DOLAR 18,6425 0.03%
EURO 19,6283 0.03%
ALTIN 1.078,79-0,13
BITCOIN 315619-1,38%
Ankara

AZ BULUTLU

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

POLATLI DA SİRENLER ÇALACAK DEPREM ANONSLARI YAPILACAK

POLATLI DA SİRENLER ÇALACAK DEPREM ANONSLARI YAPILACAK

ABONE OL
10 Kasım 2022 09:41
POLATLI DA SİRENLER ÇALACAK DEPREM ANONSLARI YAPILACAK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

CUMARTESİ GÜNÜ DEPREM TATBİKATI YAPILACAK

 

81 ilde eş zamanlı olarak deprem tatbikatı yapılacak. Polatlı da  sirenler çalacak deprem anonsları yapılacak.  Vatandaşların  tatbikat esnasında herhangi bir  paniğe kapılmamaları içinde tatbikat öncesi duyurular yapılacak.Afetlere Dirençli toplum oluşturulması, deprem anında Çök-Kapan-Tutun davranışının benimsenmesi, deprem bittikten sonra tahliye sürecinin gerçekleştirilmesi, verilen afet bilinci eğitimlerinin pekiştirilmesi amacıyla  Ülke genelinde ilk kez 12 Kasım 2022 tarihinde saat 18.57’de “Çök-Kapan-Tutun”  deprem tatbikatı gerçekleşecek.  Polatlı da Kaymakamlık, belediye , milli eğitim ve  Kızılay   tatbikata eşlik edecek.

 

 

 

Ülke genelinde ilk kez  “Çök-Kapan-Tutun”  deprem tatbikatı yapılacak. İçişleri Bakanı  Süleyman Soylu “İlk kez bir ülke tatbikatı yapacağız. Radyolar tatbikat anonsu geçecek, televizyonlar tatbikat anonsu geçecek. Otomatik olarak anons geçilecek. Kurulan sistemden tüm Türkiye’ye aynı anda mesaj gelecek.”

 

 

ÇÖK-KAPAN-TUTUN TATBİKATININ AMACI NE?

AFAD tarafından paylaşılan deprem tatbikatı kılavuzunda şu ifadelere yer verildi;

“12 Kasım 2022 tarihinde saat 18.57’de gerçekleştireceği “ Çök – Kapan – Tutun” Tatbikatımızın amacı; afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı anmak, millet olarak afetlerin öncesi, sırası ve sonrasında yapılacak doğru davranışlara hazırlanmak, toplumun her kesiminde afet farkındalığını yaygınlaştırmak ve yerleşik hale getirmektir.
Tatbikatımızın adını; Deprem Anı Ülke Tatbikatı (Çök-Kapan-Tutun) olarak belirledik.”

 

TATBİKAT NE ZAMAN, NEREDE VE SAAT KAÇTA YAPILACAK?

Deprem tatbikatı, 12 Kasım 2022 Cumartesi günü saat 18:57’de, Bakan Soylu başkanlığında AFAD Başkanlık Binası ve 81 ilde ise Vali ve Kaymakamların koordinesinde ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek.

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) bu kapsamda faaliyete geçirilerek, afet gruplarının en üst düzey temsilcileri AFAD Başkanlığı, Merkez binasında toplanacaktır.

Deprem tatbikatı esnasında, Düzce, İstanbul, İzmir, Elazığ, Kahramanmaraş ve Erzurum ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden canlı bağlantılar yapılacak ve 81 ilde, valilerin bulunduğu alanlardan canlı görüntü aktarımı yapılacak.

TATBİKAT NASIL DUYURULACAK?

Vatandaşlara tatbikatın başladığını duyurmak amacıyla; Haber Alma ve Yayma (HAY) Sisteminden Bilgilendirme SMS’i gönderilecek.

Yine Haber Alma ve Yayma Sistemi üzerinden Hayati Uyarı Bildirimi (CMAS) gönderilecek.

Duyduğunuz sesle birlikte şu uyarı yapılacak;

UYARI MESAJ METNİ

AFAD Tatbikat bilgilendirmesidir. Şu anda tüm ülkede Deprem Anı, Çök-Kapan-Tutun Tatbikatı yapılmaktadır.

CAMİLERDEN SESLİ BİLDİRİM YAPILACAK

Belediyelerin anons sistemleri ve merkezi ezan sistemine bağlı camilerinden sesli bildirim yapılacaktır.

TRT radyo yayınlarında, tatbikata ait bilgilendirme anonsu otomatik olacak şekilde yayınlanacak.

Dinleyeceğiniz anons, merkezi anons sistemleri ile radyolarda yayınlanacak.

ANONS İÇERİĞİ

AFAD Tatbikat bilgilendirmesidir. Şu anda tüm ülkede Deprem Anı, Çök-Kapan-Tutun Tatbikatı yapılmaktadır.

TRT’ye ait televizyon kanallarında otomatik olacak şekilde; diğer özel televizyon kanallarında ise yönlendirme ile ekranda gördüğünüz tatbikat uyarı mesajı yayınlanacak.

Herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamak adına; Sivil Savunma İkaz-Alarm Sireni ve Acil Durum Araçlarının Sirenleri kullanılmayacak.

 

AFETLERDE HAYATINI KAYBEDENLER ANILACAK

Tatbikatın sonlandırılmasının akabinde; hem Düzce Depremi’nde hem de ülkemizde meydana gelen tüm afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için AFAD Başkanlığında, 81 ilde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde dua yapılacaktır.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

xenforo eklentileri hacker blog hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Mali Müşavir Mali Müşavir Mali Müşavir Mali Müşavir Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
süs bitkileri eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi organik tarım eğitimi eğitimi zeytin yetiştiriciliği eğitimi mantar yetiştiriciliği eğitimi arıcılık eğitimi tıbbi mantar eğitimi ankara muhasebeci vergi uzmanı kosgeb danışmanlığı vergi cezası çözümü ankara muhasebeci vergi uzmanı kosgeb danışmanlığı vergi cezası çözümü kosgeb destekleri vergi danışmanı sgk uzmanı sgk teşvikleri tübitak destekleri ankara falcı ankara medyum ankara tarot falı online falcı isim analizi