DOLAR 18,6474 0.07%
EURO 19,3398 0.3%
ALTIN 1.046,490,43
BITCOIN 3032911,26%
Ankara
11°

KAPALI

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

KUŞ :İLK SEÇİMDE  ”BEN KADIN ERKEK EŞİTLİĞİNE İNANMIYORUM” DİYEN ZİHNİYETİ SANDIĞA  GÖMMELİYİZ

KUŞ :İLK SEÇİMDE  ”BEN KADIN ERKEK EŞİTLİĞİNE İNANMIYORUM” DİYEN ZİHNİYETİ SANDIĞA GÖMMELİYİZ

ABONE OL
27 Ekim 2022 09:53
KUŞ :İLK SEÇİMDE  ”BEN KADIN ERKEK EŞİTLİĞİNE İNANMIYORUM” DİYEN ZİHNİYETİ SANDIĞA  GÖMMELİYİZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

KUŞ’TAN İKİTİDARA GÖNDERME  “İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ FESHEDENLER HANGİ VİZYONDAN BAHSEDİYOR?

Cumhuriyet Halk Partisi  kadınları 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yaptı. Kadınların köy ihtiyar heyetleri ve muhtarlıklarda, seçme ve seçilme hakkını kazanmasının 89. yıl dönümüne ilişkin  Polatlı kadın kolları başkanı Devlet Kuş  “AKP‘nin muhtarlarımıza ve eşitliğe değer vermeyen anlayışını yerle bir etmeye geliyoruz. Kadını kuluçka makinesi gibi gören, kadınları geleneksel roller içine hapsedip  eşanne rolleri dışında birey olarak kabul etmeyen zihniyeti ilk seçimlerde yıkmak için geliyoruz.Eşit, adil, demokratik, laik bir Türkiye’yi parlamenter demokrasi ile taçlandırmaya geliyoruz.”dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi  kadınları 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yaptı. Kadınların köy ihtiyar heyetleri ve muhtarlıklarda, seçme ve seçilme hakkını kazanmasının 89. yıl dönümüne ilişkin  Polatlı kadın kolları başkanı Devlet Kuş  “Cumhuriyet devrimlerinin en önemlilerinden biri; kadınların siyasi haklarına kavuşması olmuştur. Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Önderliğinde , 89 yıl önce bugün Köy Kanunu’nda değişiklik yapılmıştır. Böylece, kadınlar köy ihtiyar heyetleri ve muhtarlıklarda seçme-seçilme hakkını kazanmıştır. Başta ebedi liderimiz Atatürk olmak üzere, eşitlik mücadelesine katkı sunan herkesi saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz.

TÜRKİYE’NİN İLK KADIN MUHTARI GÜL ESİN

Bizler hep ülkemizdeki kadınların birçok gelişmiş ülkeden önce seçme ve seçilme hakkını kazanmış olmasıyla gurur duyduk. 3 Nisan 1930’da belediyelerde, 26 Ekim 1933’te köy ihtiyar heyetlerinde ve muhtarlıklarda, 5Aralık 1934’te parlamentoda seçme ve seçilme hakkına sahip olduk. 6 Kasım 1933’de, Aydın’ın Çine ilçesine bağlı Demircidere Köyü’nde seçimler yapıldığında, 500’e yakın kişi oy kullandı. Sekiz aday içerisinde, tek kadın aday Gül Esin idi. Seçimi kazanan da O oldu. Gül Esin’in Türkiye’nin ilk kadın muhtarı oluşunun köy halkı tarafından sevinçle karşılandığı, üç gün üç gecedavullar çalınarak şenlikler yapıldığı tarih kitaplarına geçti. O, muhtarlığı döneminde köyünün sosyal ve ekonomik hayatına çok değerli katkılar sundu,özellikle kız çocuklarının okutulması için çaba harcadı. Kadınların bu hakka sahip olmasının üzerinden 89 yıl geçmesine rağmen, eşitlik adına kat etmemiz gereken çok mesafe var.

2019 yılında yapılan yerel  seçimlerin sonuçlarına göre, Türkiye’de toplam 50.217 muhtarımız var. Bu muhtarların sadece yüzde 2’si kadın .Oysaki biz kadınlar, muhtarlığın demokrasinin temel taşı olduğunu çok iyi biliyoruz. Hangi evin tenceresinde et, hangisinde dert pişer, en iyi muhtarlarımız bilir. Kimin düğünü, kimin cenazesi var, en iyi muhtarlarımız bilir. Kimin işsiz çocuğu, kimin borcu var; en iyi muhtarlarımız bilir. Şu bir gerçek ki; kadın muhtarların kapısı, mahalle sakinleri tarafından daha rahat çalınıyor. Sorunlar, kadın duyarlılığı ve yaratıcılığıyla daha kolay çözülüyor. Buna rağmen kadınlar, pek çok alanda olduğu gibi muhtarlıkta da eşit temsil edilmiyor. Kadınların eşit temsil hakkına erişmesi için, öncelikle ülkeyi yönetenleri değiştirmeliyiz.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ FESHEDENLER HANGİ VİZYONDAN BAHSEDİYOR?

İlk seçimlerde “ben kadın erkek eşitliğine inanmıyorum” diyen zihniyeti sandığa gömmeliyiz. Bir iktidar düşünün ki “eşitlik” kelime dağarcıklarında yer almıyor. AKP Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir çıkmış, ‘Türkiye Yüzyılı vizyonunun önemli bir parçası kadınlar olacak” diyor. Kadına yönelik şiddet hız kesmeden devam ederken, koruma altındaki kadınlar göz göre göre katledilirken İstanbul Sözleşmesi’ni feshedenler hangi vizyondan bahsediyor?Öldürülen kadınlara sadece sayı gözüyle bakanlar, kadın katillerinin cezasızlıklaödüllendirilmesine seyirci olanlar hangi vizyondan bahsediyor? İstismar vakalarında “çocuğun rızası”ndan bahsedenler, tecavüzcüleri aklama yasasını getirmeye çalışanlar hangi vizyondan bahsediyor? Kadınların yediğine, içtiğine, kıyafetine, kaç çocuk doğuracağına, yaşam tercihlerine karışanlar hangi vizyondan bahsediyor? 2023 yılı merkezi bütçe kanun teklifinde kadınların güçlendirilmesi için kadın başına 50 lira ayıran iktidarın vizyonu ortada.

CHP İLKTİDARINDA 10 ÖNEMLİ ADIM

İktidara geldiğimizde siyasetin öznesi olan muhtarlarımız için 10 önemli adımı

hayata geçireceğiz.

1) 82 ayrı kanuna dağılmış değil, tek bir muhtarlık kanunu çıkaracağız.

2) Muhtarlık seçimleri için birleşik oy pusulası esasını getireceğiz.

3) Belediye binası var, “muhtarlık evi” neden yok? Bağımsız bir muhtarlık evi

olacak.

4) Muhtarlıklara yardımcı büro personeli tahsis edeceğiz.

5) Kaldırılan köy tüzel kişiliklerini yeniden oluşturacağız.

6) Her muhtarlığın ayrı bir bütçesi olacak.

7) Sosyal yardımlar, muhtarlıklar aracılığı ile dağıtılacak.

8) Belediye Meclisi’nde muhtarın seçildiği mahalleyle ilgili bir karar alınacaksa,

o kararın görüşüldüğü belediye meclisi toplantısına muhtar da katılacak,

toplantıda söz ve karar sahibi olacak.

9) Muhtarlarımız, belediye ile birlikte sosyal projeler geliştirecek.

10) Türkiye Muhtarlar Birliği kurulacak.

AKP‘nin muhtarlarımıza ve eşitliğe değer vermeyen anlayışını yerle bir etmeye

geliyoruz.

Kadını kuluçka makinesi gibi gören, kadınları geleneksel roller içine hapsedip eşanne rolleri dışında birey olarak kabul etmeyen zihniyeti ilk seçimlerde yıkmak için geliyoruz. Eşit, adil, demokratik, laik bir Türkiye’yi parlamenter demokrasi ile taçlandırmaya geliyoruz.”dedi. HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

xenforo eklentileri hacker blog hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Mali Müşavir Mali Müşavir Mali Müşavir Mali Müşavir Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
süs bitkileri eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi organik tarım eğitimi eğitimi zeytin yetiştiriciliği eğitimi mantar yetiştiriciliği eğitimi arıcılık eğitimi tıbbi mantar eğitimi ankara muhasebeci vergi uzmanı kosgeb danışmanlığı vergi cezası çözümü vergi danışmanı sgk uzmanı sgk teşvikleri tübitak destekleri