DOLAR 18,5486 0.23%
EURO 18,2309 0.46%
ALTIN 1.007,391,96
BITCOIN 3602761,72%
Ankara
20°

AÇIK

18:55

AKŞAM'A KALAN SÜRE

ZAFERE GİDEN YOLDA ADIM ADIM  22 GÜN

ZAFERE GİDEN YOLDA ADIM ADIM  22 GÜN

ABONE OL
27 Ağustos 2022 10:20
ZAFERE GİDEN YOLDA ADIM ADIM  22 GÜN
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SAKARYA DESTANI ( 5′ İNCİ GÜN 27 AĞUSTOS 1921)

Bu gün Yunan kuvvetleri bütün cephede taarruza geçerken Türk ordusunun inatçı direnişi karşısında bazı küçük başarılar sağlayabildi.

Polatlı batısındaki muharebelerde ilerleme sağlayamayan Yunanlılar bu gün önce İKİZ TEPELERi ve ardından TÜRBE TEPE’yi ve cıvarını ele geçirdi. Birliklerimiz EVLİYAFAKI kuzey sırtlarına, SABANCA- ÖRDEKGÖLKÖY-KARAPINAR KUZEYİ hattına çekildi. Bu günün belkide en önemli olaylarından biri ; Yunan kuvvetlerinin arkasında yıpratma savaşı veren Süvari Tugayı (Alb.Fahrettin komutasında) UZUNBEYLİ’de Yunan KÜÇÜKASYA Ordusunun komuta yerine yaptığı baskındır.

Ancak taarruzdan sonuç alınamadan TÜRBE TEPE’nin düşmesi üzerine kuvvetler geri çağrıldı. Ayrıca sol kanadımızdaki tehlikeden dolayı 12 nci Grup,1 nci Sv. Tüm. 11 ve 41 nci Sv. Tüm. leri ordu sol kanadına kaydırıldı.

Not: Uğruna yüzlerce şehit verdiğimiz ikiz tepelere sahip çıkamadığımız için 2015 yılından önce mermer ocağı izni verilerek koca bir tepe yok edilmiştir. Yok edilen aslında ikizlerden biri değildir. Yok edilen Türk insanının hafızasıdır.

ZAFERE VE CUMHURİYETE GİDEN YOLUN BAŞLANGICI SAKARYA

Dünkü 26 Ağustos savaşı, Türk Cephe komutanının elinde ihtiyat bırakmamıştı. Daha Sakarya savaşı başlamadan önce Yunanlıların güneyden bir kuşatma hareketine girişeceği belli olur olmaz, cephe komutanlığı hem Sakarya mevzilerindeki bir kısım kuvvetlerini güneye kaydırmış, hem de açık yanda, doğacak durumları karşılamak üzere, dört Tümenli l nci grup gibi kuvvetli bir ihtiyat ayırmıştı. Ama Yunanlıların 2 nci kolorduları ile daha da açık yandan kuşatmaya girişmeleri üzerine bu ihtiyat grubunu 25 Ağustosta Yunan 2 nci kolordusunu karşılamak üzere savaşa sürünce elinde ihtiyat kalmamıştı.

İsmet Paşa, 26 Ağustos aksamı Sakarya kesiminde cephede bulunan 12 (11 ve 41 nci Tümenler) bu gece cephe ihtiyatı olarak Polatlı bölgesinde toplanmasını emretmiş, bu grubun cephesini Mürettep kolordunun sorumluluğuna vermişti. Bu birlikler gece yürüyüşle aç susuz Anadolu Bozkırında yeni görev yerlerine yetişmeye çalışıyorlardı. Onların her geç kaldıkları zaman diliminde adım adım vatan toprağı kaybediliyordu. Çünkü 3 ncü Grubun, bir gün içinde Çifte Tepeleri ve elinde tuttuğu Türbe Tepenin batı kısmını kaybetmesi, güneydeki asıl cephenin merkez kesimini kritik bir duruma sokmuştu.

Açık kanatta bulunan Türk l nci grubu bugün de Yunan 2 nci Kolordusunun ağır taarruzları altında zorlu savunma savaşları verdi. Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa, 23 Ağustos günü, yani Sakarya savaşlarının başladığı ilk günden beri zaten hep güneydeki cephede bulunuyor ve özellikle açık kanattaki harekâtı yakından takip ediyor ve gerekli emirleri yerinde vererek savunmayı koordine etmeye çalışıyordu. Başkomutan Mustafa Kemal Paşa da, bugününü l nci grup mevzilerinde Fevzi Paşa ile birlikte ilk hatlarda geçirmişti.

5 nci süvari grubuna gelince: Grup Komutanı, Cephe komutanlığının bir gün evvel, 26 Ağustos saat 21.30’da vermiş olduğu: «Düşman üstün kuvvetlerle ordu sol kanadını kuşatmak üzere taarruz ediyor. Fecirle birlikte Çeltek civarında bulunacak şekilde hareket ediniz. Yarın muharebe meydanına yetişmeniz elzemdir» şifreli telgrafını alamamıştı. Daha önceki plan gereğince grup, gece yansından sonra yürüyüşe geçerek 08.00’de Yunan Küçük Asya Ordusu Komutam General Papoulas ve bütün karargahı buradaydı, Üstelik Yunan Veliahdı da, bu sıralarda ziyarete geldiği Papulas’la birlikte Uzunbey’ deydi Papulas durumu sezmiş, elindeki bir piyade taburu ve bulabildiği karargâh ve diğer ikmal erleriyle acele savunma tedbirleri aldırdıktan başka, köy civarında bulunan uçaklar, ikmal kamyonları, cephane ve yaralılarla dolu iki hastanenin cepheye daha yakın olan, Kürt Taciri köyüne kaçırılmalarını emretmişti. Türk Süvari grubunun taarruzu baskın etkisini kaybetmişti. Ve zaten ne Veliahdın ve ne de Papoulas ve karargâhının burada oldukları bilinmiyordu. Dört saat kadar süren taarruz sonunda 30 kişilik bir Yunan zayiatından başka bir şey elde edilememişti. Çatışmalar sürerken Veliaht ve Papoulas başta olmak üzere ordu karargâhı kaçmayı başarmıştı. Cephe Komutanlığının dün geceki emri de Gruba bu sıralarda ulaşmıştı. Ve Grup Komutanı Albay Fahrettin, bir daha ele geçmez ne büyük bir fırsatı kaçırdığından habersiz, taarruzu durdurarak güneye doğru çekildi. Grup Sarayköy’de toplandıktan sonra, 120 kilometre uzaktaki cepheye katılmak üzere geceleyin, uykusuz ve yorgun, yola koyuldu.

Eğer Yunan Küçükasya Ordu komutanı Papulas burada esir alınabilseydi savaşın daha erken bitmesi kaçınılmazdı.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
mantar yetiştiriciliği eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi arı yetiştiriciliği eğitimi