DOLAR 18,5540 0.24%
EURO 18,2193 0.39%
ALTIN 995,820,78
BITCOIN 3568400,58%
Ankara
20°

AÇIK

18:55

AKŞAM'A KALAN SÜRE

ZAFER PARTİSİ  100. YILDA TARİHİ ALANLARDA

ZAFER PARTİSİ  100. YILDA TARİHİ ALANLARDA

ABONE OL
31 Ağustos 2022 09:41
ZAFER PARTİSİ  100. YILDA TARİHİ ALANLARDA
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

ZAFER PARTİSİ DESTANIN YAZILDIĞI ALANLADA KEŞFE ÇIKTI

Zafer Partisi Polatlı İlçe Başkanlığı 30 Ağustos Zafer Bayramının 100. Yılında Polatlı da tarihi alanlarda keşfe çıktı. Zafer Partisi Polatlı ilçe Başkanı Ramazan Sabancı ve ilçe başkan yardımcısı Ahmet Toros  Duatepe  Mehmetçik  Anıtı’nı dolaşarak 30 Ağustos zafer bayramını kutladılar.

 

Zafer Partisi Polatlı İlçe Başkanlığı 30 Ağustos Zafer Bayramının 100. Yılında Duatepe  Mehmetçik  Anıtı’nı dolaştı.

Zafer Partisi İlçe Başkan Yardımcısı Ahmet Toros  yaptığı açıklamada “Tarih boyunca Türkler birçok zafere ulaşmış ; şartlar ne olursa olsun durum ne kadar kötü olursa olsun yılmadan zafere olan inancından asla vazgeçmemiş ve milli birlik, beraberlik şuuruyla tarihe adını nice zaferlerle dolu altın harflerle , şerefli bir isim ile ‘’Türk’’ olarak yazdırmıştır.Bu kutlu zaferlerden birisi de 26 Ağustos 1922’de Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz’un başlayıp 30 Ağustos 1922’de başarıyla sonuçlandığı Zafer Bayramı’dır . Zaferimiz kutlu olsun ! Büyük Taarruz Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ordusunun işgalci güçlere son ve kesin darbeyi vurmasını sağlamak ve Anadolu’dan atmak için düşünülüp planlanan gizli bir harekât idi.  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 20 Temmuz 1922’deki oturumunda kendisine dördüncü kez olmak üzere Başkomutanlık yetkisi verilen Atatürk, taarruz kararını Haziran ayında almış ve hazırlıkları gizli olarak yürütmüştü. Mustafa Kemal Paşa, Kütahya-Eskişehir Muharebelerinde yenilen Türk Ordusu’nun Sakarya Nehri’nin doğu tarafına geri çekilmesi kararını vermişti.Aynı gece Ankara’ya dönerken bu zafere ne yapıp ne edip ulaşacağını biliyordu.Geriye doğru çekilen Türk Ordusu karşısında ‘turan kapanına’ gireceklerinden habersiz Yunanlılar son darbeyi vurmak üzere taarruza geçmeye karar vermişlerdi.Büyük Taarruz’a giden yolun temeli Sakarya Meydan Muharebesi’nde  düşman büyük bir bozguna uğratılarak açılmış olup Mustafa Kemal Atatürk tarafından Nutuk’ta bu durum şöyle ifade edilmiştir :

‘Orduyu, Eskişehir kuzey ve güneyinde topladıktan sonra, düşman ordusuyla araya büyük bir mesafe koymak lazımdır ki, ordunun derlenip toparlanması ve takviyesi mümkün olabilsin. Bunun için Sakarya doğusuna kadar çekilmek caizdir. Düşman durmadan takip ederse, hareket üslerinden uzaklaşacak ve yeniden menzil hatları tesisine mecbur olacak, her halde beklemediği birçok müşkülatla karşılaşacak, buna karşılık bizim ordumuz toplu bulunacak ve daha müsait şartlara sahip olacaktır’

Bu söylemi düşman ordusuna geniş bir alan bırakarak bu geniş alanda hareket etmesine müsaade ederek daha iyi bir kontrol sağlamasına yönelik olarak Türklerin asırlardan bu yana uyguladığı Hilal Taktiği, Kurt Kapanı veya Turan Taktiği olarak adlandırılan kadim savaş taktiklerinin Viyana Kuşatması’ndan beri 229 yıldır geriye çekilen Türk Ordusu, ilk kez ileriye doğru büyük bir taarruzun başlayacağının işaretini veriyordu. Sakarya Meydan Muharebesi’nden sonra tam 1 yıl boyunca Büyük Taarruz Savaşı’nın hazırlıkları yapılmıştı.

Türk İstiklali’nin en zor zamanlarında İstanbul’da bulunan Kuvayi Milliye’nin gizli telgrafçılarıyla Anadolu telgrafçıları haberleşirlerken kullandıkları parola ‘’Zafer’’ ‘di . Gerek kendi gerek düşman cephanesindeki  silahlar  ele geçirilip zor şartlarda canla başla kahramanlara ulaştırılıyor , ulaştırılan sandıkların üzerinde ki adreste ‘’Zafer Ticarethanesi ’’ yazıyordu .  Cephaneleri  kahramanlara taşırken doğum yapan kadınlar çocuklarına ‘’Zafer’’ ismini koyuyorlardı.’’Zafer’’ İstiklal yolunda kurtuluşun , dayanışmanın , birliğin , inancın ismi olmuş ;  ete kemiğe bürünüp bir beden olmuş hep birlikte tek bir yürek olarak geleceğin , umudun , inancın simgesi olmuştur.Var olsun milli birlik ve beraberlik ruhu var olsun Kuvayi Milliye ruhu var olsun İttihat ve Terakki ruhu , var olsun Türk ırkı…

Nihai gün gelmiş 26 ağustos 1922 ‘de başlayan Büyük Taarruz 30 Ağustos 1922 ‘de Yunan ordusunun büyük hezeyana uğratılıp yok edilmesi ile büyük bir ‘’Zafer ! ‘’ ile sonuçlandırılmıştır. Bu savaştan sonra Mustafa Kemal Atatürk o meşhur sözünü söylemiş “Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” diyerek bu büyük zaferle  tam bağımsız , özgür Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmıştır . Bugün Zafer’imizin 100. Yılını kutlarken başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere onun ve tüm silah arkadaşlarının tüm kahramanlarımızın şehitlerimizi sevgi , saygı  ve minnetle anıyoruz ruhları şad olsun .

Türk tarihi zaferlerle doludur. Türk tarihinin zaferle özdeşleşen ayı ağustos ayında  Malazgirt Zaferi , Otlukbeli Zaferi ,Çaldıran Zaferi ,Mercidabık Zaferi ,Belgrad’ın Fethi ,Mohaç Zaferi ,Kıbrıs’ın Fethi ,Erzurum Kongresi , Sakarya Meydan Muharebesi , Büyük Taarruz gibi bir çok şanlı zaferle adımızı tarihe unutulmamak üzere yazmışızdır.Zaferlerle dolu Türk Tarihi’nde 30 Ağustos 1922 Başkomutanlık Meydan Muharebesi  Zaferi Türk Ulusu’nun yeniden dirilişidir.

Bizlerde ‘’Zaferlerden aldığımız aşk ile halkımız , milletimiz için ülkemizin refahı , huzuru ,birliği ve beraberliği için tüm sorun ve sıkıntılardan kurtaracak tek parti olarak güzel bir gelecek için gerekirse bu kutlu davada canımızı , kanımızı feda edeceğimiz tek yürek olduğumuz umudun simgesi Zafer Partisi olarak tüm halkımızın Polatlı’mızın Zafer Bayramını yürekten kutlarız. Zafer inananlarındır ! Ne mutlu Türk’üm diyene ! Yaşasın Türkiye ! Zafer , zafer benimdir diyebilenindir.(Mustafa Kemal Atatürk )”ifadelerine yer verdi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
mantar yetiştiriciliği eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi arı yetiştiriciliği eğitimi