DOLAR 18,5812 0.04%
EURO 18,4234 -0.7%
ALTIN 1.018,68-1,13
BITCOIN 3735750,60%
Ankara
18°

PARÇALI BULUTLU

16:12

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

GENEL KARŞI TAARRUZ BAŞLADI

GENEL KARŞI TAARRUZ BAŞLADI

ABONE OL
7 Eylül 2022 08:36
GENEL KARŞI TAARRUZ BAŞLADI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

DUATEPE GERİ ALINDI

 

1,15 ve 23 ncü Tümenler DUA TEPE’ye, 17nci Tümen KARTAL TEPE’ye taarruz etti.
23 ve 15 nci Tümen birlikleri (31,38 ve 56ncı Alay) DUA TEPE ve BATISINI ele geçirdi.
57 nci Tümen KARADAĞ istikametinde taarruz etti.
5nci Grup MANGAL DAĞI ve MOLLARESUL TEPELERİ hattını taarruzla ele geçirdi.

 

 

 

Bu gün farklı bir gün. Saat 07.00’ye doğru Türk Topçusu, tanzim atışlariyle, yeni günün sessizliğini yırtmaya başlamıştı. Gece, sabahtan önce bütün hazırlıklar bitirilmiş, Mürettep Kolordu Komutanı Albay Kâzım (Özalp) emrine giren Albay Şükrü Naili (Gökberk) komutasındaki 15 nci Tümen ile, Yarbay Ömer Halis (Bıyıktay) komutasındaki 23 ncü Tümen taarruz mevzilerine sokulmuş takviye topçuları da mevzilenmeyi ve atış hazırlıklarını bitirmiş, cephane ikmallerini yapmışlardı. Saat 08.00’de topçu hazırlık ateşleri, demiryolu kuzeyindeki Dua Tepe üzerinde yoğunlaşmış, piyadeler taarruz mevzilerinden çıkarak batıdaki tepelere doğru ilerlemeye başlamıştı. Saat 07.00’den beri Zafer Tepeye gelmiş olan Mustafa Kemal Paşa, Fevzi ve İsmet Paşa’larla beraber Dua Tepe taarruzunu yakından takip ediyordu.
Bugün ilk defa süngüler, Batı’dan Doğu’ya doğru değil Doğu’dan Batı’ya doğru yürümeye başladı. Sakarya vadisinde sabahın sisleri dağılırken, 15 nci ve 23 ncü Tümenlerden başka, Yarbay Abdurrahman Nafiz (Gürman)ın 1 nci Tümeni, Albay Hüseyin Nurettin’in 17 nci Tümeninin katıldıkları savaş, öğleye doğru bütün Mürettep Kolordu cephesinde on beş kilometrelik bir alana yayılmıştı. Bu bölgede bulunan Yunan 7 nci Tümeni birlikleri karşı koymaya çalışsada tepe nihayet saat 14.00 da süngü hücumu sonucu geri alınmıştı. İki top ve bir sürü silahı birlikte geri birçok ölü ve yaralı bırakmışlardı. Moral üstünlüğü ele geçiren Mürettep Kolordu emrine cephe ihtiyatındaki 57 nci Tümeni de, verilerek Polatlı güneyindeki Karadağ’ın ele geçirilmesini istemişti. Yarbay Mümtaz komutasındaki 57 nci Tümenin, 17 nci Tümenle birlikte yaptıkları taarruz; düşmanın şiddetli topçu ateşi ve Karadağ kayalıklarına yapışan Yunanlıların inatçı mukavemeti karşısında fazla ilerleme imkânı bulamamış ve akşam karanlığı bastığı halde Karadağ, 7 nci Yunan Tümeninin elinden bir türlü alınamamıştı. Cephenin diğer bölümünde bulunan birlikle taaruzlarla karşılarındaki Yunan birliklerini cephede tutmaya çalışmışlardı. Böylece birliklerimizin akşama kadar devam eden bu taarruzları sayesinde 7nci Yunan Tümenine yardıma hiçbir birlik gelememiştir.
Albay Fahrettin komutasındaki 5 nci Süvari Grubu, dün gece 2 nci Yunan Kolordusu nün yan ve gerilerine kadar sokularak yirmi gün sora Mangal dağı ve çevresini sessiz sedasız ele geçirmesi de önemli bir olaydı. Sakarya meydan muharebesinin ilk günü kaybedilen, uğruna bunca insanın ölüp toprağa karıştığı meşhur Mangal dağı’nın, bir gece vakti alınması ne tuhaftır.
Yunan Ordusu, bugünkü taarruzları ucuz atlatmıştı. Yalnız Dua Tepe’nin kaybı dahi, Papoulas karargâhında alarm zillerinin çalması için yetmişti. Yunan Ordusunun Sakarya gerisine emniyetle çekilebilmesi için Dua Tepe batısındaki Beylikköprü’den Kavuncuköprüsü ve Beşköprü’ye kadar olan köprü ve geçitlerin kesinlikle elde bulundurulması lâzımdı. Artık Sakarya Nehrine 12-13 km’lik mesafe kalmıştı. Artık Küçük Asya Ordu Komutanı bütün birliklerini Sakarya batısına çekmek zorundaydı.

BİR GÜN ÖNCE TAARRUZ EMRİ VERDİĞİ 2 NCİ KOLORDUSUNA SAAT 16.00’DA VERDİĞİ KISA EMRİNDE PAPOULAS ŞUNLARI YAZIYORDU:
‘’7 nci Tümenin sol kanadı Türkler tarafından geriye atılmıştır. Bu sebepten 2 nci Kolordu, bu emri alır almaz harekete geçerek ve cebri (zorlu) yürüyüşlerle Sarıhalil – Karahamzalı’ya ilerleyecektir.’’ Demektedir.
Papoulas bir taraftanda 3 ncü Kolordu, yarın son erine kadar savunarak bulunduğu yerde kalacak ve Dua Tepe’yi yeniden ele geçirecektir emrini veriyordu.
O günlerde, Mustafa Kemal Paşa’nın treniyle Polatlı yakınlarına gelenler arasında, Batı Cephesi karargâhında çalışan Halide Edib (Adıvar) onbaşı da bulunmaktadır. Türkün ateşle imtihanı adlı eserinde: anlatmaya başlar. ‘’Mutfak takımlarını götürememiştik, O sabah sade bir fincan çay içmiş olduğum için trende açlıktan kırılıyordum. Açlığı gidermek için ekmek için çıkıp dolaşırken trenin kapısında Ali Çavuşu gördüm. Bana biraz ekmek ver dedim. Kompartımanın kapısına battaniye hem yastık, hem örtü vazifesi görüyordu. Sabaha kadar titredim. Taarruzu olacaktı. Önce, üç paşa arabayla geçtiler. Bizler de, kırk kişi kadar, beyaz, kara ve doru atların üstünde onları takip ettik. Tabii, benim doruyu geçebilecek at olmadığı için, o daima önde gidiyordu. Buğday tarlalarındaki olgun başaklar rüzgarda sallanıyordu. O gün askerlerin sırf savaştan dolayı duydukları heyecanın mahiyetini sezer gibi oldum Bir Tatar köyünün önüne gelince attan indik. bir tepeyi tırmandık. Dar bir boğazda 23 ncü Tümen vardı. Bu, Mürettep Kolordunun bir parçasıydı. 15 nci ve 23 ncü Tümenler hücuma geçmişlerdi. Hepsi dev arılar gibi vızıldayan Yunan uçaklarının altında. Bu tepenin önünde geniş bir vadi, etrafında Polatlı ve Katırlı bulunuyordu. Hava toz ve duman içinde. Subaylardan biri: Bu manzara gece çok güzeldir, diyor. Biz ilerlerken Ali Çavuş yanıma geliyor ve diyor ki: Sol üzengiye ayağını geçirmemişsin. Paşa gönderdi, düzelteyim diye. Ali’nin öbür tarafındaki bir siperde Mustafa Kemal Paşa’nın gülerek bize baktığını gördüm. Seslendi: Gelin hanımefendi, harbediyoruz. Yüzü, en çok sevdiği oyunu oynayan bir çocuk gibi, gülüyordu. Bana Mürettep Kolordu Komutanı Kâzım Paşa’yı takdim etti. Arkasında bir kürk, elinde bir telefon, karşıdaki tepelerle konuşan bir adam. Mustafa Kemal Paşa: Dua Tepeye hücum ediyoruz, dedi. Ondan sonra, öteki siperleri de dolaştım. Top ve makinelitüfek sesleri hiç ara vermiyor. Elimdeki dürbünle savaş oyununu seyrediyorum. Bunun neticesinin hasta hanelerde ne şekil aldığını unutmuş gibiydim. Evet. İnsanlar birbirine giriyor. Nihayet süngü savaşları adeta kocaman karıncaların yuvaları etrafında kavga etmeleri gibiydi. Yanımdaki: Şu sivri ehrama (piramit) benzeyen tepeyi görüyor musunuz? O Karadağ (Kara Tepe)’dir. Onun arkasından bakarsanız. Yunan çekilmesini görürsünüz, dedi. Baktım. Güneşli göğün altında, siyah bir toz bulutu arasında kapkara bir insan sürüsü gidiyor. Dedi ki: Yunanlılar cesaretli dövüşüyorlar. Kuvvetlerinin çekilişini kapatmak için topçuları kendilerini feda ediyor. Daha sonra şöyle devam ediyor.
İşte kumandanım, sipere geldik diye yanımda bir ses fısıldayınca, siperden bir dev kolu gibi bir kol uzandı, beni yakalayarak aşağıya çekti. Bu, Şükrü Naili’nin koluydu. Bu adam gayet uzun boylu, sarışın ve çocuk gibi mavi .gözlüydü. Yüzü toz toprak içinde. Beni siperdeki dürbününün başına oturtarak: Şimdi Onbaşı, buradan Yunanlılara ateş edeceksin! dedi. Beni mazur görmesini rica ettim. O, kendisi ateş meselesini temin ederken, biz siperden sürünerek çıktık. Şükrü Naili bey, eski Cermenlerin devrine yaraşır bir insandı. Miralay Arif, onun icabında süngü ile döğüşecek kabiliyette bir insan olduğunu söylerdi. Yedi tümen komutanı Sakarya’da şehit olmuştu. Şükrü Naili’nin şehit olmaması için (Sekizinci olmaması için) içimden dua ettim. .Duatepe alınmıştı. Üstünde bir tek Türk askerinin bayrağın altında, ayakta durduğunu gördüm, Saat dokuzda karargâha döndük. Geçtiğimiz vadi, havasına mürekkep sürülmüş gibi kararmıştı. Şurada burada nakliyeciler, ateş yakmış oturuyorlardı. Onların arasından, atlarımızın nal sesleri vadide akisler yaparak, geçtik…’’

HBR-AYSUN YILMAZ BENLİ

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
mantar yetiştiriciliği eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi arı yetiştiriciliği eğitimi