DOLAR 18,5318 0.13%
EURO 18,2741 0.7%
ALTIN 1.009,072,13
BITCOIN 3596471,61%
Ankara
18°

AÇIK

18:55

AKŞAM'A KALAN SÜRE

HAYAT AĞACI

HAYAT AĞACI

ABONE OL
17 Ağustos 2022 10:28
HAYAT AĞACI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaşamının uzunluğu, kesildiği zaman kökünden yeniden sürmesi, bir kısmının devamlı yeşil kalması, yaprakları dökülenlerin ise ilkbaharda tekrar yeşillenmesi, göğe ve doğa güçlerine yakınlığı… vb. nedenlerle ağaç, tarih boyunca kutsal olarak kabul edilmiştir.

Kökleriyle toprağın derinliklerine inen, dallarıyla gökyüzüne uzanan ağaç, dünyanın yaradılışı ve insanoğlunun varolmasını içeren söylencelerde en çok kullanılan örge (motif) olarak karşımıza çıkmaktadır. “Dünya ağacı motifi tüm ilkel toplumların inançlarında yer alan bir simgedir.

Ağaca karşı duyulan bu saygı ilgi ve korku giderek yeryüzünün çeşitli  toplumlarında  “ağaç kültü’nün” oluşmasına yol açmıştır, Ağaç tek tanrılı dinlerden önce var olan inançlarda Ana tanrıça ile bağdaştırılmış ve Ana tanrıçanın ağaçtan yontuları tapı. nakları süslemiştir.

“Özellikle yaşlı ve büyük ağaçlar, tek ağaçlar, içlerinde kovuk bulunan ağaçlar ötekilerden daha çok dikkati çekmektedirler.”

İlkel insan, kendisiyle ağaçlar arasında bir bağlantı olduğuna, ağacın da bir ruhu bulunduğuna inanıyordu. Günümüzde dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan ilkel toplumlarda aynı inançların varlığını saptamaktayız.

Tek tanrılı dinlerin, insanın yaradılışını anlatan bölümlerindeki ortak nokta, cennetin ortasında bulunan ve meyvasının yenmesi yasaklanmış olan ağaçtır. Yılan tarafından korunan bu ağacın meyvasını yiyen iki insan cennetten kovulmuşlardır. Bu insanlar aynı zamanda ölümsüzlük haklarını da kaybetmişlerdir. Onların çocukları o yüzyıllarca tekrar ölümsüz olabilmek için

ölümsüzlük otu veya suyu peşinde koşmuşlar ama bu çabaları sonuçsuz kalmıştır. Cennette Havva’ya hayat ağacının meyvasını sunan yılan… Gılgamıştan, Büyük Iskender’e kadar tüm ölümsüzlüğü arayanların bu otu bulmasına veya yemesine engel olan hayvandır.

Yeryüzünde ölümsüz olmayı başaramayan insanoğlu, bu defa çareyi ölümden sonra dirilmeye veya ruhun ölümsüzlüğüne inanmakta bulmuş ve “hayat ağacı” örgesi bu duygularını simgelemek için kullanılmıştır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
mantar yetiştiriciliği eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi arı yetiştiriciliği eğitimi