DOLAR 18,5830 0.04%
EURO 18,4322 -0.66%
ALTIN 1.019,89-1,01
BITCOIN 3738840,93%
Ankara
18°

PARÇALI BULUTLU

16:12

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

 ADIM ADIM ZAFERE GİDEN YOL…

 ADIM ADIM ZAFERE GİDEN YOL…

ABONE OL
3 Eylül 2022 11:12
 ADIM ADIM ZAFERE GİDEN YOL…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

SAKARYA’DAN CUMHURİYET’E BÜYÜK ZAFER

 Sakarya Meydan Muharebesinin 13. Günü…

Yunan kuvvetleri isteksizce 1’nci ve 3 ‘ncü kolorduyla taarruz ettiler. 7’nci Yunan Tümeninin POLATLI-ESKİ POLATLI 3’ncü Yunan Tümeninin YÜZÜKURTLU hattına taarruzları gelişti. Düşman taarruzları MENTEŞE DOĞUSU-ESKİ POLATLI DOĞUSU- YÜZÜKURTLU TEPELERİ HEMEN BATISI hattında durduruldu. KARAYAVŞAN- ŞEYHALİ istikametindeki Yunan taarruzları YÜMKÜNLÜ’ye ulaşamadan durduruldu, taarruzdan önceki mevzilerine çekildiler. Yunanlı’lar Eskipolatlı köyü dolaylarında küçük başarılarla yetindi.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Yunan ordusu yine taarruza başladı. Fakat bu taarruzlar artık geri çekilmeyi düşünen bir ordunun yanıltma taarruzu gibi dağınık ve hedeften uzaktı. Bu durum taarruz bölgesine bakıldığında kendiliğinden anlaşılır gibiydi. Görünüşe göre Papoulas, taarruz bölgesini doğudan alıp batıya, yani cephenin sağ kanattaki birliklerini sol kanada kaydırmıştı. Acaba bir çekilmeyi örtmek, düşmanı yanıltmak ve dikkatleri başka yere çekmek için mi taarruz ediliyordu!? Bu durum başlangıçta anlaşılmasa da zaman geçtikçe çekilme için bir hazırlık olduğu görülmekteydi. Halbuki Papoulas, bir günlük dinlenmeyi yeterli görerek 3 Eylül akşamı yayınladığı emirde 2. Kolordu hariç, diğer kolorduların taarruzunu emrediyordu. Artık Yunanlılar için yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğu görülmekteydi. Cephenin kuzeyinde Polatlı’ya çok yakın bölgelerde sabahın 05.00’inde yoğun bir topçu ateşiyle Mürettep Kolorduya taarruza başlayan 7. Yunan Tümeni, demiryolunun kuzeyinde 1. Tümen karşısında pek bir başarı gösterememesine rağmen, demiryolunun güneyinde öğleden sonra 17. Tümeni geriye atarak bir kısım araziyi ele geçirdi. Fakat buradan daha ileriye gidemedi.Diğer bölgelerde de Türk ordusu karşısında varlık gösteremedi. Özellikle Yarbay Rüştü (Sakarya) komutasındaki 61. Tümenin inatçı savunması ve Türk topçusunun etkili ateşleri karşısında daha fazla ilerleyemeyen 3. Yunan Tümeni ağır kayıplara uğradı ve akşama doğru eski mevzilerine çekilmek zorunda kaldı. Türk Ordusu günlerden beri her türlü zorlu koşulların üstesinden gelip, adeta bulunduğu bozkıra yapışarak son Türk yurdunu korumaya çalışıyordu.  8. ve 57. Tümenlerin mevzileri, Çal dağındaki düşmanın göz ve ateş hakimiyeti altındaydı. Haymana’yı savunan birlikler ise neredeyse çırılçıplak ortada duruyorlardı. Bütün bu olumlu şartlara ve ordu komutanlığının emirlerine rağmen 12. Yunan Tümeni bugünü, zaman zaman yaptığı topçu ateşleriyle ve sadece Türk mevzilerini gözetlemeyle geçirdi. Fırsat buldukça da mevzilerini tahkim etmekle oyalandı ve herhangi bir taarruz girişiminde bulunmadı. Açık yandaki 5. Süvari Grubumuz düşman gerilerine baskınlar düzenlemek amacıyla 2. Süvari Tümenini ileriye yanaştırarak hazırlıklarını tamamladı. Papoulas’ın, bizzat kendisinin bile, bir kolorduyu geride bırakarak yapılacak taarruzdan pek bir şey beklemediği belliydi. Herhalde bu isteksizlik, kolordu komutanlıklarına da sirayet etmiş olacak ki 1. Kolordu Komutanı da bir kısım kuvvetlerini taarruza sokmamakta bir sakınca görmemişti. Zaten taarruz eden askerde de eski arzu ve gayretin kalmadığı belli oluyordu.

Nitekim bu durum, Yunanlılardan taarruz hareketi bekleyen ve ona göre hazırlanmış olan Türk Yüksek Komuta Heyetini de hayrete düşürmüş, fakat düşmandaki bu durum aynı zamanda onları bir hayli de rahatlatmıştı. Beklenen tehlikeli bir saldırının yerine, böylesine birbirinden kopuk, koordinesiz ve üzerimizde bir etkisi olmayan hücumları karşılamak çok daha kolaydı. Acaba bütün bunlar bir değişikliğin habercisi miydi!? Evet bütün bunlar, artık saldırı gücünü ve ümidini yitirmiş bir ordunun, şayet çekilmek için yaptığı bir aldatma hareketi değilse, artık kendisini bile kandıramayan bir ordunun maksatsız vakit geçirmeleri ve oyalanma hareketlerinden başka bir şey değildi… Bugün Zonguldak istihbarat teşkilâtından Cephe Komutanlığına ulaşan raporda şunlar vardı: “10.000 – 20.000 mevcutlu Paleolog Tümeninin, İzmit ve dolaylarını işgal görevi ile Gemlik’e çıkarıldığı, bu harekâtın idaresi için Yunan Kralı Konstantin’in Bursa’ya geldiği, demiryollarının korunması için 6.000 mevcutlu iki süvari tümeninin cepheye gelmesi hakkında emir verildiği, yaralıların Mudanya ile Pire limanları arasında hastane gemileri ile taşındıkları Bursa’dan 3.500 yaralının geçtiği, ayrıca Bursa’da yaralılar için 1.800 yatak hazırlandığı, Yunan birliklerinde yiyecek ve içecek ikmalinin çok fena olduğu Evet, galiba Yunanlılar hiç de iyi durumda değillerdi.

SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ  14 NCÜ GÜN 

05 Eylül sabahı Türk cephesinin merkezine ve sağ kanadına karşı yapılan şiddetli Yunan saldırılarının giderek gevşedi ve karşılıklı taarruzlar devam etti. Türk Genel Kurmayı Yunan saldırı gücünün tükendiğini anladı ve kuzey kanattan saldırıya geçmenin zamanı geldiği görüşünü benimsedi.

Batı cephesi komutanı İsmet Paşa’nın yayınladığı 36 numaralı emirle ordumuz artık taktik değiştirmekteydi. Artık ufak tefek mevzi değiştirmeleri yerine düşmandan yavaş yavaş kaybedilen vatan toprağının alınmasına sıra gelmişti.
Tam on dört gündür savunmada kalan birliklerimiz artık saldırıya geçmeyi hedefliyordu.
Buna karşın Yunan birlikleri komutanı Papoulas Sakarya boylarında bir çıkmaza girdiğini anlıyor gibiydi. İki haftadır hep saldıran Papoulas istediği amaca ulaşamamış Ankara önlerindeki iki ilçenin kenarlarında takılıp kalmıştı. Polatlı ve Haymana’da ki direnişi bir türlü kıramamıştı.
Papoulas geri çekilmek istiyordu. Fakat yalnız başına karar vermek hem kendi boyunu aşıyordu hem de tarihe karşı tek sorumlu olarak yapayalnız ortada kalmak istemiyordu. Papoulas bu nedenle bu gün Eskişehir’deki Savunma Bakanı Theotakis’e yazdığı raporu ivedi olarak Atina’da Başbakana ulaştırılmasını rica etmiştir.
Yunan Kolordu komutanı Prens Andrew anılarında bu günlerde ateş için odun sağlanamadığını yemeklerin pişirilemediğini, Süvari Tugayı Kurmay Başkanı Albay Papagos’un ifadesine göre de Süvari Tugayının bulunduğu bölgede 10 km yarıçapındaki bir alanda artık ot kalmadığını ve hayranların açlıktan ölmeye başladığını ifade etmektedir. Yunanlılar Anadolu bozkırında artık can çekişmektedirler.

HABER-AYSUN YILMAZ BENLİ

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
mantar yetiştiriciliği eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi arı yetiştiriciliği eğitimi