DOLAR 18,6574 0.04%
EURO 19,3292 0.17%
ALTIN 1.043,690,15
BITCOIN 301391-1,76%
Ankara
11°

KAPALI

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

YILDIZKAYA  KERHEN  “EVET” DEDİ

YILDIZKAYA  KERHEN  “EVET” DEDİ

ABONE OL
5 Kasım 2022 11:28
YILDIZKAYA  KERHEN  “EVET” DEDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

YILDIZKAYA  “BU SAATTEN SONRA TOP SİZİN KUCAĞINIZDA”

 

Spot: Başkan Yıldızkaya büyükşehir belediye meclis üyelerine seslendi “Zekayi Bey ,Selami Bey  Bu sorunu Büyükşehir Belediyesi olarak çözünüz.”

 

 

Yenimahalle 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonuna ilişkin itiraz konuların görüşüldüğü mecliste   MHP grubu  ve   Polatlı Beledide başkanı  kerhen evet  diyerek  itirazlar meclisten Ak Parti, CHP ve MHP oyları ile geçti. 1 /5000 Ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliğinin de Belediye Meclisince uygun görülerek, öneri ile Ankara Büyükşehir Belediyesine sunulmasına  karar verildi. Polatlı belediye başkanı Mürsel Yıldızkaya   “Biz grubumuz olarak bu konuda sizinle aynı düşünmüyoruz ama destek veriyoruz. Niye destek verdiğimiz söyleyeyim, lütfen bu sorunu siz çözünüz. Bu saatten sonra top sizin kucağınızdadır. Hem Zekayi Bey sizin hem Selami Bey sizin. Bu sorunu Büyükşehir Belediyesi olarak çözünüz.”dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polatlı  kamuoyunu uzunca bir süredir meşgul eden  ve 7 yıldır bir türlü sonuca ulaşılmayan   Yenimahalle 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu   itirazı , konusu Kasım ayı son  meclisinde oylandı.   Ak Parti ve CHP evet derken, MHP grubu ve Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya  kerhen evet dedi.

 

İmar komisyonu  başkanı Mustafa Akkaya tarafından meclise sunulan komisyon raporunda “ Plan ve Proje Müdürlüğünün 27.09.2022 Tarih ve E-54686211-754-9001Sayılı yazıları ile, komisyona havale edilen Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin 16.05.2022/1031 sayılı kararı ile onaylı Ankara İli Polatlı İlçesi Yenimahalle 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonuna ilişkin itiraz konuları yerinde ve paftasında incelenmiştir. Belediyemizdeki otuz(30) günlük askı sürecindeki (08.08.2022-06.09.2022) söz konusu itirazlardan;

Barbaros Caddesinin devamının  Yenimahalle revizyonu öncesi onaylı imar planında olduğu gibi açılmasına yönelik itirazların kabul edilerek, bu yolun 15 m’ Iik imar yolu olarak düzenlenmesi, bu yoldan cephe alan imar adalarından Konya-Polatlı Devlet yoluna cepheli olanının TİCK(Ticaret+Konut) Alanı şeklinde düzenlenerek yapılaşma koşullarının E:2.00, Yençok: 8 Kat olarak belirlenmesi, diğer imar adasının ise E:1.40, Yençok: 8 Kat yapı koşullarında TİCK(Ticaret+Konut) Alanına dönüştürülerek yeniden düzenlenmesine, diğer itiraz konularının ise; Yapı ve nüfus yoğunluğu getirmesi, plan bütünlüğü ve sürekliliğini bozması ve bir kısmının da askı ilanına konu plan sınırı dışında olmaları gerekçeleriyle reddedilmelerinin uygun olacağına, ayrıca; itirazların uygun görülmesi halinde 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliğinin de Belediye Meclisimizce uygun görülerek, öneri ile Ankara Büyükşehir Belediyesine sunulmasına komisyonumuzca yapılan çalışmalar sonucunda oy birliğiyle karar verilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

 

 

BÖYLE GİDERSE BU PLANIN BİRAZ DAHA BEKLEYECEĞİ AŞİKARDIR

 

Konuya İlişkin mecliste açıklama yapan Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya “Yenimahalle bizim şehrimizin girişi. Yıllardır da o nice konut görüntüsü hakimdir. Daha önceki yıllarda Yakup Bey döneminde de burasıyla ilgili bazı çalışmalar yapılmıştı ve başarılı olunmamıştı. Yani plan uygulanamamıştı. Daha sonra 2015 yılında bizim riyasetimiz döneminde, geçen dönem Yenimahalle’nin bu mezbelelikten kurtulması için bir plan hazırlamaya karar verdik. Planımızı hazırladık, tavsiye planını. Tabi şu da var eskiden imar konularının bütün yetkisi ilçe belediyesin de iken malumunuz şuan da beş binlik planı yapmak büyükşehirde, sadece binlik planı onu da beş bine uygun yapmak bizim yetkimizde. Dolayısıyla aradan geçen 7 yıla rağmen bu plana yapılan itirazlar askı süreçlerinden dolayı plan henüz gerçekleşemedi. Böyle giderse bu planın biraz daha bekleyeceği aşikardır.

 

BU SÜREÇTE BİRİLERİ SÜREKLİ BU İŞİ PROVOKE ETMİŞ

Vatandaşlarımız hak sahibi olarak, arsa sahipleri olarak elbet elbette ki kendi haklarının daha çok olmasını isteyebilirler. Buna saygı duymak lazım, saygı duyarız. Belki sizlerde, bizlerde aynı şeyi yaparız. Ancak bir gerçeklik var ortada alan belli, orada yaşayacak kişi sayısı belli. Böyle olunca da her itiraza cevap vermek gibi bir şansımız kalmıyor. Zaten bugüne kadar 7 yıldır defaatle itirazlar yapılmış, itirazların makul olanları gerek Polatlı Belediyesi gerekse Büyükşehir Belediyesi anlamında kabul edilmiş. Yani tabi ki Belediyeler plan yaparken hiç kimseyi rahatsız etmek amacıyla yapmazlar. Hiç kimsenin hakkını bir başkasına vermek için plan yapmazlar, yapamazlar. Hukukta buna izin vermez. Makul talepler gelmiş bunlar kabul edilmiş. Ama bu süreçte birileri sürekli bu işi provoke etmiş. Aynı kalemden çıkan matbu dilekçelerle matbu itirazlarla olay sürüncemede bıraktırılarak o bölgede eskiden kalan küçük çaplı arsalar var. Bu arsaların maliklerini bezdirerek artık plandan ümidini kesmelerini sağlayarak, insanları böyle düşünmeye sevk ederek o malları toplamaya başladılar. Bunları ispat edebilir misin? Edemem ama bildiklerimiz var bu ayrı spekülasyon konusu.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN YETKİLİLERİ O YOLUN TEKNİK OLARAK AÇIK KALAMAYACAĞI GÖRÜŞÜNDELER

 

Fakat en son geldiğimiz bu noktada da orda bir yol açılması itirazı var vatandaşlarda, talep ediyorlar ondan saygı duyuyoruz. Plancılar, haritacılar, Büyükşehir Belediyesi’nin yetkilileri o yolun teknik olarak açık kalamayacağı görüşündeler. Neden? Çünkü borsa hattından 30 metre genişliğinde bölgeye çift yol geliyor ve bu Barbaros Caddesi’nin hemen 70-80 metre altında bir ışık var. Trafik lambaları var, dörtlü kavşak var ve orası bir şehirler arası ana yol. Konya istikametine giden bir yolumuz var orada. Dolayısıyla planda hem orada yol olması hem de yukarıda yolun açık kalması teknik olarak mümkün değil.

 

MHP GRUBU OLARAK  BU KONUDA SİZİNLE AYNI DÜŞÜNMÜYORUZ AMA DESTEK VERİYORUZ

Bu yolun açık kalmasıyla ilgili Büyükşehir Belediye’ne beş binlik askıdayken itirazlar daha önce yapıldı zaten. Aynı vatandaşlarımız  zaten   itirazı yaptılar. Fakat Büyükşehir Belediyesi Meclis grupları, burada sizin de olduğu bizim de olduğumuz meclis bunları ret etti ve bu plan kesinleşti. Askıdan indi kesinleşti. Şimdi bu şekliyle bizim bunu kabul etmemiz durumunda tekrar beş binliğe döndürüyor. Yani bu ne demek süreç daha da uzayacak anlamına geliyor. Biz grubumuz olarak bu konuda sizinle aynı düşünmüyoruz ama destek veriyoruz. Niye destek verdiğimiz söyleyeyim, lütfen bu sorunu siz çözünüz. Bu saatten sonra top sizin kucağınızdadır. Hem Zekayi Bey sizin hem Selami Bey sizin. Bu sorunu Büyükşehir Belediyesi olarak çözünüz.

NE OLDU O SELAMİ BEY? BÜYÜKŞEHİR SİZİN REDDİNİZİ RET ETTİ

Aşağıda trafik lambaları var plancılar ana yola bağlantıyı bir şekil uygun görmüyor. İtiraz olmuş ve sen onu ret etmişsin Ankara’da. Bugün aynı itiraz geliyor başka konulara ilişkin tabi ki. İlişkilendirmek için konu tekrar gündeme geliyor bu sefer evet diyorsunuz. Aynı konu Büyükşehir’e gitmeden önce Mart 2021’de bize de gelmiş. Bu meclis grubumuz sizler burada ret etmişsiniz. Tutanaklarda var. Bugün aynı talebi bir şekilde kabul ediyoruz. Tabi ki vatandaşlarımız mağdur olmasınlar. Kim ister ki bunu ama orda bir sorun varsa bu sorunun çözümü için de her denilen yapılamayabilir de tabi ki. İsteriz ki herkesin dediği olsun. İnsanlar bunu istesin saygı duyarız. Ama bu sorunun Büyükşehir’de ki çözümü de kolay gözükmüyor. Ben size söyleyeyim. Ne gibi bu, hani iki ay önce bir mezbahane konusu vardı da MHP grubu hariç gerekçesiz bir şekilde ret etmiştiniz ya siz planı. İyi Parti burada çekimser kalmıştı. Diğer gruplar bunu ret ettiniz ya ne oldu o Selami Bey? Büyükşehir sizin reddinizi ret etti. Çünkü teknik olarak mümkün değil.

BU YOLUN AÇILMASIYLA İKİ BİN METRE CİVARINDA BİR YEŞİL ALANA İHTİYAÇ DUYUYOR. BUNU NASIL KARŞILAYACAĞIZ?

Bizim görevimiz, yasa bize şunu tanımlamış, ilçe belediyesi 1/5000 ‘ne  uygun 1/1000 lik yapar diyor. Kafasına göre binlik yapar demiyor, yapamazsın zaten. Beş bini kesinleşmiş ve siz evet demişsiniz yine her zaman olduğu gibi. Bu da aynısı olabilir. Geçen ay konu olan İstiklal Mahallesinde de aynısı olacak göreceksiniz. Vatandaş emsal istiyor kabul edelim diyor, kaç istiyor belli değil. Nasıl vereceksin emsal hakkını o da belli değil. Burada bu yolun açılmasıyla iki bin metre civarında bir yeşil alana ihtiyaç duyuyor. Bunu nasıl karşılayacağız? Karşılayamıyoruz. O zaman binliğe gelmiş yani işin beş binliği bitmiş bir konuyu tekrar alıyoruz marifetinizle, tekrar beş binliğe döndürüyoruz. Bu plan bu şekilde bitmez. Bu şekilde bu iş sürdürülemez. Ya bunları başta hiç plana kalkışmayacaktı ya da bazı risklere, tepkilere göze alacağız. Ben orada esnaf olsam aynı şeyleri düşünürüm, düşünebilirim bu benim en doğal hakkım. Zaten öyle yapıyorlar. Ama her şeyi vermek her şeyi ret demekte teknik olarak mümkün değil. Keşke olsa da biz versek bunu.

TAKİP EDİNİZ ARKASINDA DURUNUZ”

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya mecliste Ak Parti  ve CHP Büyükşehir Belediye meclis üyelerine seslenerek “

Bu planı lütfen takip ediniz, arkasında durunuz. Yani burada ret ettiğiniz şeyi geçen ay Ankara’da evet dediniz her zaman ki gibi. Burada ret ettiniz, Ankara’da evet dediniz. Hatta şöyle oldu Ankara’da evet dediniz beş binliğe burada binliğe ret ettiniz, aynı gün Ankara’da evet dediniz. Böyle bir şey olabilir mi? Ben buradan kamu oyunun takdirine bırakıyorum. Yani biz her birimiz imarcı, plancı, haritacı olmayabilirsiniz, değiliz. Ama biz teknik ekiplerimizle ve bu işin kurallarına saygı duymak zorundayız. Aksi halde bu işler sürdürülemez ki. Dolayısıyla geldiğimiz nokta budur. Size bir fırsat vermek adına bu planın Ankara’da arkasında durmanıza fırsat vermek adına bizim grubumuzda size kerhen destek görüyor ve bu konuyu oy birliğiyle geçiriyoruz.”dedi.

 

 

YANMAZ “VATANDAŞLARIMIZIN CİDDİ DERECE DE MAĞDUR OLDUĞUNU GÖRDÜK”

Yıldızkaya’nın  konuşmasının ardından kürsiye çıkan  CHP  belediye meclis üyesi Yüksel Yanmaz İse “Biz CHP grubu olarak mecliste yoktuk biliyorsunuz. Daha sonra biz bu konuya vakıf olduğumuzda oradaki vatandaşlarımızın ciddi derece de mağdur olduğunu gördük. O mağduriyetlerinin giderilmesi için biz böyle bir yola başvurduk. Ancak şöyle bir şey var sizin ifade etmediğiniz. Biz direkt o yolun ana yola açılmasını, bağlanmasını düşünmüyoruz zaten. Orada planda bir yan yol var Eskişehir-Ankara yolundaki bir yan yol olduğu gibi orada da bir yan yol var. Oranın bağlantı sağlanmasını istiyoruz. “dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

xenforo eklentileri hacker blog hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Mali Müşavir Mali Müşavir Mali Müşavir Mali Müşavir Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
süs bitkileri eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi organik tarım eğitimi eğitimi zeytin yetiştiriciliği eğitimi mantar yetiştiriciliği eğitimi arıcılık eğitimi tıbbi mantar eğitimi ankara muhasebeci vergi uzmanı kosgeb danışmanlığı vergi cezası çözümü vergi danışmanı sgk uzmanı sgk teşvikleri tübitak destekleri