DOLAR 18,6544 0.05%
EURO 19,3319 0.16%
ALTIN 1.043,660,16
BITCOIN 301466-0,37%
Ankara
11°

KAPALI

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

KULLANILMIŞ SU TASARRUFU”NDA YILLIK 5,7 MİLYAR METREKÜPLÜK HEDEF

KULLANILMIŞ SU TASARRUFU”NDA YILLIK 5,7 MİLYAR METREKÜPLÜK HEDEF

ABONE OL
6 Ekim 2022 09:39
KULLANILMIŞ SU TASARRUFU”NDA YILLIK 5,7 MİLYAR METREKÜPLÜK HEDEF
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kullanılmış ve atık suların yeniden ekonomiye kazandırılması amacıyla geliştirilen proje kapsamında 10,3 milyar metreküplük potansiyelden yıllık 5,7 milyar metreküp su tasarruf edilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kullanılmış ve atık suların yeniden ekonomiye kazandırılması amacıyla geliştirilen proje kapsamında, 10,3 milyar metreküplük potansiyelden yıllık 5,7 milyar metreküp suyun öncelikle tasarruf edilerek, tarım, sanayi ve meskenlerdeki ihtiyacın karşılanmasında kullanılabileceği belirlendi.

Türkiye’de su israfını önleyebilmek için çeşitli tasarruf önerileri hayata geçirilirken kullanılmış suların yeniden alternatif olarak değerlendirilmesi üzerine de stratejiler belirleniyor.

İklim değişikliğine uyum faaliyetleri, Avrupa Yeşil Mutabakatı’na hedefleri ve güncel döngüsel ekonomi yaklaşımının en önemli bileşenlerinden olan drenaj suları, tarımdan dönen sular, arıtılmış kentsel ve evsel atık sularının yeniden kullanılması ülke için fırsat olarak görülüyor.

Bu amaçla Bakanlığa bağlı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda “Kullanılmış Suların Yeniden Kullanım Alternatiflerinin Değerlendirilmesi Projesi” yürütülüyor. Projeyle Türkiye’nin Yeşil Mutabakat Eylem Planı ve Avrupa Birliği’nin döngüsel ekonomi hedeflerinin ülke ölçeğinde gerçekleştirilmesine yönelik adım atıldı.

25 HAVZADA KAPSAMLI ÇALIŞMA

Proje kapsamında, Türkiye’nin 25 havzasında arıtılmış ve kullanılmış su potansiyeli mercek altına alındı. Tüm potansiyel su kaynaklarının değerlendirilmesiyle toplam drenaj suları, tarımdan dönen sular ile arıtılmış kentsel ve evsel atık suların potansiyelinin yıllık 10,3 milyar metreküp olduğu belirlendi. Bu potansiyelden 5,7 milyar metreküplük kısmının yeniden kullanımına öncelik verilebileceği belirtildi. Böylelikle Türkiye’nin kullanılabilir suyunun yüzde 10’u kadar tasarruf sağlanabilecek.

Yılda 3,3 milyar metreküp suyun tarımsal sulamayla dolaylı kullanımda değerlendirilmesi önerildi. Türkiye’de tarımsal sulamada yılda 44 milyar metreküp su kullanıldığı dikkate alındığında, bu miktar tarımda kullanılan suyun yüzde 7,5’ine karşılık geliyor.

Tüm kullanılmış su kaynaklarının değerlendirilmesiyle 49 milyon metreküp suyun peyzaj sulamada, 378 milyon metreküplük kısmın sanayide, 2 milyar metreküp suyun çevresel kullanımda, 57 milyon metreküplük bölümün yeraltı su kaynaklarının beslenmesinde ve 34 milyon metreküplük kısmın da içme suyu olarak dolaylı kullanımda değerlendirilmesi önerisinde de bulunuldu.

ŞEHİRLERDE 49 MİLYON METREKÜP SUYUN TASARRUF İMKÂNI

Ayrıca, Türkiye’de su şebekelerinde kullanılan suyun yaklaşık yüzde 6’sının şehirlerde yeşil alan sulamasına gittiği belirlendi.

Türkiye’nin toplam yeniden kullanılabilecek su potansiyelinin değerlendirilmesiyle 49 milyon metreküp suyun peyzaj sulamada değerlendirilebileceği ve yaklaşık 245 bin vatandaşa su sağlanabileceği görüldü.

SANAYİDEKİ SU İHTİYACININ YÜZDE 5’İ KARŞILANABİLECEK

Proje kapsamında, sanayi tesislerinin kullanılmış suları kullanarak maliyetlerin düşürebileceği de tespit edildi.

Türkiye’nin yeniden kullanılabilecek toplam su potansiyelinin değerlendirilmesiyle her yıl sanayide kullanılan suyun yaklaşık yüzde 5’i yani 378 milyon metreküplük kısmı yeniden sağlanabilecek.

Ülkede toplam yeniden kullanılabilecek su potansiyelinin her yıl 2 milyar metreküplük bölümü çevresel kullanımda değerlendirilebilecek. Özellikle Akşehir, Eber ve Burdur gölleri gibi yerlerde kullanılmış sularla besleme yapılabileceği, son dönemde iklim değişikliği ve kuraklık nedeniyle su sıkıntısı yaşayan göllere “can suyu” verilebileceği belirlendi.

EN FAZLA DEPOLAMA POTANSİYELİ MARMARA HAVZASI’NDA

Öte yandan Marmara Havzası, arıtılmış kullanılmış su potansiyeli bakımından yıllık 2 milyar 717 milyon metreküple ilk sırada yer alıyor.

En az depolama potansiyeli ise 8 milyon metreküple Çoruh, 14 milyon metreküple Burdur ve 40 milyon metreküple Akarçay havzalarında bulunuyor.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

xenforo eklentileri hacker blog hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Mali Müşavir Mali Müşavir Mali Müşavir Mali Müşavir Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
süs bitkileri eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi organik tarım eğitimi eğitimi zeytin yetiştiriciliği eğitimi mantar yetiştiriciliği eğitimi arıcılık eğitimi tıbbi mantar eğitimi ankara muhasebeci vergi uzmanı kosgeb danışmanlığı vergi cezası çözümü vergi danışmanı sgk uzmanı sgk teşvikleri tübitak destekleri