DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 3189320,61%
Ankara

PARÇALI BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

MECLİS KÜRÜSÜNDEN HARF İNKILABINI KUTLADI

MECLİS KÜRÜSÜNDEN HARF İNKILABINI KUTLADI

ABONE OL
3 Kasım 2022 09:45
MECLİS KÜRÜSÜNDEN HARF İNKILABINI KUTLADI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

TÜRKER :HARF DEVRİMİ HAFTASI’NIN 94. YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUM

 

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Polatlı Belediye meclis üyesi Canan Türker  harf inkılabının 94. Yılını meclis kürsüsünden kutladı. Türker  “Okumanın, bilgilenmenin öneminin çok daha açık şekilde anlaşıldığı günümüzde bizi bu günlere getiren Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyor, tüm halkımızın Harf Devrimi Haftası’nın 94. yıldönümünü kutluyorum.”dedi.

 

 

harf inkılabının 94. Yılında Polatlı Belediye meclisi kürsüsünden kutlayan CHP Polatlı belediye meclis üyesi Canan Türker “Bugün 1 Kasım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasından sonra ülkemizin sosyal, kültürel, siyasi, ekonomik ve eğitim dahil her alanda büyük devrimler hayata geçirilmiştir. Egemenliğin Kayıtsız Şartsız Milletin olması için, 1 Kasım 1922 tarihinde Saltanatın kaldırılması, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilanı, Halifeliğin kaldırılması, Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun çıkarılması, Medeni Kanunu’nun kabulü, Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi ve birçok yenilik hayata geçirilmiştir.Cumhuriyetimizin kuruluşundan itibaren devrim hareketleri hız kazanmış ve birçok alanda yenilik yapılmıştır. Cumhuriyetimizin ilan edildiği zaman okuma yazma oranı erkeklerde yüzde 5, kadınlarda yüzde 1 civarında idi. Başta eğitim olmak üzere siyasal, kültürel, hukuksal ve ekonomik alanlarda yapılan yenilik hareketleri değişime ivme kazandırmış ve toplumsal yapıyı etkilemiştir. Eğitim ve kültür alanında kendini gösteren ve toplumsal yapıyı etkileyen gelişmelerin başında ise dil alanındaki gelişmeler gelmektedir. Bu alandaki gelişmeler Harf Devrimi ile sonuçlanmış, böylece dilde reform yapılmasını ve Türkçe’nin zengin, milli ve bilim dili haline gelmesini sağlamıştır. 1 Kasım 1928’de Latin esasından alınan harflerin “Türk Harfleri” adıyla 1353 Sayılı Kanunla kabul edilmiştir.

 

Atatürk, Sarayburnu’nda halka yaptığı bir konuşmada; “Bugün yapmak zorunda bulunduğumuz çok değerli bir iş daha vardır: Yeni Türk harflerini çabuk öğrenmek… Kadına, erkeğe, hamala, sandalcıya, bütün yurttaşlara öğretiniz… Bunu yurtseverlik, ulusseverlik görevi biliniz. Bu görevi yaparken düşününüz ki bir ulusun, bir sosyal topluluğun yüzde onu ancak okuma yazma bilir, yüzde doksanı bilmezse, bundan insan olanların utanması gerek.”

 

Yazı dilinde kullanılan Arap harflerinin yerine Türk harflerinin alınmasını ifade eden Harf Devrimi, 1 Kasım 1928’de Latin Alfabesine dayalı yeni Türk Alfabesinin kabulünden sonra, 24 Kasım 1928’de yayımlanan Millet Mektepleri Talimatnamesi gereğince, yurdun her köşesinde Millet Mektepleri açılmış, halka yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir. Okumanın, bilgilenmenin öneminin çok daha açık şekilde anlaşıldığı günümüzde bizi bu günlere getiren Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyor, tüm halkımızın Harf Devrimi Haftası’nın 94. yıldönümünü kutluyorum.”ifadelerine yer verdi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

xenforo eklentileri hacker blog hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Mali Müşavir Mali Müşavir Mali Müşavir Mali Müşavir Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
süs bitkileri eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi organik tarım eğitimi eğitimi zeytin yetiştiriciliği eğitimi mantar yetiştiriciliği eğitimi arıcılık eğitimi tıbbi mantar eğitimi ankara muhasebeci vergi uzmanı kosgeb danışmanlığı vergi cezası çözümü ankara muhasebeci vergi uzmanı kosgeb danışmanlığı vergi cezası çözümü kosgeb destekleri vergi danışmanı sgk uzmanı sgk teşvikleri tübitak destekleri ankara falcı ankara medyum ankara tarot falı online falcı isim analizi