DOLAR 18,5540 0.24%
EURO 18,2193 0.39%
ALTIN 995,820,78
BITCOIN 3568400,58%
Ankara
20°

AÇIK

18:55

AKŞAM'A KALAN SÜRE

ÇİFTÇİ MAZOT VE GÜBRE FİYATINDAN ŞİKAYET ETTİ

ÇİFTÇİ MAZOT VE GÜBRE FİYATINDAN ŞİKAYET ETTİ

ABONE OL
1 Eylül 2022 09:55
ÇİFTÇİ MAZOT VE GÜBRE FİYATINDAN ŞİKAYET ETTİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MHP’Lİ  KARAKAYA BORSADA ÜRETİCİLERİ DİNLEDİ

Polatlı Ticaret Borsasında çiftçiler ile sohbet eden  MHP Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Mevlüt Karakaya’ya   üreticiler  mazot  ve gübre fiyatlarındaki artışı  şikayet etti.  Üreticiler gübre ve mazotun çok pahalı olduğunu yüksek bir sesle Karakaya’ya hatırlattılar.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan yardımcısı Ankara milletvekili Mevlüt  Karakaya   Polatlı  Ticaret Borsasında  üreticilerle  biraya geldi.   Ticaret borsasında çiftçiler ve tüccarlarla  konuşan Karakaya  Polatlı’da bulunmaktan son derece mutlu olduğunu belirterek   Üreticiler  ve tüccarlarla ekonomi üzerine sohbet etti.

PANDEMİYİ YAŞADIK  DÜNYANIN HER YERİND E FİYAT ARTIŞI OLDU

Karakaya “ Özellikle son dönemde  pandemi ile birlikte tüm Dünyada bir  fiyat artışı oldu ve devam ediyor.  Burada stok durumunun bir değerlendirmesini yapmak istiyorum. 80’li  yılların sonu 90’lı  yıllarda   o dönemi hatırlayanlar  gelişmekte olan ülkelerin üretimlerine hep bir müdahale oluyor. O zaman şöyle tarif ediliyordu;  Süt gölleri tereyağ dağları  bir ok ülke bunları ellerinden çıkartmak satmak istiyorlardı. Bu kürselleşen dünyada  küresel tüketim topluma ihtiyaç vardı bunu ulaştırmak   içinde  Uluslararası kuruluşlar  Dünya ticaret örgütüne dönüşmesi el birlikte  baskılar oluştu. Bu baskıların  oluştuğu dönemin TMO genel müdürüydüm.  .Üretimde sınırlamalar ticarette sınırlamalar  malın serbest dolaşımı küreselleşen köyden bahsediyordu.  Ulus devlet yapılarını artık bir anlamı kalmadı gibi bir yapı vardı.  O dönemin en belirgin hususlarından biride stoksuz çalışmaydı.  O dönemin stoku ne kadar düşürüşseniz  üretim maliyeti düşer, düşen   maliyet tüketici yansır  şeklinde ki  bir yapı.Sonuçta Dünyada şu oldu   Stoklar düşürüldü stoklar düşürülmesi üretim maliyetlerini de düşürdü. Bu süreç böyle devam ederken hiç kimsenin hesaplayamadığı  bir pandemi   yaşandı. Herkesin evlere kapandığı üretimlere aşağıya çekip kapasiteleri düşürüp   fabrikaların makinelerin kapatıldığı bir  süreç yaşandı. Tüketim hep devam etti.  Pandemin  kalkması ile birlikte bu tüketim daha da arttı, üretim kısıtlıydı.  Mevcut  stoklar zaten aşağıdaydı   tedarik zincirindeki  taksamalar  bunun teknik ve ahlaki bir çok nedeni var.

 DÜNYA TEKRAR STOK DURUMUNA GİDİYOR

Bunların hepsini birleştirdiğimizde tüm Dünyada bir fiyat artışı yaşandı. Şimdi Dünya tekrar stok durumuna gidiyor. Ukrayna -Rusya savaşını gördük önümüzdeki  dönemlerde stoklar yapılacak. TMO da bu anlamda  piyasaları regüle edecek sıkıntıya sokmayacak şekilde belli bir stok seviyesine ulaştı.  Piyasalarda en önemli şey psikolojidir. Bu süreçte  anlık değil bütünü düşünerek hareket etmekte fayda olduğunu düşünüyorum” dedi.

 ÜRETİCİ GÜBRE VE MAZOT  FİYATINDAN ŞİKAYET ETTİ

 Polatlı Ticaret Borsasında çiftçiler ile sohbet eden Karakaya’ya   üreticiler  mazot  ve gübre fiyatlarındaki artışı  şikayet etti.  Üreticiler gübre ve mazotun çok pahalı olduğunu yüksek bir sesle Karakaya’ya ilettiler.

   HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
mantar yetiştiriciliği eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi arı yetiştiriciliği eğitimi