DOLAR 18,5833 0.03%
EURO 18,4600 -0.51%
ALTIN 1.020,20-0,98
BITCOIN 3733870,97%
Ankara
18°

PARÇALI BULUTLU

16:12

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

BAKAN KİRİŞCİ DUATEPE’DE TARİHE TANIKLIK ETTİ

BAKAN KİRİŞCİ DUATEPE’DE TARİHE TANIKLIK ETTİ

ABONE OL
14 Eylül 2022 10:33
BAKAN KİRİŞCİ DUATEPE’DE TARİHE TANIKLIK ETTİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BAKAN KİRİŞCİ  POLATLI DA   SAKARYA ZAFERİ 101. YIL KUTLAMALARINA KATILDI

 Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Sakarya Zaferi’nin 101. yılı dolayısıyla Polatlı-Duatepe’de düzenlenen kutlama programında katıldı.    Sakarya zaferinin 101. Yılında tarihe tanıklık eden   Bakan Kirişci   Sakarya Zaferi’nin, Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan yolda Türk milletine moral ve güç verdiğini söyledi.  Uluslararası alanda Meclisimizin itibarını yükselten Sakarya Zaferi, bağımsızlığın ve nihai zaferin habercisi olmuştur.” Diyen Kirişci   Sakarya Meydan Muharebesi ile dipdiri bir Türk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin doğduğunu  belirtti.

 13 Eylül SAKARYA Zaferinin 101. Yıldönümü dolayısıyla Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci Polatlı Duatepe  de  düzenlenen törene katıldı.     Törende  konuşan Bakan  Kirişci, “Temmuz ayında Sakarya’nın doğusuna çekilmek zorunda kalan ordumuz, milletimizin büyük desteği ile kısa sürede yeniden toparlanmıştır. Başkomutan Gazi Mustafa Kemal’in de komutayı ele almasıyla 1 ay içerisinde düşman yeniden Sakarya’nın batısına atılmıştır. Milli Mücadele’nin en kritik safhasında kazanılan bu zaferle Meclisimizin bulunduğu Ankara’mızı tehdit eden düşman saldırısının önüne geçilmiştir.”dedi.  Bakan Kirişci, Sakarya Meydan Muharebesi’nin, pek çok yönüyle ve çok önemli sonuçlarıyla tarihte yeni bir dönemin müjdecisi olduğuna dikkat çekerek   söz konusu muharebeyle sonuna kadar stratejik savunma yapılırken kazanılan zafer sonrası stratejik taarruza geçildiğini ve 1922’de kesin zaferle sonuçlanan Başkomutan Meydan Muharebesi’ne giden yolun açıldığını belirtti.

Bakan Kirişci, “Çaldağı’nda, Beştepe’de, Karlıtepe’de, Duatepe’de, Mangal Dağı’nda ‘Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak’ diye başlayan İstiklal Marşı’mıza ilham veren kahramanlarımız, Polatlı-Haymana hattında verdikleri büyük mücadele ile isimlerini, tarihe cesaretleri ve kanlarıyla kazımışlardır.” diye konuştu.

İSTİKLAL HARBİ’NİN HANGİ ŞARTLARDA VE NE BÜYÜK FEDAKARLIKLARLA KAZANILDIĞININ UNUTTURULMAMASI GEREKİR

Milli Mücadele’nin adeta son kalesi olan Polatlı-Haymana hattında kazanılan zaferin hikayesinin nesilden nesle aktarılarak İstiklal Harbi’nin hangi şartlarda ve ne büyük fedakarlıklarla kazanıldığının unutturulmaması gerektiğini belirten Kirişci “Bu vatan toprağında, o kahramanlar sayesinde özgürce yaşadığımızı, ülkemizin her karışının kanla kazanıldığını her fırsatta hatırlamalıyız. İstiklal Harbi’mizin önemli dönüm noktalarından biri olan Sakarya Zaferi, Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan yolda milletimize moral ve güç vermiştir. Uluslararası alanda Meclisimizin itibarını yükselten Sakarya Zaferi, bağımsızlığın ve nihai zaferin habercisi olmuştur. Üzerinde yaşadığımız bu topraklar, altında yatan binlerce şehidimizin bizlere emanetidir. Yüce milletimiz en çetin zorlukları, birlik, beraberlik ve kardeşlikle aşmıştır. En güzel zaferleri kardeşlik ruhuyla kazanmıştır. Bin yılı aşkın süredir devam eden kardeşliğimizi zedeleme noktasında hiç kimseye fırsat vermeyiz. Henüz hayatlarının baharında, vatan savunmasına koşan bir Diyarbakırlı ile İzmirliyi, Adanalı ile Edirneliyi buluşturan, yan yana şahadete kavuşturan bizim kardeşlik ruhumuzdur, vatan sevdasıdır. Bu mirası, dünya durdukça bu topraklarda yaşatacağız. Biz, bu topraklarda 1000 yılı aşkın süredir kardeşlik hukukuyla yaşamış, sadece bu coğrafya için değil tüm dünya için barış ve kardeşliğin sembolü olmuş bir milletiz. Kendi topraklarımızda ve dünya coğrafyasında insanların huzurlu yaşamasını istiyoruz. Ancak bugün üzerinde bulunduğumuz bu toprakları, Anadolu insanının irfanı, erdemi, gayreti ve çabasıyla geçmişte nasıl canımız pahasına koruduysak, bunu bir kez daha yapmaktan asla çekinmeyeceğimizi herkesin bilmesini isterim.”

15 TEMMUZ  CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN ETRAFINDA KENETLENEN 7’DEN 70’E TÜM MİLLETİN ZAFERİDİR

Tarihteki destansı direnişlerden birisinin de 15 Temmuz 2016’da darbe girişiminde bulunan hainlere karşı gerçekleştirilen topyekun mücadele olduğunu söyleyen Bakan  Kirişci, 15 Temmuz’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan etrafında kenetlenen 7’den 70’e tüm milletin zaferi olduğuna vurgu yaptı.

Kirişci, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına girildiğine dikkati çekerek,  konuşmasına şöyle devam etti :”2023 ile başlayan dönem ‘Türkiye yüzyılı’dır. Türkiye’nin sözü dinlenen, bölgesel değil global bir güç olduğu yeni bir döneme adım atıyoruz. 2053 hedeflerimize doğru, sağlam ve güçlü adımlarla ilerlerken, Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde her alanda yakaladığımız ivmeyle ülkemizi layık olduğu yere taşıyacağız.”dedi.

POLATLI VE HAYMANA’DA OLUŞTURULAN ŞEHİTLİK ANITLARI HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Bakan Kirişçi  Sakarya Meydan Muharebesi’nin, Türk milleti için bir ölüm kalım savaşı olduğunun altını çizerek “ Atatürk tarafından “Sakarya Melhame-i Kübrası” yani “kan gölü, kan deryası” olarak tanımlanan mukaddes toprakların, binlerce şehidin kanıyla sulandığını söyledi.

Kirişci, bölgenin Bakanlık tarafından da 2015’te “milli park” statüsü ile koruma altına alındığını hatırlatarak  “Burada, Bakanlığımız tarafından tarihi dokuyu en iyi şekilde yansıtan düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı’mızda 2014 yılından itibaren milli park arazi etüt çalışmaları ile olası kayıp şehitlikleri tespit ettik. Jeoradar sistem ile 283 bin 148 metrekarelik alanı tarayarak bilimsel veriler eşliğinde yaklaşık 153 şehitlik ve 4 bin kayıp şehidimizin izlerine ulaştık. Bu alanların bir kısmında, şehitlerimizin aziz hatıralarına uygun anıtsal şehitlikler yaptık. Sakarya 12. Grup Şehitliği, Mangal Dağı Şehitliği, Eskipolatlı Şehitliği, Kışlahastanesi Şehitliği, İkiztepeler Şehitliği, Evliyafakı Şehitliği tespiti yapılıp ihya edilen anıtsal şehitliklerimizdir. Ayrıca yine arazi çalışmaları ile 121 kilometrelik siper ve mevzi hattı tespit edilip sayısal hale getirilmiştir.”

Kirişci ,Halide Edip Adıvar’ın da bulunduğu “Yunan Mezalimini Araştırma Komisyonu” tarafından 1 hafta boyunca kullanılan Sakarya Köyü’ndeki evin Halide Edip Adıvar ve Kadın Kahramanlar Müzesi’ne dönüştürüldüğünü böylece Milli Mücadele’ye katkıda bulunmuş kadınların da onurlandırıldığını söyledi.

 BU MUKADDES TOPRAKLARI KORUYUP  GELECEK NESİLLERE  AKTARMAYA GAYRET GÖSTERECEĞİZ

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Polatlı Kartaltepe ve Haymana Mangal Dağı bölümünde, Sakarya Meydan Muharebesi’ndeki şehit sayısı kadar, yani 5 bin 713 fidan dikilerek 100. Yıl Hatıra Ormanı oluşturulduğunu bundan sonra da bu mukaddes toprakları koruyup gelecek nesillere aktarmak için çalışmaya, gayret göstermeye devam edeceğiz.” İfadelerine yer verdi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
mantar yetiştiriciliği eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi arı yetiştiriciliği eğitimi