DOLAR 18,5617 0.24%
EURO 18,1655 0.04%
ALTIN 996,620,87
BITCOIN 3560940,46%
Ankara
20°

AÇIK

18:55

AKŞAM'A KALAN SÜRE

BAKAN YANIK POLATLI’DA GAZİLERLE BULUŞTU

BAKAN YANIK POLATLI’DA GAZİLERLE BULUŞTU

ABONE OL
20 Eylül 2022 10:09
BAKAN YANIK POLATLI’DA GAZİLERLE BULUŞTU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

  BAKAN  YANIK POLATLI’DA 101 GAZİ İLE HATTI MÜDAFA DEĞİL SATHI MÜDAFA –HER ZAMAN    BULUŞMASINA KATILDI

 

Aile Ve Sosyal  Hizmetler   Bakanı Derya Yanık 19 eylül gaziler günü 101. Yıldönümü dolayısıyla Polatlı  da   101 gazi ile buluştu. Gaziler gününde Hattı Müdafa değil Sathı Müdafa –Her zaman    buluşmasında   101 gazi ile birlikte Polatlı Sakarya şehitliğinde  düzenlenen törende bakan yanık gaziler ile birlikte şehit kabirlerine karanfil bıraktı.  Bakan Yanık, Polatlı da gözyaşlarına hakim olmadı.

 

Polatlı Sakarya Şehitliğinde  gerçekleştirilen  Hattı Müdafaa değil Sathı müdafaa –her zaman   isimli buluşmaya   101 gazi  katılım sağlarken .  Programda ilk olarak  Saygı duruşunda  bulunarak İstiklal Marşı Okundu.  Kur’an-i Kerim Tilavetinin ardından  İlçe müftüsü Hayri Cihangeri tarafından  tüm şehitler için dua edildi. Programa  Polatlı Kaymakamı Murat  Bulacak, Belediye başkanı Mürsel Yıldızkaya Ak Parti ilçe Başkanı Aysel demir   de eşlik etti.

 

 BAKAN GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI

 

  Polatlı da  gerçekleştirilen törende çocukluk  döneminden     Sakarya Meydan Muharebesi gazilerinden bir akrabasının yaşadığı  kahramanlık hikayelerini anlatan   bakan Yanık  gözyaşlarına hakim olamadı.  Bakan Yanık “program bugün böyle olacak kusura bakmayın. Şehitlik yazısını görünce bu hikayeleri hatırlıyoruz. Kapıdan girerken Sakarya Şehitliği yazısını görünce  içim titredi. Biz şehit ve gaziler programlarını hiç birini gözlerimiz dolmadan sesimiz titremeden bitiremiyoruz. ” diyerek gözyaşlarını sildi .

BU BULUŞMA GURUR VE ONUR VERİCİ

 

 Polatlı da yapılan buluşma benim için gurur verici.   101 yıl önce  bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi  Mustafa Kemal Paşa’ya mareşal rütbesi ve gazi  unvanı verdi. Gazilerimize armağan edilen bugünde  Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına  Malazgirt den Çanakkale’ye,  Dumlupınar’dan  Kore’ye , Kıbrıs’tan 15 Temmuz’a kadar bütün şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum .

 

POLATLI DA YANKILANAN TOP SESLERİ ANKARADAN DUYULUYORDU

 

Polatlı da Sakarya Şehitliğimizde bu toprakları vatan yapan şehitlerimizin  aziz hatırası nasıl dipdiri yaşıyorsa Dünyanın  dört bir yanında 34 ülkede 78 şehitlikte   İstiklal, hürriyet , vatan ve insanlık için  canını feda edebilme erdemin anıtları da dimdik ayakta durmaktadır.

 Sakarya Meydan Muharebesinin 101. Yıldönümümdeyiz.  Bir kaç gün önce Polatlı, Türkiye ve Anadolu için  çok önemli bir tarihti.  Sakarya Meydan  Muharebesinin hemen öncesinde  Yunan işgal güçleri  neredeyse bu noktaya kadar gelmişti. Polatlı  dan yankılanan top sesleri Ankara’dan duyuluyordu. Tarihin gördüğü  son meydan muharebelerinden biri olan bu savaşta ecdadımız kelimenin tam anlamıyla  göğsünü siper etmiştir. “sözleri Sakarya Meydan Muharebesinin 101. yılına vurgu yaptı.

 

 

20 YIL BOYUNCA ŞEHİT YAKINI, GAZİ VE GAZİ YAKINLARI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ DÜZENLEMELER GERÇEKLEŞTİRDİK”

Gaziler ve şehit yakınlarının hayatını kolaylaştıracak adımları atmaya devam edeceklerini söyleyen  Bakan Yanık, “şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarımıza hizmetlerimizi genel müdürlük seviyesinde yürütüyoruz. Şehit Yakınları ve Gaziler Genel Müdürlüğümüz bünyesinde birçok hizmeti devam ettiriyor, yeni hizmet modelleriyle mevcut hizmetlerimizi destekliyoruz. AK Parti iktidarında, geçtiğimiz 20 yıl boyunca şehit yakını, gazi ve gazi yakınları için çok önemli düzenlemeler gerçekleştirdik. Şehit yakınlarımızın, gazilerimizin ve ailelerinin hayat standartlarını yükseltmek, refahını artırmak ve sorunlarına çözüm üretmek için canla basla çalışıyoruz. Bu bizim için gerçekten bir mutluluk vesilesi. Borcunu ödemiş olmanın ya da bir kısmını yerine getirmiş olmanın gönül rahatlığını taşımak bakımından önemli. Biz şehit yakınlarımızla, gazilerimizle, derneklerimizle, vakıflarımızla imkanlar ölçüsünde sik sik bir araya geliyoruz” dedi .

2022 YILI İTİBARİYLE KAMUDA İSTİHDAMI SAĞLANAN ŞEHİT YAKINI, GAZİ VE GAZİ YAKINI SAYISINI  47 BİN 437’YE ÇIKARDIK

Şehit yakını ve gazilere yapılan hizmetleri  anlatan  Bakan Yanık

“Şehit yakını ve gazilerimizin motorlu taşıt alımlarında, durumlarına uygun düzenlemeler dahilinde Özel Tüketim Vergisinden muaf tutuyoruz. İhtiyaçları olan araç alımını ve araçlar için özel tertibat yaptırmalarını kolaylaştırıyoruz. Şehitlerimizin bize en değerli emanetleri olan çocukları ve gazilerimizin kıymetli evlatlarının eğitimleri için devletimizin imkânlarını seferber ediyoruz. Şehit ve gazi çocukları, kuruluşların kapasitelerinin yüzde üçü oranında özel kreş ve gündüz bakımevleri ile özel çocuk kulüplerinden ücretsiz yararlanıyorlar. Gazilerimizin çocukları Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda yatılılık, bursluluk, sosyal yardımlar ve okul pansiyonlarından ayrılan kontenjan dahilinde öncelikli olarak yararlanıyorlar. İlköğretim sonrası yükseköğretimde de onları yalnız bırakmıyoruz.

 Çocuklarımız yükseköğretim burslarından öncelikli olarak faydalanıyorlar. Kredi ve Yurtlar Kurumunun yurtlarında kalmaları halinde hiçbir ücret veya depozito ücreti ödemiyorlar. Birçok sosyal yardımın yani sıra yüzde 40 elektrik ve su indirim imkân sayladık. Şehit yakınlarımız ve gazilerimiz şehir içi toplu taşıma hizmetleri ile demiryolları ve denizyollarının şehir içi ve şehirlerarası hatlarını ücretsiz olarak kullanma hakkına sahip. Hak sahibi şehit yakını, gazi ve gazi yakınları ile vazife malullerine 2022 yılı haziran sonu itibarıyla 6 bin 656 ücretsiz seyahat kartını teslim ettik. Toplamda 210 bin115 ücretsiz seyahat kartı bugüne kadar hak sahiplerine ulaştırıldı. Şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarımızı kamuda istihdam ediyoruz. Yakın zamanda şehit yakınlarımızın 1 kişi olan istihdam hakkini 2 kişiye yükselttik. Bu konuda önemli bir düzenleme daha yaptık. Bu hak çerçevesinde istihdam edilen kardeşlerimize ihtisaslarına uygun biçimde istihdamının önünü açtık ve özlük hakları açısından oluşabilecek sıkıntıları ve hak kayıplarını da bu yolla gidermiş olduk. Böylece mesela avukat ise avukat olarak, hemşire ise hemşire olarak, kendi meslek ve uzmanlık alanı dahilinde istihdamlarını gerçekleştiriyoruz. 2022 yılı itibarıyla kamuda istihdamı sağlanan şehit yakını, gazi ve gazi yakını sayısını i 47 bin 437’ye çıkardık. Biliyorsunuz şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarımızı düzenli olarak ziyaret ediyoruz. İhtiyaçlarının yerinde tespiti ve psiko-sosyal destek sağlanması çalışmalarını yürütüyoruz. Bu çerçevede bugüne kadar 384 bin 636 şehit yakını ve gazimizi hanelerinde ve is yerlerinde ziyaret ettik, etmeye devam ediyoruz.”ifadelerine yer verdi. Bakan Yanık, konuşmasının ardından şehit kabirlerine karanfil bırakarak gazilerle   fotoğraf çektirdi.  

 Gaziler gün boyu Duatepe, Kartaltepe de tarihi yerinde gezdi.

 

 

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
mantar yetiştiriciliği eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi arı yetiştiriciliği eğitimi