DOLAR 18,6243 -0.09%
EURO 19,6634 -0.13%
ALTIN 1.075,26-0,15
BITCOIN 3182860,87%
Ankara

PARÇALI BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

FEMİNİZM

FEMİNİZM

ABONE OL
10 Kasım 2022 10:01
FEMİNİZM
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Feminizm latince femina sözcüğünden türeyip femina ‘’Kadın’’ anlamı taşımaktadır.Feminizm eşitliği savunup toplumsal ayrımı yok etmeyi savunur. Feminizm sözde ataerkil yapıya karşı mücadele eder.

Fakat feminizm gerçek çizgisinden ayrılıp aileleri hedef alan bir bomba etkisi yaratmıştır.Zamanla işlevinin dışına çıkıp aileyi zedeleyen bir kuram haline gelmiştir.Feminizm aslında ilk Fatma Aliye tarafından Muhadaret eseriyle gün yüzüne çıkmıştır.Yazar Osmanlı paşalarından Cevdet Paşa’nın kızıdır.Osmanlı döneminde cesur paylaşımlar yapıp aile, cariyelik ve aşk kavramları üzerinde durmuştur ve toplumsal ayrışmaya ilk darbeyi vuran kadın sayılır.Halide edip’te ‘’Handan’’adlı eseriyle kadın odaklı eserler ele almıştır.

Duygu Asena feminizmi hat safhaya taşımış bir yazar olarak karşımıza çıkar.Tamam kitabı feminizmi anlatsa da şekil değiştirmiş toplumu kutuplaştıran bir boyuttan kendini kurtaramamıştır.

Feminizm anneliğin kutsallığını ayaklar altına almıştır aslında.Çünkü gerçek feminizm uygulanmıyor aslında .

Şekil değiştiren topyekün bir savaş hatta aileyi bitiren bir olgu halini almıştır.Tabulara karşıyım lakin tabulara karşı olmak bile abartılınca toplum bundan kötü etkileniyor.

Bir şeyleri dengede tutmayı sevmiyoruz. Şavaşın da barışın da mübalağa anlamını seviyoruz.Uç noktalarda yaşayan bir millatiz.Birşeyleri tadında bırakmayı sevmiyoruz.Fazla yumuşak dursan ezilir, fazla sert olursan kırılırsın misali orta yolu bir türlü bulamıyoruz.

Feminizm bir cinsi ekonomik özgürlüğünü ele alıp kimseye eyvallah etmemeyi nasihat eder hale geldi.Halbuki iki cins arasında rekabet oluşturmak yerine iş bölümü yapıp herşeyin karşı tarafa silah olarak kullanılan bir ekonomik özgürlük olmadığı gerçeğini kavrarasak ev hanımlığında yadsınılamaz çok büyük bir ustalık ve maharet gerektiren bir olgu olduğunu anlayabiliriz.

Lakin bu durumda olmayı   aşağılık kompleksi haline getiren şekil değiştirmiş bu akım gerçek feminizme ihanet etmiştir.

Toplumsal olarak cinsiyet çatışması yaşamak yerine ego ve önde olma yarışını bir kenara bırakıp yan yana yürümeyi bilmemek sinekleri öldürmek yerine bataklığı kurutmamak rüzgara yumruk atmak gibi boş bir uğraştır.

İşte bu yüzden kurulan düzen bir yarış atı haline gelip kim baskın kim kazanırsa o güçlüdür bakışı bir veba gibi tüm toplumsal grupları aşağı çekmeye devam etmektedir.

Kısacası feminizm bu değildir.Feminizm iki cins arasındaki dengeyi sağlamayı emreder.Bir cinsin diğerine istinaden sivrilmesini yasaklar, üstünlükten gocunur.

İşte bütün sorun burada.Herşey de olduğu gibi bu akımı da elimizde mahvetmeyi başardık.

Buna da topyekün bir alkış…

HALİME TOSUN–

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

xenforo eklentileri hacker blog hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Mali Müşavir Mali Müşavir Mali Müşavir Mali Müşavir Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
süs bitkileri eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi organik tarım eğitimi eğitimi zeytin yetiştiriciliği eğitimi mantar yetiştiriciliği eğitimi arıcılık eğitimi tıbbi mantar eğitimi ankara muhasebeci vergi uzmanı kosgeb danışmanlığı vergi cezası çözümü ankara muhasebeci vergi uzmanı kosgeb danışmanlığı vergi cezası çözümü kosgeb destekleri vergi danışmanı sgk uzmanı sgk teşvikleri tübitak destekleri ankara falcı ankara medyum ankara tarot falı online falcı isim analizi