DOLAR 18,0876 0.04%
EURO 18,1625 -0.57%
ALTIN 1.015,73-0,51
BITCOIN 382813-7,18%
Ankara
24°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

NİHAYET BEKLENEN SU GELDİ

NİHAYET BEKLENEN SU GELDİ

ABONE OL
4 Ağustos 2022 09:55
NİHAYET BEKLENEN SU GELDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 DEMİR GÖKPINAR BARAJINDA İLK SU SALIMINI ÇİFTÇİLERE MÜJDE İLE DUYURDU

 

Ak parti ilçe başkanı Aysel Demir;  Gökpınar Barajı’nda ilk su salımı yapıldığını  söyledi.      Demir “   Nihayet Polatlı çiftçisinin yıllardır beklediği hasret sona ermiştir.  150.000 dekar alanda ekonomik getirisi yüksek olan ürünler bulunmakta, hem ülke, hem ilçe ve hem de çiftçi ekonomisine büyük katkılar sağlamış olup, aynı zamanda ekosistemin düzelmesi ve nehirdeki canlı hayatın da idamesi sağlanmış olmaktadır. Sadece küçük bir hesapla 150.000 dekarda sulama sayesinde 2022 yılı itibari ile değişik ürünlerin gayri safi hasıla ortalaması düşünerek yaptığımız hesapla 1 milyar TL’ye yakın getirisi bulunmaktadır. Ak parti olarak her işte olduğu gibi ilçemiz özelinde de işlerin takipçisi olduk olmaya devam edeceğiz.”dedi.

 Gökpınar Barajından Polatlı köylerine ilk su salımı yapıldı.  Tüfekçioğlu, Türktaciri, Kabak, Beşköprü,Yaralı, Kocahacılı, Gümüşyaka, Yenice, Eskikarsak, Tatlıkuyu, İğciler, Karailyas, Beylikköprü, Yassıhüyük, Şabanözü, Kıranharmanı, Karacahmet ve Yeniköseler mahalleri arazilerini sulayaca olan   Gökpınar Barajında ilk su salımı yapıldı. 28.07.2022 tarihinde Sakarya nehir yatağına Gökpınar barajından saniyede 5,5 m3 su salınmıştır. Ve su şu anda en uç noktamız olan Yeniköselere doğru yaklaşmaktadır.

 ÇİFTÇİMİZİN GÖZÜ AYDIN

 Konuya ilişkin açıklama yapan Ak Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir “Eskişehir Çifteler İlçesinden doğan Sakarya nehri İlçemize güney batı sınırımızdan Gülpınar mahallemizden giriş yapıp devamla  Tüfekçioğlu, Türktaciri, Kabak, Beşköprü,Yaralı, Kocahacılı, Gümüşyaka, Yenice, Eskikarsak, Tatlıkuyu, İğciler, Karailyas, Beylikköprü, Yassıhüyük, Şabanözü, Kıranharmanı, Karacahmet ve Yeniköseler mahallesinden sonra ilçemizi terketmektedir.Bu mahalleler güzergahında ekili bulunan buğday, arpa, kuru soğan, mısır, kanola, Şekerpancarı, kavun, karpuz ve haşhaş başta olmak üzere bunlara benzer sulama ihtiyacı bulunan tarımsal ürünlerin toplamı yaklaşık olarak ortalama 150.000 dekardır.

Kışın özellikle kar yağışlarının ve yağmurun az olması Sakarya nehrindeki su seviyesini oldukça düşürmektedir. Aynı zamanda Sakarya  nehrini besleyen yan kollarda da su seviyesi düşmektedir .Bunun yanında havaların aşırı ısınması buharlaşmayı da artırmaktadır. Uzun süren özellikle haziran, temmuz ve ağustos aylarında yağışların olmaması da suyun kesilmesine etken olabilmektedir. Tüm bu sıkıntılar 2007 yılından  bu yana yaşanmakta ve İlçe ekonomisine çok ciddi zararlar yaşatmakta idi.2015 yılı Sakarya nehrini besleyen  yan kol üzerinde temeli atılan yaklaşık 100 milyon metreküp kapasiteli GÖKPINAR barajı 2021 yılı Eylül ayında inşaat aşaması bitmiş ve su tutmaya başlamıştır.

SU YENİKÖSELERE GELİYOR

 2022 yılı içerisinde de yine geçmiş yıllarda yaşanan sıkıntılar gibi tekrar nehir yatağında kurumalar baş göstermiş ve yapılan bu baraj sayesinde sıkıntıları ortadan kaldırmaya yönelik 28.07.2022 tarihinde Sakarya nehir yatağına Gökpınar barajından saniyede 5,5 m3 su salınmıştır. Ve su şu anda en uç noktamız olan Yeniköselere doğru yaklaşmaktadır. Nihayet Polatlı çiftçisinin yıllardır beklediği hasret sona ermiştir.  150.000 dekar alanda ekonomik getirisi yüksek olan ürünler bulunmakta, hem ülke, hem ilçe ve hem de çiftçi ekonomisine büyük katkılar sağlamış olup, aynı zamanda ekosistemin düzelmesi ve nehirdeki canlı hayatın da idamesi sağlanmış olmaktadır.Sadece küçük bir hesapla 150.000 dekarda sulama sayesinde 2022 yılı itibari ile değişik ürünlerin gayri safi hasıla ortalaması düşünerek yaptığımız hesapla 1 milyar TL’ye yakın getirisi bulunmaktadır.Bu güzel çalışmada emeği geçen başta Bölge milletvekillerimiz Sn. Ali ihsan ARSLAN ve Ak Parti Genel Sekreteri Sn. Fatih ŞAHİN bey olmak üzere, tüm bürokrat, sivil toplum kuruluşu başkan ve yöneticilerine ve emeği geçen herkese Polatlı çiftçisi adına  AK Parti İlçe Başkanı olarak şükranlarımı sunuyorum . Yaparsa Ak Parti Yapar.”ifadelerine yer verdi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum hack forum hack haber logsuz shell
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
aromatik bitki eğitimi topraksız tarım eğitimi regresyon eğitimi