DOLAR 18,5540 0.24%
EURO 18,2193 0.39%
ALTIN 995,820,78
BITCOIN 3568400,58%
Ankara
20°

AÇIK

18:55

AKŞAM'A KALAN SÜRE

GÖK AOÇ MECLİSE TAŞIDI

GÖK AOÇ MECLİSE TAŞIDI

ABONE OL
17 Ağustos 2022 09:58
GÖK AOÇ MECLİSE TAŞIDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök , Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere TBMM başkanlığına soru önergesi verdi. Gök “         14 Ağustos 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan ilan ile “Mülkiyeti AOÇ’ye ait 1. derece doğal ve tarihi sit alanı içerisinde kalan, Ankara İli, Yenimahalle İlçesi, Gazi Mahallesi 2098 Ada 50 Parselde bulunan 252 m² kapalı, 6.293 m² açık olmak üzere toplam 6.545 m²’lik taşınmazın halka açık spor tesisleri ve alanları ile tesis ve alanlara gelen halkın yiyecek-içecek ihtiyaçlarının karşılandığı mekânlar olarak 10 (on) yıllığına kiralanması” amacıyla ihaleye çıkılacağı duyurulmuştur. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün halkına miras olarak bıraktığı Atatürk Orman Çiftliği arazisinin korunması amacıyla 1998 yılında Birinci Derece Sit Alanı olarak ilan edilmesine karşın çiftlik hukuka aykırı işgaller ve kuruluş amacına aykırı kiralamalar ile tahrip edilmektedir.

         İlan edilen son ihale ile sözü geçen arazinin spor tesisi, restoran ve kafeterya olarak işletileceği anlaşılmakta söz konusu tesislerin kuruluşu ile Atatürk Orman Çiftliği’nden bir parça daha kopartılmaktadır. Ülkemizde tarım ve hayvancılığın gelişimi ile halkımıza gezecek, eğlenecek bir alan misyonuyla kurulan Orman Çiftliği bütün bu amaçların dışına çıkılarak mevcut iktidarın parçalayarak, kiraya vererek gelir elde ettiği âtıl bir yapıya dönüşmüştür. Atatürk Orman Çiftliği’nde hukuka aykırı olarak yapılan bütün işlemlere son verilmeli, Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetine uygun şekilde halkımızın faydasına hizmet verecek kamusal bir alan haline getirilmesi gerekmektedir.

         Bu bilgiler ışığında:

  1. Atatürk Orman Çifliği’nde 1. derece doğal ve tarihi sit alanı içerisinde kalan arazilerin kiralama yoluyla yapılaşmaya açılmasının hukuki dayanaklarını açıklar mısınız?
  2. 14 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayınlanan ilan ile ihaleye çıkartılan alanlara yapılacak spor tesisleri ve yeme-içme tesisleri için belirlenen proje kıstaslarını açıklar mısınız?
  3. Atatürk Orman Çiftliği’nde son 20 yılda yapılan kiralama ve tahsisler sonucu Çiftlikten kopartılan arazilerin yüzölçümünü açıklar mısınız? Söz konusu kiralama ve tahsislerden elde edilen gelirleri açıklar mısınız?
  4. İlgili yargı kararlarına karşın Atatürk Orman Çiftliği arazisinde son 20 yılda inşa edilmiş binaları ve söz konusu binaların kullanım amaçlarını açıklar mısınız?
  5. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetine uygun olarak Atatürk Orman Çiftliği’nde son 20 yıl içerisinde başlatılan tarım ve hayvancılık faaliyetlerini açıklar mısınız?     “dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
mantar yetiştiriciliği eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi arı yetiştiriciliği eğitimi