta sandığı sistemi çöküşe uğruyor. Sosyal yardımlar kısıtlanıyor.

Kilise giderleri Roma toplumunun genelini ilgilendiren bir durum muydu? Hayır, ama sağlık herkesi ilgilendiren bir durumdu. Çünkü herkes hastalanabilir ve giderler konusunda oluşturulan sandık sayesinde kişi bundan yararlanabilir. Papazlara ayırdıkları giderler, ölüm sandığı uygulamasında, ölen kişinin geride bıraktığı aile üyelerine bağlanan aylığın önüne geçiyorsa eğer bu durum çok yararsız bir hâl almış olmaz mı?

Çalışmak, üretmenin en önemli kuralıdır. Firma veya kurum, ne olduğunun önemi yok, çalışanına değer vermek zorundadır. Üretimi / işi ayakta tutan unsur; işçidir. Çalışan hakkını almak ister, ki doğal olanı da budur. Yakın bir zamanda çalışanları ilgilendiren rakamlar da belirlenecektir. Temennimiz; temel yaşam giderlerinin rahatça karşılanabildiği, ailelerin eğitim masraflarına rahatça yetişebilmesini sağlayan, çalışmaktan vakit ayırıp zihinlerini tazeleyebilecek aktiviteleri gerçekleştirebilecekleri bir ücretin belirlenmesi yönünde. Çalışanı sadece alt sınır ücret belirlemeyle rahatlatmak yeterli değil. Sistemsel olarak gerekli desteğin sağlanması gerekiyor.

Eğitim alanına ayrılan bütçeler, sağlık alanına ayrılan bütçeler, ulaşım alanına ayrılan bütçeler gibi birçok unsuru, halkın yararına olan durumlar için harcarsak eğer; mesela, okul giderleri, ulaşım giderleri, sağlık giderleri konularında daha refah bir ortam sağlanırsa toplum açısından, asgari ücretle çalışan kişi sadece temel ihtiyaçlarına odaklanır. Çocuğunun okul masrafı gözünde büyümez, sağlık durumu bozulduğunda bunun giderleri gözünde büyümez, sosyal aktiviteler gözünde büyümez… Örneğin; Kültür Bakanlığı her film ve kitapta gerekli desteği sunarsa eğer, herkes kitap alabilir, haftada bir filme gidebilir.

Bütçe konusunda çoğu bakanlığın ürkütücü rakamları öngörüldü. Yetkililer bu konuda gerekeni yapacaktır diye düşünüyorum. Toplum yararına olan kurumların desteklenmesi gerekiyor. Çoğu bütçelerin filtrelenmesi ve daha yararlı alanlarda kullanılması hepimiz için faydalı olacaktır.

Güzel yarınlarda buluşmak dileğiyle…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

xenforo eklentileri hacker blog hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Mali Müşavir Mali Müşavir Mali Müşavir Mali Müşavir Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
süs bitkileri eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi organik tarım eğitimi eğitimi zeytin yetiştiriciliği eğitimi mantar yetiştiriciliği eğitimi arıcılık eğitimi tıbbi mantar eğitimi ankara muhasebeci vergi uzmanı kosgeb danışmanlığı vergi cezası çözümü ankara muhasebeci vergi uzmanı kosgeb danışmanlığı vergi cezası çözümü kosgeb destekleri vergi danışmanı sgk uzmanı sgk teşvikleri tübitak destekleri ankara falcı ankara medyum ankara tarot falı online falcı isim analizi