DOLAR 18,6627 0.13%
EURO 19,3516 0.34%
ALTIN 1.044,550,24
BITCOIN 3028730,68%
Ankara
11°

KAPALI

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

BU HAKKIN GASP EDİLMESİNE GÖZ YUMMAYACAĞIZ

BU HAKKIN GASP EDİLMESİNE GÖZ YUMMAYACAĞIZ

ABONE OL
5 Ekim 2022 09:52
BU HAKKIN GASP EDİLMESİNE GÖZ YUMMAYACAĞIZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

TÜRK  EĞİTİM SEN  POLATLI’DA EYLEM YAPTI

Spot: Türk Eğitim Sen“Banka Promosyon Anlaşmaları Güncellenmeli, Kamu Çalışanları Hak Kayıplarına Uğramamalıdır

 

Türk Eğitim Sendikası Polatlı ilçe temsilciliği ‘nin promosyon güncellemesi talebine   Polatlı Halk bankası olumsuz cevap verdi.  Geçtiğimiz günlerde  Türk Eğitim Sen Polatlı İlçe  temsilcisi  İsa DEMİR  “Cuma gününe kadar süre verdik. Cevaplarının olumsuz olması halinde yapacağımız eylemleri  banka önünde basın açıklaması ile duyuracağız.”açıklaması yapmıştı.   Türk Eğitim Sen Polatlı Temsilcisi İsa  Demir ve  Türk Eğitim Sen 6’Nolu Şube Başkanı Aytaç Coşan     sendika üyeleri beraberliğinde Halk Bankası Polatlı Şube  önünde basın açıklaması yaparak kararı protesto ettiler.

Türk Eğitim Sen promosyon güncellemesinde  ret talebini protesto ederek Banka önünde eylem yaptı.  Nisan ayında imzalanan  promosyon anlaşması  kapsamında,  14 Temmuz 2022 den geçerli olmak üzere 13.200 lira promosyon ödemesi, Türk Eğitim Sendikası Polatlı ilçe temsilciliğince  kabul görmüyor.  Türk Eğitim Sendikası Polatlı ilçe temsilciliği   promosyon miktarının artırılması noktasında ısrarcı. Türk Eğitim Sen Polatlı İlçe Temsilciliği, 24.08.2022 tarihinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne verdiği güncelleme isteği ile ilgili  yazıya Polatlı Halk Bankasının olumsuz cevap vermesi üzerine,  Şube  Konuya ilişkin açıklama yapan  Türk Eğitim Sendikası Polatlı ilçe temsilcisi İsa Demir “ Türk Eğitim Sen Polatlı İlçe Temsilciliği olarak, Nisan ayında imzalanan promosyon anlaşması için 24.08.2022 tarihinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne verdiğimiz güncelleme isteği ile ilgili  yazıya Polatlı Halk Bankasının olumsuz cevap vermesi üzerine,  Şube Başkan Yardımcımız Alpaslan Köse  ile birlikte, Banka Şube Müdürü ile görüşerek tekrar isteklerimizi ilettik. Cuma gününe kadar süre verdik.Cevaplarının olumsuz olması halinde yapacağımız eylemleri  banka önünden basın açıklaması ile duyuracağız.”açıklamasını yapmıştı.

 TÜRK EĞİTİM SEN POLATLI DA  KARARI PROTESTO ETTİ

  Türk Eğitim Sen Polatlı Temsilcisi İsa  Demir ve  Türk Eğitim Sen 6’Nolu Şube Başkanı Aytaç Coşan     sendika üyeleri beraberliğinde Halk Bankası Polatlı Şube  önünde basın açıklaması yaparak kararı protesto ettiler.

Türk Eğitim Sen 6’Nolu Şube Başkanı Aytaç Coşan    yaptığı açıklamada “  Kıymetli eğitim çalışanları;Hepimizin bildiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri ile üniversitelerimiz tarafından bankalar ile maaş promosyon anlaşmaları yapılıyor ve bu kapsamda alınan promosyon ücretleri memurlara ödeniyor. Promosyon anlaşmalarının süresi ise üç ile beş yıl arasında değişiyor. Ancak şu anda yaşanan sorun, 2022 yılı Temmuz ayı öncesinde promosyon sözleşmesi yapılan kamu çalışanlarının ciddi bir ekonomik kayıp ile karşı karşıya kalmasıdır.Çünkü;Hatırlanacağı üzere pandemi döneminde ülkemiz ağır bir süreç yaşadı. Hemen hemen her alanda yaşanan olumsuz gelişmeden toplumun tüm kesimleri olduğu gibi kamu çalışanları da etkilendi. O dönemlerde yapılan promosyon sözleşmeleri de gelişen ekonomik koşullar karşısında kadük hale geldi.

TEMMUZ 2022 ÖNCESİNDE YAPILAN SÖZLEŞMELER İLE EĞİTİM ÇALIŞANLARIN ELİNE GEÇEN PROMOSYON ÖDEMELERİ ÇOK KOMİK RAKAMLAR HALİNE GELDİ

Zira son bir yıllık sürede enflasyon oranında meydana gelen artışa binaen memur maaşlarında da artış gerçekleşti. Öyle ki 2022 yılında memur maaşlarına yaklaşık yüzde 80 civarında artış yapıldı. Memur maaşlarına yapılan artışla birlikte bankalara gönderilen aylık nakit miktarı da aynı oranda arttı. Bu kez Temmuz 2022 öncesinde promosyon anlaşması imzalayan kurum çalışanları mağdur oldu. Zira sözleşmeler eski maaşlara göre yapılmıştı ve bu da çalışanların promosyon kaybına uğramasına yol açtı.

DÜŞÜK ÜCRETLERLE PROMOSYON ANLAŞMASI YAPILAN KAMU ÇALIŞANLARININ SUÇU NE?

2022 yılında bankalarla yapılan promosyon anlaşmalarında verilen ücretler hayli yüksek. Hatta son olarak promosyon ücretlerinin 41 bin 500 TL’ye kadar çıktığı kamuoyuna yansıdı. Tüm bu gelişmeler dikkate alındığında, Temmuz 2022 öncesinde ödemesi yapılan promosyon ücretlerinin enflasyon oranı ve memur maaş artışları karşısında değer kaybetmesi, bu anlaşmaların ise uzun yıllar uygulanmaya devam edecek olması nedeniyle promosyon ücretlerinin güncellenmesi ve ekonomik gelişmelere göre artış yapılması gereklidir.

Bu konuda bir kısım il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin promosyon ücretlerinin güncellenmesi yönünde girişimlerde bulunduklarına dair bilgiler elimize ulaşmaktadır. Bu önemli bir adım olmakla birlikte yeterli değildir. Emekli promosyon ücretlerinin 10 bin TL’ye yaklaştığı, bankaların emeklileri çekebilmek için promosyon konusunda adeta yarışa girdiği bu dönemde, kamu çalışanlarının promosyon miktarlarının güncellenmesi kararı kurum yöneticilerinin inisiyatifine bırakılmamalıdır.

 

 

Eğitim çalışanları olarak;Bankalarla yapılan promosyon sözleşmelerinin, 3 ya da 4 yıllık bir süreyi kapsadığı için enflasyon artışı, buna bağlı olarak maaş artışları ya da döviz kurundaki hareketlenmeler ile birlikte güncelliğini yitirdiği inkar edilemez bir gerçekken,

SORUYORUZ

Bankaların çekici promosyon vaatleri ile müşterilerinin artmasına ve bununla doğru orantılı olarak kar oranlarının yükselmesine rağmen, kamu çalışanlarının bundan faydalanamaması, promosyon kaybı yaşaması ne kadar adildir?

Bu bağlamda, MEB’e bağlı tüm il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin ve üniversitelerimizin bankalarla yaptıkları promosyon anlaşmalarının revize edilmesini, güncel ekonomik gelişmeler ışığında promosyon ücretlerinin artırılmasına yönelik gerekli çalışmaların yapılmasını istiyoruz.

Öte yandan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından, promosyon sözleşmelerinin, öngörülemeyen ekonomik gelişmelere uygun olarak düzenlenmesi için hüküm getirilmesi de çok önemli bir adım olacaktır.

Unutulmamalıdır ki promosyon ücretlerinde; Emeğimiz vardır. Alın terimiz vardır.Hakkımız vardır.Bu hakkın gasp edilmesine göz yummayacağımız bilinmelidir.Ne eksik, ne fazla,Tek beklentimiz, hakkımız olanı almak!”ifadelerine yer verildi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

xenforo eklentileri hacker blog hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Mali Müşavir Mali Müşavir Mali Müşavir Mali Müşavir Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
süs bitkileri eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi organik tarım eğitimi eğitimi zeytin yetiştiriciliği eğitimi mantar yetiştiriciliği eğitimi arıcılık eğitimi tıbbi mantar eğitimi ankara muhasebeci vergi uzmanı kosgeb danışmanlığı vergi cezası çözümü vergi danışmanı sgk uzmanı sgk teşvikleri tübitak destekleri