DOLAR 18,5318 0.13%
EURO 18,2741 0.7%
ALTIN 1.009,072,13
BITCOIN 3596471,61%
Ankara
18°

AÇIK

18:55

AKŞAM'A KALAN SÜRE

KÂĞIT TOPLAYICILARI POLATLI’DA KAYIT ALTINA ALINIYOR

KÂĞIT TOPLAYICILARI POLATLI’DA KAYIT ALTINA ALINIYOR

ABONE OL
24 Ağustos 2022 10:05
KÂĞIT TOPLAYICILARI POLATLI’DA KAYIT ALTINA ALINIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 ATIK TOPLAYICILAR KAFASINA GÖRE ÇALIŞAMAYACAK

 

Polatlı da kağıt toplayıcılara  düzen getiriliyor.   İlçede Suriye uyruklu  şahıslar tarafından yapılan kağıt ve artık toplayıcılığına  Çevre   Şehircilik ve İklim Bakanlığınca yayınlanan genelge kapsamında  bir düzen getirilerek yaklaşık 70 civarında olan kağıt toplayıcıları kayıt altına alınıyor.  Bakanlığı genelgesi kapsamında Polatlı  Belediyesi Zabıta ekiplerince  ilçede  kağıt toplayıcılığı  yapan şahıslar kayıt altına alınarak  kullandıkları araçlara numaralar verildi. Kağıt toplayıcılar  sabah 06.00 ila akşam 21.00’den önce şehir merkezine giremeyecekler.  Genelge kapsamında kurallara aykırı hareket edenlere  cezai işlem uygulanacak.

 

Polatlı da sayıları yaklaşık 70 olan ve  ilçede gelişigüzel   saatlerde merkez caddelere girerek trafik akışını engelleyen, kazalara sebebiyet veren ve   trafikte  elektrikli motorların arkasına geçirdikleri çuvallarla   kötü görüntü  oluşturan   kâğıt  ve plastik başta  olmak üzere  sıfır atık toplayıcıları  artık kafasına göre çalışamayacak. Polatlı Belediyesi zabıta ekipleri, Çevre   Şehircilik ve İklim Bakanlığınca yayınlanan genelge kapsamında  bir dizi  tedbirleri hayata geçirdi.  Zabıta ekipleri dün sabah saatlerinde  ilçede  denetim yaparak kağıt toplayıcılarının  kullandıkları araçları kayıt altına aldı. Elektrikli motorlarla  atık toplayan şahıslara  genelge gösterilerek   motorlara numaralar verildi,  trafikte kazaya sebebiyet verdikleri gerekçesi ile ayna takma  zorunluluğu getirildi. Polatlı da  araç şoförlerinin  zor anlar yaşadığı trafikte  arkası büyük çuvallarla arkadan gelen araçları ayna olmadığı için göremiyorlar ve  trafikte  kazalara davetiye çıkarıyorlar.

Polatlı Belediyesi  bakanlık genelgesi kapsamında    ilçede  atık toplayıcılarının çalınmasına engel olmayacak şekilde  bir çalışma başlattı.

İŞTE O GENELGE

Hammadde ve doğal kaynakların etkin yönetimi ile sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda atık yönetimi süreçlerinde çevre ve insan sağlığının ve tüm kaynakların korunmasını hedefleyen sıfır atık yönetim sisteminin kurulmasına, yaygınlaştırılmasına, geliştirilmesine, izlenmesine, finansmanına, kayıt altına alınarak belgelendirilmesine ilişkin genel ilke ve esasların belirlenmesine yönelik Bakanlığımızca hazırlanan Sıfır Atık Yönetmeliği 12/7/2019 tarihli ve 30829 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

 

Söz konusu Yönetmelikte; il sınırları içerisinde İl Sıfır Atık Yönetim Sistemi Planı

doğrultusunda mahalli idarelerce sıfır atık yönetim Sisteminin kurulması, uygulanması ve işbirliği içerisinde çalışılmasını temin etme görev ve sorumluluğu mülki idare amirlerine verilmiştir.

 

Sıfır atık yaklaşımı doğrultusunda; belediyelerin kaynağında ayrı toplama faaliyetlerine öncelik vermesi, Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında mülki idare amirlerinin koordinasyonunda her belediyenin hizmet alanında geri kazanılabilir atık ve diğer atık olmak üzere kaynağında ayrı biriktirilen atıkların birbirleriyle karıştırılmadan toplanmasına yönelik altyapının oluşturulması, geliştirip yaygınlaştırılması gerekmektedir.

 

Bu doğrultuda, plastik, kâğıt ve metal gibi değerlendirilebilir atıkların toplanması konusunda herhangi bir işletmeye bağlı olmaksızın atık toplayıcılığı yapanlar ile ilgili aşağıdaki tedbir ve kararlar doğrultusunda düzenlemelerin yapılarak uygulamalarda bulunulması uygun görülmektedir. Bu kapsamda;

 

  1. Belediyeler tarafından atık toplayıcılarının çalışmalarına ilişkin esaslar bu Genelge çerçevesinde oluşturulur, belediye hizmet alanı içerisinde faaliyet gösteren atık toplayıcılarının çalışma usul ve esasları ilk belediye meclisi gündemine alınarak karara bağlanır.

 

  1. Atık toplayıcılığı faaliyetinde bulunan şahıslar, faaliyet göstereceği belediyeye kimlik numarası ve iletişim bilgileri ile başvuruda bulunur 18 yaş ve üzeri şahısların başvuruları değerlendirilmeye alınır.

 

  1. Başvuru yapan bağımsız sıfır atık toplayıcısı şahısların bilgileri, belediyeler tarafından İl/İlçe Emniyet Müdürlükleri ve İl/İlçe Jandarma Komutanlıkları ile güncel olarak paylaşılır. Uygun bulunanlar ilgili belediyesine bildirilir.

 

4, İlgili belediyesince başvurulara istinaden Uygun bulunan şahıslar kayıt altına alınır, sıfır atık bilgi sistemine girişleri yapılır.

 

5, Belediyeler, kendi sınırları içerisinde ikamet eden toplayıcılara öncelik vermek suretiyle sıfır atık bilgi sistemi üzerinden kayıt kontrolü Yaparak “Bağımsız Sıfır Atık Toplayıcısı Kartı” düzenler. Bağımsız Sıfır Atık Toplayıcısı Kartında belediye ismi ve logosu, sıfır atık logosu, atık toplayıcısının fotoğrafı, adı-soyadı, kimlik numarası, Sıfır atık bilgi sistemi kayıt numarası, kartın düzenlendiği tarih yel alır, kartın üzerinde Belediye Başkanlığının imza ve mührü yer alır. Toplayıcı sadece kayıtlı olduğu belediye sınırları içerisinde toplama yapabilir.

 

 

  1. Belediyelerce belirlenecek standartlardaki eldiven, iş kıyafetleri, bağımsız sıfır atık toplayıcısı kartı ve atık toplamada kullanılan araçlarıyla çalışmaları sağlanır.

 

  1. Bağımsız sıfır atık toplayıcısı kartı ve iş kıyafetleri, izin verilen kişiler dışında başka kişilerce kullanılamaz, kullananlar ve kullandıranlar hakkında idari işlem yapılır.

 

8 Kayıt altına alınan kişilerin belediye tarafından belirlenen zaman dilimlerinde ve mevcut sıfır atık sistemine Zarar vermeyecek şekilde çalışması sağlanır. Bu kişilerin belediyelerin belirlediği esasların dışında faaliyet göstermesi halinde izinleri iptal edilir.

 

  1. Atık toplayıcılarının topladıkları atıkları teslim edebilecekleri geri kazanılabilir atık aktarma merkezleri belediyeler tarafından veya belediyelerin kontrolünde yapılır/yaptırılır. Geri kazanılabilir atık aktarma merkezlerinin üzerinin kapalı olması, zeminin beton veya asfalt olması sağlanır.

 

  1. Atık toplayıcıları tarafından toplanan atıkların, öncelikle belediyelerin atık getirme merkezi ve geri kazanılabilir atık aktarma merkezlerine veya belediye sınırları içerisinde bulunan çevre lisanslı atık işleme tesislerine teslim edilmesi esastır. Bu atıklar tartılır ve piyasa koşulları göz önünde bulundurularak alınır.

 

  1. Atık toplayıcıları tarafından kâğıt, plastik ve metal gibi değerlendirilebilir atıkların türlerine göre ayrı ayrı toplanması esastır.

 

  1. Atıkların, izin verilmeyen kişiler tarafından toplanması, taşınması ve depolanmasına belediyelerce hiçbir şekilde müsaade edilmez. Güvenliğin temini için Zabıta Birimlerince etkin mücadele edilir, İl/İlçe Emniyet Müdürlükleri ile İl/İlçe Jandarma Komutanlıkları tarafından gerektiğinde belediyelere destek sağlanır.

 

  1. Toplanan atıklar Bakanlığın çevrimiçi sistemlerine toplayıcının teslim ettiği lisanslı işletme veya belediye tarafından düzenli olarak veri girişi yapılarak bildirilir.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
mantar yetiştiriciliği eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi arı yetiştiriciliği eğitimi