DOLAR 18,6524 0.07%
EURO 19,3202 0.11%
ALTIN 1.043,080,09
BITCOIN 301616-0,94%
Ankara
11°

KAPALI

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

BU SEÇİM ŞAİBELİDİR : OY KULLANMAYA GELMEMİŞ AMA SEÇİM SONUCUNDA ”OYU” VAR

BU SEÇİM ŞAİBELİDİR : OY KULLANMAYA GELMEMİŞ AMA SEÇİM SONUCUNDA ”OYU” VAR

ABONE OL
5 Ekim 2022 10:04
BU SEÇİM ŞAİBELİDİR : OY KULLANMAYA GELMEMİŞ AMA SEÇİM SONUCUNDA ”OYU” VAR
1

BEĞENDİM

ABONE OL

AÇIKLAYIN: BU ŞİRKETLERE KİM OY KULLANMA İZNİ VERMİŞTİR?

Spot: Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu  Başkanı Ve Oradaki Sekreter Yanlı Olarak Bu Şirketlerin Vergi Kaydının Kapalı Olduğunu İlçe Seçim Kuruluna  Vermemiştir

 02 Ekim 2022 tarihinde yapılan Polatlı Ticaret Odası komite seçimleri sonucuna  Beyaz Listeden   bazı meslek komiteleri seçim sonucuna  itiraz geldi.    Meslek komitesi seçimlerinde   Vergi mükellefiyetleri kapalı olan  ve hatta oy kullanmaya gelmeyen ama  oy kullandığı tespit edilen  seçim sonuçlarına itiraza ilçe Seçim kurulu ret kararı verdi. İlçe Seçim Kurulunun  ret kararını eleştirerek haklı mücadelelerini sonuna kadar devam ettireceklerini Belirten Polatlı Ticaret Odası 1 .Meslek komitesi üyeleri Aykut Kaya ve Mehmet Salçın  İlçe seçim kurulunu görevini yapmamakla suçladı.

BUNA KİM İZİN VERDİ KİMLER YÖNLENDİRDİ?

 Polatlı Adliyesi önünde  basın açıklaması yapan Kaya  ilçe seçim kuruluna sordu : İlçe seçim kurulu benim şirketimin (Gordion) vergisinin kaplı olduğunu bulup  oy kullandırmıyorsa diğer 5 şirkete   neden oy kullandırdı. Buna kim izin verdi kimler yönlendirdi? Bunu yönlendiren Ticaret Odası  Genel sekreteri İnan Ölmez mi? Ticaret Odası yönetim kurulu mu?  İlçe Seçim  kurulunun usulsüz yaptığı  bir davranış mı? Neden beni yok sayıp 5 şirketi  var saymışlardır?”açıklansın “dedi.

İLÇE SEÇİM BORCUMU ASKIDAN İNDİRDİM HALDE OY KULLANDIRTMADI

Kaya  sözlerine “2 Ekim Pazar günü yapmış olduğumuz ticaret odası seçimlerinin  hayırlı olmasını diliyorum . Polatlı’mız inşallah kazanır diye yola çıktığımız seçim sonucunu  itiraz ettik. İlçe seçim kurulundan ilk gelen listeler sonucunda de  askıda olan bazı mükelleflerinin askı borçlarının ödendiğini sonrasında  ilçe seçim kuruluna gelen kesin listedeki   105 seçmenden  5 tanesinin vergi borcunun  kapalı olmasın rağmen oy kullandıkları tespit edilmiştir.

Bende bir şirketin borcu vardı Ticaret odasında  askıdaydı askıdan indirdim oy kullanmayı beklerken  İlçe seçim kurulu bana senin şirketin vergi dairesinde  kapalıdır oyunu  bu şirkete kullanamazsın diyerek  vergi borcumu askıdan indirmeme rağmen bana oy kullandırmadı .

Ancak 5 firmayı  l.  meslek komitesinden   ( sarı liste) vergi kaydı kapalı  olmasına rağmen   hiçbir şekilde müdahale etmeden oy kullandırttılar  izin verdiler.

 VERGİ DAİRESİNDEN  KAPALI OLAN 5 ŞİRKETE  OY KULLANMA İZNİNİ KİM VERDİ?

İlçe seçim kurulu benim şirketimin (Gordion) vergisinin kaplı olduğunu bulup  oy kullandırmıyorsa diğer 5 şirkete   neden oy kullandırdı. Buna kim izin verdi kimler yönlendirdi? Bunu yönlendiren Ticaret Odası  Genel sekreteri İnan Ölmez mi? Ticaret Odası yönetim kurulu mu?  İlçe Seçim  kurulunun usulsüz yaptığı  bir davranış mı? Neden beni yok sayıp 5 şirketi  var saymışlardır? Bunun araştırılması için itiraz dilekçesi  verdim. İtirazım reddedildi.  Firmalar kendi  ceplerinden iş yerlerinde  yetki belgelerini dağıtarak insanları  yönlendirmişler yönetmişlerdir. Bu yetki belgelerinin dahi  doğru düzgün imza olduğunu  düşünmüyorum  yetki belgelerinin  araştırılmasını istiyorum .  İlçe Seçim Kurulu da Ticaret Odası yönetim kurulu da  taraflı davranmışlardır.

İLÇE SEÇİM KURULU BUNLARA BİLE RET VERDİ

  1-5-6. Meslek komiteleri seçim sonucuna itirazlarımızı yaptık ilçe seçim kurulu ret kararı verdi.  6’ncı (Altı) meslek  Komitesi itirazlarında   sınırlı yetkili olmalarına rağmen  oy kullanmaması gereken firmalar oy kullanmıştır . İlçe Seçim Kurulu  bunlara bile ret verildi.

 POLATLI TİCARET ODASI YÖNETİM KURULU  BAŞKANI VE ORADAKİ SEKTER YANLI OLARAK BU ŞİRKETLERİN VERGİ KAYDININ KAPALI OLDUĞUNU İLÇE SEÇİM KURULUNA   VERMEMİŞTİR

İlçe seçim kurulu  benim şirketimin kapalı olduğunu tespit etmiş ise  diğer şirketlerin kapalı olduğunu neden tespit etmemiştir neden  göz ardı etmiştir?  YADA Polatlı Ticaret odası yönetim kurulu  başkanı ve oradaki sekter yanlı olarak bu şirketlerin vergi kaydının kapalı olduğunu ile seçim kuruluna   vermemiştir. Seçim şaibelidir Beyaz liste olarak seçimde tüm komiteleri alam ihtimalimiz varken masada  seçim kaybettik. Biz kaybettiğimizi düşünmüyoruz aslında 13 meclis üyemizi soktuk. Ama  seçimde yapılan  bu durumlar karşısında mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz.”dedi.

 KAYA “

 Şahıslara ilgili  Ticaret Odası genel sekterine ve  İlçe seçim kuruluna geldiğimizde  itiraz  etmek istediğimiz de önümüze  bazı maddelerle kişisel  verileri koruma kanunu duvarı  ördüler ve hiçbir veriye ulaşamadık . Bize diyorki sen neden askıdan çıktığı zaman itiraz etmedin. NASIL EEDECKTİM Sen kişisel verileri koruma kanunu çıkartın karşıma   ben şahısların hiç birine bakamadık ki.  Adamlar oy kullanma günü bizimle dalga geçerek resmen “ vergi kaydım kapalı ama oy kullanarak size  geçirdim “dedi.

 KİMİN KİME OY VERDİĞİNİ HERKES GÖRDÜ HANİ OY GİZLİYDİ ?

 Polatlı Ticaret Odasında  kurulan oy kullanma sandıklarında ve hemen kabin altına konulan çöp kutularında  kimin     kime oy verildiğinin  açıkça görüldüğünü  belirten Kaya “

 Seçim günü oy kullanma  kabinlerini gördünüz çöp kutularını gördünüz  o gün kim kime oy verildiğini herkes   gördü” dedi.

 

İLÇE SEÇİM KURULU KENDİNE GÖREVSİZLİK ADDETMİŞ

 İlçe seçim kurulu   vergi kaydı kapalı olan şirketleri tespit edemedi mi?  Etmek mi istemedi?

 Beyaz listeden  1. meslek komitesinden  seçme katılan Mehmet Salçın ise  İlçe seçim  kurulunun    seçimde oy kullanma hakkı ve yetkisi olmayan vergi kaydı kapalı olan şirketleri  tespit etmek istediğini iddia ederek “ etmek istemmiş öyle anlaşılıyor İlçe seçim kurulu kendine görevsizlik addetmiş. Ret  kararında diyor ki : “BU TAKİP BENİM GÖREVİM UHDEM DE DEĞİL . BUNU TİCARET ODASI ONAYLAR GÖNDERİR BEN ONAY MAKAMIYIM .”

İLÇE SEÇİM KURULU BU SEÇİMİ ELİNE YÜZÜNE BULAŞTIRMIŞTIR

  Peki sen  onay makamıysan  Aynı grupta başka 3 vergi mükellefinin vergi kaydı olmadığı gerekçesi ile listeden neden çıkarttın?   Madem bu görev senin değil senin uhdende değil ise bu 3 firmayla ilgili kendini nasıl neden görevli kıldın? 3 firmaya görevli kılarken  diğer 5 firmayla ilgili  görevi Ticaret Odası ve TOBB atarak  kendini bu  kurtarmaya çalışmaktan  başka bir şey değil. İlçe seçim kurulu bu seçimi eline yüzüne bulaştırmıştır. Dolayısıyla  bu ret kararı ile bu bulaşıklığı temizlemek gibi bir yola  tasallut etmiştir.

KISITLI YETKİ DE OLANLARA  BİLE  “YETKİ BELGESİ” VERİLMİŞ

 Bir başka konuda kısıtlı yetkiyle  oy kullandırılması kanunda çok açık. Kısıtlı yetki ne demek?  Büyük firmalar Polatlı da ki müdürlerine kısıtlı yetki devri yaparlar. Kısıtlı yetkide  seçme ve seçilme hakkı olmaz bu kanunda çok açık ve net.

Kısıtlı yetkili olduğu halde bir firma tespit ettik. Teleses  Polatlı’da hizmet veren bir firma . Teleses Polatlı da ki  temsilcine kısıtlı yetki vermiş ve oy kullanabilmesi için  yetki belgesi çıkartmış. DAHA ALENİ BİR SUÇ NE OLABİR?    Usulsüz Oy kullanmaya teşebbüs var.

 İlçe seçim kuruluna bu verildiğinde ilçe seçimin şunu yapması lazım Teleses ilgili  yetki belgesi alınmış mı alınmamış mı? Mesele oy kullanması değil orda gayri kanuni uygula ve yöntemle Ticaret Gazetesinde de  bu yazılı olduğu halde  maalesef TELESES firmasına yetki belgesi verilmiştir. Bu bile tek başına   seçim iptali sebebi iken DESTELEYEN pek çok veri varken    seçime hiç katılmadığı halde  kişinin beyanı var diyor ki “BEN  2 EKİM  PAZAR GÜNÜ POLATLI TİCARET ODASI SEÇİMLERİNE KATILMADIM” AMA YERİNE OY KULLANILMIŞ.  Bunun tespitini ben yapamam, İLÇE SEÇİM KURULU YAPMASI LAZIM.  İtiraz ediyoruz  bunlara İLÇE SEÇİM BENİM GÖREVİM DEĞİL DİYOR.

İLÇE  SEÇİM KURULU SENİN GÖREVİN NEDİR? Sadece Ticaret Odasından gelen evrakları onaylamak mı?

Bir firma yetkilisi değilseniz  yada geçmişte bir firmanın yetkilisi değilseniz yeniden yetkilendirildikten  6 ay sonra  oy kullanma hakkınız var.  Ama bazı firmalar var sadece seçime  yetiştirilmek için hızlıca yetkilendirilmiş geçmişte de o firmanın yetkisinin olmadığı insanların oy kullandığı tespiti var.  İlçe seçim kurulu ret kararı ile kendini görevsizlikle ilan ediyor ve diyor ki  benim ismim ile seçim kurulu onun dışında hiçbir şeye karışmam  sadece gelen evrakları onaylarım diyor.

İLÇE SEÇİM KURULUNDA  CİDDİ ANLAMDA İŞ BİLMEZLİK HUKUK BİLMEZLİK VAR

 Dolaysıyla ilçe seçim kurulunda  ciddi anlamda iş bilmezlik hukuk bilmezlik var . Seçime gölge düşürmek gibi  görevsizlikleri var.

 Polatlı halkına şunu söylemek isterim grubumuzda kaybetmiş olmamıza  kılıf gerekçe aramıyoruz sadece hak arıyoruz hukuk arıyoruz .  Eşit ve adil bir şekilde yapılan seçime elbette itiraz etmek bize yakışacak bir durum değil. Ama burada var tek tek belirlenmiş buna rağmen  itirazlara ret verilmesi ilçe seçim kurulu hakimin kararıdır. Elbette adalete saygımız var  bir üst makadama  bu gerekçeleri taşıyacağız”dedi.

 OYUN GİZLİLİĞİ ESAS DEĞİL MİDİR HANİ OY NAMUSTU?

 Bir başka eleştiri ise  seçim günü mevcut odada kurulan oy kullanma kabinleri oldu. Yan yana kabinlerde kullanıldı Herkes birbirini gördü  oyun gizliliği esas değil midir. Oradaki en mahrem en namus en kıymetli olan oy verenle oy verdiği ilişkidir. nerden bakarsanız kötü bir seçim atlatılmıştır”dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

xenforo eklentileri hacker blog hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Mali Müşavir Mali Müşavir Mali Müşavir Mali Müşavir Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
süs bitkileri eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi organik tarım eğitimi eğitimi zeytin yetiştiriciliği eğitimi mantar yetiştiriciliği eğitimi arıcılık eğitimi tıbbi mantar eğitimi ankara muhasebeci vergi uzmanı kosgeb danışmanlığı vergi cezası çözümü vergi danışmanı sgk uzmanı sgk teşvikleri tübitak destekleri