DOLAR 18,5540 0.24%
EURO 18,2193 0.39%
ALTIN 995,820,78
BITCOIN 3568400,58%
Ankara
20°

AÇIK

18:55

AKŞAM'A KALAN SÜRE

ÖZTÜRK: ‘HALKIN YÜZDE 85’İ YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA YAŞIYOR’

ÖZTÜRK: ‘HALKIN YÜZDE 85’İ YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA YAŞIYOR’

ABONE OL
6 Eylül 2022 09:52
ÖZTÜRK: ‘HALKIN YÜZDE 85’İ YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA YAŞIYOR’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 ÖZTÜRK :VATANDAŞ BU ZAMLARLA NASIL GEÇİNSİN, SANAYİCİ NASIL İŞ YAPSIN?

 

 

 

Yeniden Refah Partisi  Polatlı ilçe Başkanı Muzaffer Öztürk Fatih Erbakan, TÜİK’in açıkladığı büyüme rakamlarını eleştirerek, “Vatandaş soruyor; bu nasıl iştir ki Türkiye ekonomisi büyüdükçe benim ekonomim küçülüyor. Hayır, sokaktaki vatandaş büyümedi, milyonlarca dar gelirli küçüldü, ev kirasını ödeyemez duruma düştü. Büyüyen, her gün ayyuka çıkan yolsuzluklar. Büyüyen halkın fakirliği. Büyüyen imtiyazlı holdinglerin, dolar milyarderlerinin servetidir.” İfadelerini kullandı.

 

 

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın her konuşmasında  hedefe aldığı iktidarın ekonomik politikalarını  Yeniden Refah Partisi Polatlı ilçe başkanı Muzaffer Öztürk Polatlı da yineledi.

Öztürk   ekonomi başta olmak üzere hükümetin diğer alanlardaki uygulamalarına sert eleştirilerde bulundu.

TÜİK’e göre Türkiye ekonomisinin yılın 2’nci çeyreğinde yüzde 7,6 büyüdüğünü anımsatan Öztürk  “Türkiye tarihinin en büyük ekonomik krizinde belediyelerin ekmek kuponu dağıttığı, halk ekmek kuyruklarının kilometreleri bulduğu, vatandaşın ev kirasını elektrik ve doğalgaz faturasını ödemekten aciz kaldığı, icra dosyalarının 25 milyonu bulduğu bir dönemde TÜİK, Türkiye yüzde 7,6 büyüdü diyor. TÜİK’in asıl açılımı ‘Tayyip Bey’i Üzmeyecek İstatistikler Kurumu’ olmalı. Enflasyonu, işsizliği, büyüme rakamlarını özel ayarlayıp tıraşlıyor.   Vatandaş soruyor; bu nasıl iştir ki Türkiye ekonomisi büyüdükçe benim ekonomim küçülüyor. Hayır, sokaktaki vatandaş büyümedi, milyonlarca dar gelirli küçüldü, ev kirasını ödeyemez duruma düştü. Büyüyenler mi? Enflasyon büyüdü. Yıllık enflasyon TÜİK’in tıraşlanmış rakamlarında dahi yüzde 79,8 gerçekte ise yüzde 176 enflasyonda dünya şampiyonuyuz. Vatandaşın borçları büyüdü, vergiler büyüdü, dolar büyüdü ve işsizlik büyüdü. Büyüyen, her gün ayyuka çıkan yolsuzluklar. Büyüyen halkın fakirliği. Büyüyen imtiyazlı holdinglerin, dolar milyarderlerinin servetidir. Büyüyen umutsuzluk, gençlerin geleceğe dair ümitsizliğidir. Büyüyen kamuda 4-5-7 maaş alan bürokratların gelirleridir. Büyüyen toplumu her gün daha da keskin kamplara ayıran kutuplaşmadır. Büyüyen vatandaşın faturalarıdır. Vatandaş bu zamlarla nasıl geçinsin, sanayici nasıl iş yapsın? ” açıklamasında bulundu.

 

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 21 yıl önce iktidara gelirken “3 Y’yi, ‘Yoksulluk-Yolsuzluk-Yasakları’ ortadan kaldırma vaadi ile geldiklerini hatırlatan Öztürk , gelinen süreçte ülkenin eskisinden daha kötü durumda olduğunu belirterek şöyle devam etti:   “Halk ekmek kuyrukları kilometreleri buluyor, askıda ekmek uygulaması bütün fırınlara yayılmış, Ayçiçek yağı zincirle bağlanmış, bebek mamalarına alarm takılmış. 7 bin lirayı aşan açlık sınırına göre asgari ücret açlık sınırı altında, emekli maaşları açlık sınırı altında, 22 bin lirayı aşan yoksulluk sınırına göre halkın yüzde 85’i yoksulluk sınırı altındadır.”

 

‘ELEŞTİRMEK, PROTESTO GÖSTERİSİ YAPMAK YASAK’

 

Türkiye’nin yasaklar ülkesi haline geldiğini de belirten Öztürk , “İktidarın başörtüsü yasağını kaldırmasını takdirle karşıladığımızı belirtirken, her türlü muhalif hareketi yakışıksız ifadelerle yaftalamanın ve önünü kesmeye çalışmanın çok vahim bir hata olduğunu da her fırsatta dile getiriyoruz. Eleştirmek, protesto gösterisi yapmak yasak. ‘Dolar 10 TL olacak’ demek yasak. İktidarın istemediği kişinin köşe yazarlığı yapması yasak.” dedi.

 

Burası artık sözün bittiği yer!

 

Elektrik ve doğalgaza gelen fahiş zamları da eleştiren Öztürk , “Hani Karadeniz’de doğalgaz bulunmuştu faturalar düşecekti? İktidar Karadeniz’de doğalgaz bulundu dedikten sonra doğalgaza tam 18 kez zam yapmış. Vatandaş doğalgaz bulundu, faturalar düşecek diye sevinirken sadece bu yıl içinde doğalgaz zamları konutlar için yüzde 119,5’i bulmuş. Bakınız İktidar en son doğalgazda, 1 Eylül itibarıyla geçerli olacak şekilde konut tarifesine yüzde 20,4, sanayi tarifesine yüzde 50,8 elektrik üretimi amaçlı tarifeye de yüzde 49,5 oranında zam yaptı. Yapılan zamları kur krizinin başladığı 2018’e göre kıyasladığımızda, son 4 yılda konutta kullanılan doğalgaza yüzde 313, birinci kademe işyerinde kullanılan doğalgaza yüzde 620.5, ikinci kademe işyerinde kullanılan doğalgaza ise yüzde 1071,5 zam gelmiş. Burası sözün bittiği yer artık” diye konuştu.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
mantar yetiştiriciliği eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi arı yetiştiriciliği eğitimi