DOLAR 18,5830 0.04%
EURO 18,4322 -0.66%
ALTIN 1.019,89-1,01
BITCOIN 3738840,93%
Ankara
18°

PARÇALI BULUTLU

16:12

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

BU SAVAŞ, İÇİNDE YAŞADIĞIMIZ YÜZYILIN EN BÜYÜK SAVAŞLARINDAN BİRİDİR

BU SAVAŞ, İÇİNDE YAŞADIĞIMIZ YÜZYILIN EN BÜYÜK SAVAŞLARINDAN BİRİDİR

ABONE OL
25 Ağustos 2022 09:41
BU SAVAŞ, İÇİNDE YAŞADIĞIMIZ YÜZYILIN EN BÜYÜK SAVAŞLARINDAN BİRİDİR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

YUNAN ORDUSUNUN PLANI MANGAL DAĞI KESİMİNDE KUŞATICI BİR MANEVRA YAPMAKTI

KANLA YAZILAN BÜYÜK DESTAN SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ

SAKARYA DESTANI 22 GÜN 22 GECE (2 GÜN 24 AĞUSTOS 1921)

Spot: Prof. Toynbee diyor ki: “ Bu savaş, içinde yaşadığımız yüzyılın en büyük savaşlarından biridir’’

Polatlı’nın en kıymetli tarihi mirası Sakarya Zaferi 22 gün 22 gece bu topraklarda devam etti. Bugün Polatlı’nın tarih turizmine ev sahipliği yaptığı bu kutsal topraklarda kanla bir destan yazıldı. Her yıl 13 Eylül Sakarya Meydan Muharebesi zaferi kutlamalarını gerçekleştirdiğimiz Polatlı’da Yüzyılın en büyük ve kanlı savaşı yapıldı. Yüzyılın en büyük ve en kanlı savaşı olarak tarihe altın harflerle yazılan Sakarya Meydan Muharebesi’nin ikinci gününde cephede yaşananlar, Yunan birliklerinin Mangal Dağı’nı işgali ve 22 gün boyunca devam edecek savaşta zafer giden yolda neler yaşandı…

 Bu yıl  101. Yılını  Kutlayacağımız büyük zaferimize sayılı günler kala işte Sakarya Meydan Muharebesinin iki ve üçüncü günü…

23/24 Ağustos gecesi 7nci Yunan Tümeni Polatlı’nın 14 km. batısındaki Beylikköprü’nün hemen güneyine kurduğu köprüden baskınla nehri geçti. Buradaki birlikler Çekirdeksiz güney sırtlarına kadar çekildiler. Karailyas’ı savunan birlikler İğciler sırtlarına çekildiler. Yapılan karşı taarruzla nehrin hemen doğusundaki sırtlara kadar olan bölge geri alındı. Mangal dağı düşman kontrolüne geçti. Türk askerleri için moral bozucu bir gün yaşanmıştı.

BAŞKOMUTAN MUSTAFA KEMAL PAŞA GRUP KOMUTANLIKLARINA EMİR GÖNDERDİ

Komutanlar, 23/24 Ağustos günü gece geri çekilerek Mangal Dağını düşmana terk eden 5 nci Tümen Komutanı hakkında gerekeni yapma kararlığındaydılar.

Her ne kadar Grup komutanı durumu açıklayarak bir sorumlu bulunmadığını bildirdi ise de, İsmet Paşa, emir ve komutada gevşek davrandığı gerekçesiyle 5 nci Tümen komutanını görevinden aldı. Karargâhı ile cephede Alagöz köyünde bulunan Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın tepkisi de şiddetli olmuştu. Aynı gün, 24 Ağustosta, bütün Grup Komutanlıklarına gönderdiği emirde şöyle söylüyordu:

‘’5 nci Tümenin Mangal dağı mevzilerini elinden çıkardığını ve koruyamadığını öğrendim. Bu olayı acemilik telakki etmekle beraber, sorumluları hakkında derhal soruşturma açılmasını emrettim. 5 nci Tümenin bütün komutan, subay ve erlerinden, verilecek ilk emirle yıldırım gibi düşman üzerine atılmak ve onu mahvetmek suretiyle şan ve şeref kazanmalarını talep ederim… Hata eden her kim olursa olsun derhal kanuna çarpılmak için asla tereddüt edilmeyecektir. Bu emir, 5 nci Tümenin bütün subay ve erleri toplanarak okunacaktır. Okunduğu ve tebliğ edildiği Batı Cephesi Komutanlığı aracılığı ile bana bildirilecektir…’’

TÜRK ORDUSU MANGAL DAĞINI KAYBETTİ

Daha savaşın başlangıcında Mangal dağının kaybı, Türk tarafında büyük bir moral çöküntüsü yaratmıştı. Henüz Sakarya Savaşının ilk günü bu başa gelen, hiç de hayra alamet değildi.

Bu günde 2 nci Grup, Mangal dağına taarruz gücünü bulamadı ve düşmanın büyük kuşatmasını önleyen bu çok önemli kesim elden çıktı. Cephenin açık kanadında meydana gelen bu tehlikeli durumu dikkate alan Cephe Komutanı, ihtiyatındaki iki tümenli 1’ nci grubu, emrine 3 ncü Kafkas ve 4 ncü tümenleri de vererek, cepheyi Doğu’ya doğru uzatmak üzere Mangal dağı doğusuna sürdü. Yunanlılar ilerledikçe cephe hattı uzatılıyordu. Bu durum Yunanlılar için hiçte iç açıcı olmayacaktı. Emrindeki diğer iki tümeni de (23 ve 57’ nci Tümenleri) bu bölgeye yanaştırdı. Bir gece önce verdiği emirle, Sakarya’nın kuzey kesiminden bir tümeni, Polatlı bölgesinde yeni bir ihtiyat olarak topladı.

BEYLİKKÖPRÜ BÖLGESİNDE SAKARYA’YI GEÇEREK BİR KÖPRÜBAŞI MEVZİİ ELDE ETTİĞİNİ HABER VERİYORDU

Türk Ordusu dik açı şeklini almış olan mevziinin bir ucundaki Mangal dağı ile uğraşırken, ertesi gün diğer ucundaki Beylikköprü ile meşgul olmak zorunda kalmıştı. Sabahın ilk saatlerinde Batı Cephesi Komutanlığına gelen bir rapor, düşmanın bir alay kadar tahmin edilen bir kuvvetle Beylikköprü bölgesinde Sakarya’yı geçerek bir köprübaşı mevzii elde ettiğini haber veriyordu.

Yunan 7’ nci Tümeni, 23/24 Ağustos gecesi Beylikköprü güneyinde gizlice kurduğu bir köprüden geçerek sabahın ilk aydınlığı ile beraber baskın tarzında cephesindeki 143’ ncü Türk Alayına taarruzla bu alayı geriye atmıştı. Şimdi de devamlı aldığı takviyelerle taarruzunu devam ettirmekteydi. Öğleden sonra Yunan Tümeni, topçuları dahil birliklerinin hepsi ile nehri doğuya geçmiş, taarruzunu daha büyük bir güçle sürdürüyordu. Şimdi hiç beklenmeyen bu durum karşısında güneydeki asıl Türk kuvvetlerinin gerisi ve Polatlı, hassas bir duruma girmişti.

Birlikler yorulmuş, hava kararmaya başlamıştı. Bu nedenle taarruzun ertesi sabaha bırakılmasına karar verildiği sırada Cephe Komutanlığından 19.30′-da gelen ve Gece de taarruzla, düşmanın takviye almasına fırsat vermeden Sakarya batısına atılması» emrine uyularak yeniden ileri harekâta geçildi. Yunan tümeni bir miktar daha geriye atıldı ise de, Sakarya’nın doğusu tamamen düşmandan temizlenemedi. Taarruzun ilk gününde Mangal dağında olduğu gibi bu günkü Beylik köprü muharebelerinde de istenilen başarılamamıştı.

HABER AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
mantar yetiştiriciliği eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi arı yetiştiriciliği eğitimi