DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4427092,78%
Ankara
26°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ENVER PAŞA : TARİHTE VE 100. YILINDA

ENVER PAŞA : TARİHTE VE 100. YILINDA

ABONE OL
5 Ağustos 2022 09:50
ENVER PAŞA : TARİHTE VE 100. YILINDA
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarih, geçmişin geleceğe doğrulttuğu güçlü bir projektördür. O dönemin şartlarına beşeri birikimi ile toplumların psikolojisine ve felsefesine vakıf olan araştırmacıların ortak kanaati tarihi şahsiyetleri eleştirirken ve ya överken sınırı iyi korumak gerektiğidir.

İbn-i Haldun; devletlerin ömürlerini yaklaşık 130 yılla sınırlar. Tespitinin en can alıcı noktası kılıç ehliyle başlayıp bürokrasinin hakimiyetiyle devam eden bu sürecin yine kılıçlıların gölgesinde nihayete ermesidir.

Dünya genelinde Fransız İhtilali’nin tetiklediği milliyetçilik ve hukuk devleti rüzgarı karşısında durmaya çalışan ve istibdati yöntem olarak kabul eden iktidarların gençlerin sesine kulak vermeleri dogmalardan kurtulup halklarına güvenmeleri ve evrensel her türlü açık olmaları gerekirken tarihsel sürecini tamamlayan monarjik imparatorluk idarecileri zamanın ruhunu yakalayamamışlardır. Tarihte öyle şahsiyetler vardır ki; milletlerin ebediyete akıp giden yolculuklarında dikdikleri fosforlu taşlar gibidir. Türk milletinin orta asyadan başlayarak avrupanın en ücra köşelerine kadar devam eden yolculuğunda nice hanedanları komutanları ilim ve gönül adamları vardır. Her biri aldığı bayrağı insani değer ve vijdanı sorumlulukta taşıyarak evrensel kuralların temelini atmışlardır. Türk tarihi iki kısımda incelene bilir. Hanedanlar tarihi ve Cumhuriyet tarihi Cumhuriyet tarihinin en mühim temellerinin ittihat ve teraki mensubları ve iktidarıyla atıldığı gerçektir. Kurtuluş savaşımızı ifa eden komutanlarımızdan, Maraşal Fevzi Çakmak hariç hemen tamamı ittihatçı olduğu gibi devletin kuruluşunda bu aydınlardan istifade edilmişdir . İTTİHADCILIK; Bir ruh meselesidir. Bağımsızlık ve yenilik ateşiyle tutuşup yaman Türk evlatları olduğu sürece, gericiliğe bağnazlığa, sömürüye karşı aynı ruhla mücadelede devam edecektir. İttihat ruhunun sarsılmaz kutup yıldızı turan orduları başkomutanı Şehid-i Ala ve Gazi-i Namdar Enver Paşa’nın şehadetinin 100.yıldönümünde devletimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’Enver bir güneş gibi doğmuş ,bir gurup ihtişamıyla batmıştır , anısını tarihe bırakalım’’ sözleriyle anmak isterim .

İşte iki büyük komutan ve büyük bir muhabbet , arkadaşlık kadirşinaslık. Cenab-ı Mevla ikisine de rahmet eylesin.

Paşam , sen abide-i hürriyetle değil Türklük aleminin yüreğinde ebediyyen yaşayacaksın . İsmin bulvarlarda caddelerde okullarda tarih kitaplarında ve daha da önemlisi doğan tertemiz Türk evlatlarının nüfus cüzdanlarında pür-ü pak yaşamaya devam edecektir.

4 Ağustos 1996 yılında meftun bulunduğu ata yurdunda aziz naaşını alarak, şanına layık törenlerle anavatana intikalini sağlayan bütün devlet adamlarını ve katkı verenleri şükran minnet, ölmüş olanları rahmetle anıyorum.

Birlikte Hakkın huzurunda ebedi uykusunu  uyuduğun ,Sadrazam Talat Paşa ve Mülazım Atıf Kamçıl’ı şahsında hepsini rahmetle anıyorum.

Ruhları şad, mekanları cennet olsun

Selim Pusat

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum hack forum hack haber logsuz shell
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
aromatik bitki eğitimi topraksız tarım eğitimi regresyon eğitimi