DOLAR 18,5815 -0.25%
EURO 18,4382 0.35%
ALTIN 1.025,260,01
BITCOIN 3746410,36%
Ankara
14°

PARÇALI BULUTLU

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İSTİKLAL BAYRAĞIMIZIN KUTSAL YOLCULUĞU

İSTİKLAL BAYRAĞIMIZIN KUTSAL YOLCULUĞU

ABONE OL
24 Ağustos 2022 10:02
İSTİKLAL BAYRAĞIMIZIN KUTSAL YOLCULUĞU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

CUMHURİYETİN 100. YILINDA MECLİSİN GÖNDERİNE ÇEKİLECEK

 

SPOT: YOLCULUK CUMHURİYETİN 100. YILINDA MECLİSTE SON BULACAK

 

Sakarya Meydan Muharebesi  Zaferinin 100. Yılında Anıtkabir’de başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün  huzuruna çıkarak Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın teslim aldığı İstiklal Bayrağı o gün bugündür Türkiye’yi dolaşıyor.

 

 

Geçtiğimiz yıl Anıtkabir’den yola çıkan  İstiklal Bayrağı, Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (POTA) tarafından “İstiklal Bayrağı Zafer Yolunda” sloganı ile Büyük Taarruzun 100. Yıl dönümünde taarruzun önemli kararlarının alındığı karargahlar, şehitlikler ve savaşın yaşandığı önemli şehirlerde sergilenmek üzere Polatlı’dan yola çıktı. Bayrak sırasıyla savaşın önemli merkezleri Konya, Afyon, Kütahya, Uşak, Manisa ve İzmir’de sergilenecek. İstiklal Bayrağı 29 Ekim 2023 günü Cumhuriyetin ilanının 100. Yıldönümünde Cumhuriyetin ilan edildiği meclis binasının bayrak gönderine çekilecek. Önceki gün Polatlı Cumhuriyet Meydanında  toplanan Büyük taarruz Bisiklet grubu üyeleri  bayrağı teslim alarak POTA  eşliğinde sergilenecek.

 

 

9 Eylül’de İzmir’in kurtuluş töreninde yerini alacak İstiklal Bayrağı belli bir süre İzmir’de sergilendikten sonra tekrar düşmanın durdurulduğu Cumhuriyetin ilan edildiği Ankara’ya getirilecek ve POTA Müzesinde kendisine özel olarak yapılmış yerde sergilenecek.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk 27 Aralık 1919 günü Ankara’ya gelmiştir. Bu tarihten itibaren milli mücadelenin merkezi Ankara’dır. Kurtuluşa inanmış kesimler burada Mustafa Kemal Paşanın açmış olduğu bu bayrak altında toplanmaya başlamıştır. İstiklale inanmış bu insanların o gün oluşturdukları bu ruhu 100 yıl sonra tekrar canlandırmak için onların ayak izlerini takip ederek o günleri anlatmayı amaçlamaktayız. Geleceğimize ışık tutan İstiklal Harbi’nde yaşanan olaylar birer ders niteliğindedir. Bu sebeple Milli Mücadelenin merkezi olan Ankara’dan yakılan bu ateş 23 Nisan 1920 günü açılan Büyük Millet Meclisi ile İstiklal meşalesine dönüşmüştür. Anadolu’yu adım adım işgal eden Yunan ordusu 13 Eylül 1921 günü Ankara’nın batısında Polatlı ve Haymana topraklarında durdurulmuştur. Türk milleti bu haksız işgale 9 Eylül 1922’de Yunan ordusunu denize dökerek son vermiştir. Bu mücadele 29 Ekim 1923 günü ilan edilen Cumhuriyetle taçlandırılmıştır. 100 yıl önce Türk Milletinin fedakarlığı ile yazılan Kurtuluş Destanına sahip çıkmayı ve onu gençlerimize anlatarak bir ruh birliği oluşturmayı amaçlamaktayız. İstiklal Bayrağı; İstiklal Marşının kabul edildiği gün yola çıkmıştır ve yolculuğu Cumhuriyetin ilan edildiği gün sona erecektir. Anıtkabir’de Atamızın manevi huzuruna çıkarılan İstiklal Bayrağı, 100 yıl sonra İstiklal Marşımızın yazıldığı yer olan Taceddin Dergahına götürülmüş ve 12 Mart 2021 günü törenle Ankara Vakıflar Bölge Müdürüne teslim edilmiştir. Daha sonra 1 Nisan 2021’de İnönü muharebelerinin 100. Yıl dönümünde Metris Tepe’ye götürülmüş ve İnönü Şehitliğinde yapılan devlet töreninde Bilecik Valimize teslim edilerek Bozhöyük’de sergilenmiştir. 23 Nisan 2021 günü ise TBMM’nin açılışının 101. Yıldönümünde tekrar Ankara’ya getirilmiş ve Birinci Meclis yetkililerine teslim edilerek uzun süre sergilenmiştir. Bayrak, İnebolu’nun bombalanmasının 100. Yıldönümü olan 9 Haziran 2021 günü İnebolu’ya götürülerek Gençlik ve Spor Bakanımızın da bulunduğu törende İnebolu Belediye Başkanına teslim edilmiştir. Burada İstiklal Yolu yürüyüşüne katıldıktan sonra Sakarya Savaşının başlangıç tarihinde kadar sergilenmiştir. Sakarya Savaşında ilk kurşunun atıldığı 22 Ağustos 2021 tarihinde Polatlı’ya getirilmiştir. Sakarya Meydan Muharebesi 100. Yıl dönümü etkinlikleri süresince muharebenin geçtiği mekanlarda etkinlikler ve anma törenleri düzenlenmiştir. Milli Mücadelenin 100. Yıl yolculuğuna Polatlı’dan itibaren Büyük Taarruz Bisiklet Grubu ile karayolunu takiben devam edecek.“İstiklal Bayrağı Zafer Yolunda” sloganı ile Büyük Taarruz bölgesinde olacaktır. Büyük Taarruzda önemli kararların alındığı karargahlar, şehitlikler, savaşın yaşandığı önemli mekanlar 2022 yılında ziyaret edilecek ve buralardan toprak alınmaya devam edilecek.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
mantar yetiştiriciliği eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi arı yetiştiriciliği eğitimi