DOLAR 18,5835 0.03%
EURO 18,4417 -0.6%
ALTIN 1.027,27-0,07
BITCOIN 3739701,13%
Ankara
13°

PARÇALI BULUTLU

16:12

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

BEKLENEN TAARRUZ EMRİ VERİLDİ

BEKLENEN TAARRUZ EMRİ VERİLDİ

ABONE OL
9 Eylül 2022 09:40
BEKLENEN TAARRUZ EMRİ VERİLDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

22 GÜN 22  GECE SÜREN BÜYÜK TAARRUZ DA ZAFER GİDEN ADIM


Başkomutan beklenen karşı taarruz ve takip emrini vererek Yunanlı’ların  GÜN bozguna uğratıp yok edilmesini de istedi.Cephe komutanlığının emrine uyarak Mürettep Tümenin yaptığı taarruzlar başarılı oldu. Demi ryolu güneyinden taarruz eden 1 nci Tümen, 7 nci Yunan Tümen birliklerinin direnişini kırarak akşam KARTAL TEPE’yi ele geçirdi. KARTAL TEPE’nin zaptıyla Yunanlı’lara bir çok zayiat verdirilmiş, KAVUNCU KÖPRÜSÜ ile BEYLİKKÖPRÜ’ye doğru tazyik edilmiştir.

 

 


23ncü Tümen KARA TEPE’yi, 12nci Grup ÇALDAĞI’nı ele geçirdi. Tüm cephe boyunca Yunan kuvvetleri geri çekilmesini sürdürdü.

 Yunan ordusunun Sakarya üzerindeki köprüleri kullanmasına imkan vermeden Sakarya doğusunda imha etmek hedefini güden ve özellikle kuzey kanattan yapılan bu taarruzla karşı taarruz için yeterli kuvvet üstünlüğü sağlayamadığından, ancak sınırlı başarılar elde edilmiştir.

YETERLİ GÜÇÜMÜZ OLSAYDI YUNAN GERİ ÇEKİLİŞİNİ BÜYÜK BİR BOZGUNA DÖNÜŞTÜREBİLİRDİK


11/12 Eylül gecesi Dua Tepe bölgesindeki 15 nci Türk Tümeninin 7 nci Yunan Tümen birliklerine karşı giriştiği bir süngü hücumu dışında cephede fazla bir faaliyet olmamış. Bugün sabahtan beri de önemli bir çarpışma cereyan etmemişti. Düşmanın Sakarya gerisine çekilme gayretleri bugün belirgin bir hâl almıştı, Yunanlıların, , biran önce nehrin öbür tarafına canlarını atabilmek ve tehlikeli durumdan bir an önce kurtulabilmek için birlik bütünlüklerini bozmadan Sakarya batısına geçmek istiyorlardı. Türk Ordusu ise avını elinden kaçırmamak için heyecanlı, fakat olanaklarının kıt olması yüzünden de üzgün ve çaresiz oldukları sezilmekteydi. İki taraf da nefes nefese İki tarafın da sinirleri adamakıllı gergin…
Yunan Küçük Asya Ordular Komutanı Papoulas yayınladığı emirde; 12/13 Eylül gecesi bütün ordu Sakarya’yı geçerek bunun batısında savunma için tertiplenecektir. Emrinin bundan sonraki maddelerinde Papoulas, kolorduların bu akşam hangi saatten itibaren hangi köprülerden geçerek, hangi bölgelere intikal edeceklerini ve hangi kesimi savunacaklarını belirtmekteydi. Buna göre 3 ncü Kolordu Porsuk nehri kuzeyinde, 2 nci Kolordu Porsuk’la Kavuncu köprüsü arasında, 1 nci Kolordu ise Kavuncu köprüsü ile Sakarya’nın aşağı kolu arasında güneyde tertiplenmekteydiler. Artık, durum meydana çıkmıştı. Yunan Ordusu için yenilgi kesindir. Ve Küçük Asya Ordusu Komutanı General Papoulas Mustafa Kemal’in azmi karşısında baş eğmiş, Ankara’yı ele geçirmek, Kemal Ordusunu kuşatıp imha etmek gibi ümitleri geride bırakmıştı. Şimdi muharebe alanını terk etmekteydi. Sakarya üzerinde bulunan üç köprüden koca Orduyu karşıya geçirecekti.
İsmet Paşa da emrini bugün saat 13.15’te yayınlamıştı: ‘’Ordunun maksadı, çekilmekte olan düşmanı Sakarya’da bozguna uğratmaktır. Bunun için aşağıdaki gibi hareket olunacaktır: Mürettep Kolordu, özellikle Kartaltepe’yi işgal etmek ve Beylikköprü’ye hakim olmak üzere taarruz edecektir. Bu görev için 23 ncü Tümen kolordu emrine verilmiştir.’’ diyerek yalnız Mürettep Kolordunun taarruza geçmesini, diğer grupların ise düşmanla muharebe temasını kaybetmemek için ileriye yanaşmalarım ve birbirleriyle irtibatta bulunmalarını emretmekteydi.
Batıya yanaşmakta olan 1 nci Gruba saat 17.00’den itibaren ileri harekete hazır olmasını, 5 nci Süvari Grubu da İnlerkatrancı – Beşköprü istikametinde düşmanı tazyik ve takibe devam edecekti. Cephe Komutanlığının emri yukarıdakilerden ayrı olarak. ‘’Düşmanın 12/13 Eylül gecesi bütün kuvvetiyle Sakarya batısına geçmesi ihtimali fazladır. Bu takdirde bütün ordunun derhal düşman üzerine atılması kararlaştırılmış olduğundan, bütün gruplar gece dahi düşmanla yakından temasta ve takibe hazır bulunacaklardır.’’ diyerek birliklerin uyanık kalmalarını istemekteydi.
Cephe Komutanlığının emrine uyarak Mürettep Kolordunun öğleden sonra başlayan taarruzları başarılı oldu. Demiryolu güneyinden taarruz eden 1 nci Tümen, 7 nci Yunan Tümen birliklerinin inatçı mukavemetlerini kırarak akşam güneş batarken Kartaltepe’yi ele geçirdi. Bu tümenin güneyinden taarruza katılan 23 ncü Türk Tümeni, gece saat 21.00’e doğru Karatepe’yi işgal etti. 23 ncü Tümenin güneyindeki 17 nci Tümen, üst üste yaptığı taarruzlara rağmen bir türlü düşmanı bulunduğu mevzilerden atamadı, düşmanın yoğun topçu ateşleri altında Karadağ eteklerinden daha ileriye geçemedi. Meşhur Karadağ yine Yunanlılar elindeydi. Demiryolu kuzeyindeki Dua Tepe bölgesinde bulunan 15 nci Tümen, gece yansına kadar sürdürdüğü taarruzlarla ancak Çekirdeksiz köyü batısına ulaşabildi.
Yunan 2 nci Kolordu Komutanı Prens Andrew, çekiliş gecesini anılarında şöyle anlatır: ‘’Bize ayrılan bölgeyi keşif ve tetkik için yeterli zamanın olmamasından, ayrıca karanlık ve kolordu ikmal birliklerindeki düzensizlik yüzünden birlikler yollarını kaybettiler. Tümenler nehri geçince kendilerini bilinmezlik ve karanlık içinde buldular. Yol ve araba izleri bile yoktu. Bu yüzden de dere ve tepeleri gelişi güzel işgal eylediler. Yunan askerinin huyu ve karakteri pek hassastır. İlerlediği ve taarruz ettiği sürece yorgunluk ve açlık gibi zorluklara rağmen kendisini muzaffer addeder, morali de mükemmeldir. Fakat geri çekildiği zaman, kolordumuzun şimdiki durumunda olduğu gibi muzaffer bir durumda bulunsa bile morali tamamen bozulur ve en küçük bir olay onu yıkar. O sebepten eğer düşman o gece bizi birkaç keşif kolu ile takip etmiş olsaydı, çekilmemiz kolayca bir kaçış haline dönerdi.’’ Demektedir.
Cephe Komutanlığının bu gece saat 23.40’da yayınladığı emir özetle şöyleydi; ‘’Düşman ordusunun harekâtında kargaşalık görülmektedir. Düşmanın bu halini bozguna çevirmek lâzımdır. Bütün ordu cephesinde düşmanla muharebe temasında bulunan tümenler, bütün kuvvetleri ile karşılarındaki düşmana taarruz edeceklerdir. Henüz muharebe temasına geçmemiş birlikler, derhal seri ve cebri yürüyüşle temasa gelerek bütün kuvvetleri ile taarruz edeceklerdir. Birlikler, 24 saat gösterilecek gayretin bütün düşman ordusunu mahvedeceğini bilmelidirler. Fecirle beraber komutanların elinde yeni darbeler için kuvvetli ihtiyatlar bulunmalıdır. 1 nci Grup ve 57 nci Tümen, ordu ihtiyatı olmak üzere, yerlerinde bulunacaklardır.’’ Fakat Cephe Komutanı da sıkıntılar içinde olan Ordunun Yunan geri çekilmesini bozguna dönüştürecek imkana sahip olmadığını az çok biliyordu. Olsun en azından deneyecekti.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
mantar yetiştiriciliği eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi arı yetiştiriciliği eğitimi