DOLAR 18,6498 -0.03%
EURO 19,6761 0.05%
ALTIN 1.076,11-0,05
BITCOIN 3187660,86%
Ankara

PARÇALI BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

TÜRKİYE YÜZYILI ÜRETİM YÜZYILI

TÜRKİYE YÜZYILI ÜRETİM YÜZYILI

ABONE OL
9 Kasım 2022 09:46
TÜRKİYE YÜZYILI ÜRETİM YÜZYILI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin, üzerine konuşulması  gereken çok önemli konuları, soruları ve sorunları varken hızla değişen gündemimizin içinde kaybolduk. Bir yandan Pandeminin etkileri diğer yandan kontrolden çıkan mülteci akını ve düzensiz göçler Dünyayla birlikte ülkemizide saran  ekonomik kriz …

Ülkemiz dünyanın en önemli stratejik konumuna sahip ülkelerinden biri. Yaşanan olumlu iklim koşulları ,sahip olduğu yeraltı ve yerüstü kaynakları sahip olduğu avantajlar saymakla bitmez. Peki biz bu avantajları ne zaman kullanmayı düşünüyoruz ?

Son yıllarda tarım ürünlerinin ithalatındaki artış  tarım sektöründeki üretim  giderek azalmakta. 2022 yılında en çok ithal edilen ürünler  Buğday (0,63 milyar dolar), Ham Ayçiçeği Yağı (0,41 milyar dolar) ve Soya Fasulyesi (0,39 milyar dolar) oldu. Bu 3 ürün, toplam ithalatın yaklaşık %30,3’ünü, yani neredeyse 3’te 1’ni oluşturdu.

Tarımdan devlet desteği giderek artan bir biçimde çekilmiştir. Uluslararası sermeye devletin üretimden ve üretime müdahaleden çekilmesi,  Türkiye’nin açık bir pazar haline gelmesi yönünde yapılan  düzenlemeler uyarınca sübvansiyonlar ve çiftçiye doğrudan ya da dolaylı olarak yapılan desteklemeler ya tümüyle ya da aşama aşama kaldırılmıştır. Uygulanan politikalar sonucu çiftçilerin bir bölümü ya üretimden yada verim artırıcı etkisi olan girdileri kullanmaktan vazgeçme noktasına gelmiştir.
Tarımsal üretimdeki artış hızı özellikle son 20 yıldır nüfus artış hızının gerisinde kalmakta, bu nedenle gıda açığı giderek büyümektedir.

Mevcut politikalarla bir yandan çiftçi tarımdan uzaklaşırken öte yandan da ihracat kısıtlanmakta, üstelik ithalat yoluyla döviz kaybı oluşmaktadır. Ayrıca sübvansiyonlarla desteklendiği için dışarıdan ucuza alınan ürünler, yerli üreticilere rakip olarak, onların ürünlerinin ucuza satmasına ve yoksullaşmalarına neden olmaktadır.

1990 – 2000 döneminde üretim :
*Kırmızı mercimekte yüzde 56,
*Yeşil mercimekte yüzde 66,
*Nohutta yüzde 36,
*Ayçiçeğinde yüzde 7,
*Soyada yüzde 73,
*Kırmızı ette yüzde3,
oranında gerilemişti.

Günümüz Dış ticaret verilerine bakıldığında ise durum gerçekten vahim. Agrimetre’nin Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu için hazırladığı tarım ve gıdadaki dış ticaret verileri incelendiğinde Türkiye’nin 2021 sonu itibariyle tarım ve gıda ürünleri ihracatı 25.1 milyar dolar, ithalatı ise 19.5 milyar dolar. Dış ticaret fazlası 5.6 milyar dolar. Türkiye buğday, arpa, pirinç ve kırmızı et gibi temel ürünleri 10 yıl öncesine göre daha az üretirken, özellikle bitkisel yağlar, ayçiçeği, pirinç, mısır, pamuk, süt ürünleri ve sığır ürünleri üretimde kendine yetmez duruma geldi.
“Tahıl ambarı” olarak övünülen yıllar artık gerilerde kaldı. Rakamlar buğday, arpa, mısır gibi ürünlerde yeterlilik oranlarının gerilediğini ortaya koyuyor. Tarımsal dış ticaretin serbestleştirilmesi sonucunda birçok üründe net ithalatçı konumuna gelinmiştir. İthalat yasağı ve gümrük vergisi oranlarının yüksek olmaması  durumunda kırmızı ette ve şekerde de net ithalatçı konuma gelinecektir.
Üretim artışı talep artışının gerisinde kaldığı sürece tarım ürünleri ithalatı artmaya devam edecektir.
Sonuç olarak Türkiye, ülkenin doğal koşullarına, halkın gereksinim ve çıkarlarına uygun bir programı hayata geçirmek zorundadır. Bakalım ÜRETİM YÜZYILI programı çifçiye gereken değeri verebilecekmi ?

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

xenforo eklentileri hacker blog hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Mali Müşavir Mali Müşavir Mali Müşavir Mali Müşavir Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
süs bitkileri eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi organik tarım eğitimi eğitimi zeytin yetiştiriciliği eğitimi mantar yetiştiriciliği eğitimi arıcılık eğitimi tıbbi mantar eğitimi ankara muhasebeci vergi uzmanı kosgeb danışmanlığı vergi cezası çözümü ankara muhasebeci vergi uzmanı kosgeb danışmanlığı vergi cezası çözümü kosgeb destekleri vergi danışmanı sgk uzmanı sgk teşvikleri tübitak destekleri ankara falcı ankara medyum ankara tarot falı online falcı isim analizi