DOLAR 18,0876 0.04%
EURO 18,1625 -0.57%
ALTIN 1.015,73-0,51
BITCOIN 382775-7,27%
Ankara
24°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

TARIMDA “GELİR KORUMA SİGORTASI” YAYGINLAŞTIRILACAK

TARIMDA “GELİR KORUMA SİGORTASI” YAYGINLAŞTIRILACAK

ABONE OL
3 Ağustos 2022 09:35
TARIMDA “GELİR KORUMA SİGORTASI” YAYGINLAŞTIRILACAK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TARIM SİGORTALARI HAVUZU (TARSİM) BÜNYESİNDE HAYATA GEÇİRİLEN GELİR KORUMA SİGORTASI, GELECEK YILDAN İTİBAREN VERİM DÜŞÜŞLERİ VE FİYAT DALGALANMALARINDAN KAYNAKLI GELİR KAYBI RİSKİNİ DE KAPSAYACAK ŞEKİLDE TÜM ÜLKEDE YAYGINLAŞTIRILACAK.

DÜNYADA SON 50 YILDA SEL, FIRTINA, KURAKLIK GİBİ DOĞAL AFETLERİN SAYISI 5 KAT ARTTI. DÜNYA ÇAPINDA, 2020’DE AFETLERDEN KAYNAKLI 210 MİLYAR DOLARI BULAN EKONOMİK KAYBIN YÜZDE 60’I TARIM SEKTÖRÜNDE GERÇEKLEŞTİ.

TÜRKİYE DE SON YILLARDA YANGIN, SEL VE KURAKLIK AFETLERİNDEN BÜYÜK ZARAR GÖRDÜ. TARIMSAL ÜRETİM ALANLARININ SON YILLARDA AFETLERDEN ETKİLENME ORANININ ORTALAMA YÜZDE 10’UN ALTINDA SEYRETMESİNE RAĞMEN, KURAKLIK, SEL VE YANGINLARIN FAZLA OLMASI NEDENİYLE ETKİLENME ORTALAMA YÜZDE 30 CİVARINDA OLDU.

TARSİM KAPSAMINDA KURULUŞUNDAN BUGÜNE KADAR, ÜRETİCİLERİN ÜRÜNLERİNE ZARAR VEREN METEOROLOJİK OLAYLAR BAŞTA OLMAK ÜZERE SİGORTALANABİLİR VE ÖLÇÜLEBİLİR TÜM RİSKLERİN KAPSAMA ALINMASI YÖNÜNDE YOĞUN ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLÜYOR.

TEMİNAT KAPSAMI, RİSK VE ÜRÜN BAZINDA HER YIL GENİŞLETİLİYOR. KURULUŞUNDA BİTKİSEL ÜRÜN SİGORTALARINDA, SADECE DOLU, FIRTINA, HORTUM, HEYELAN, YANGIN, DEPREM DURUMLARINI KAPSAYAN “DOLU PAKET RİSKLERİ” İLE SİGORTACILIĞA BAŞLAYAN TARIM SİGORTALARI, İLERLEYEN DÖNEMLERDE SEL VE SU BASKINI RİSKİNİ DE KAPSADI.

BUĞDAYDA İLÇE BAZLI KURAKLIK VERİM SİGORTASI 2017’DE BAŞLATILDI. 2021’DEN İTİBAREN (BUĞDAY, ARPA, YULAF, TİRİTİKALE, ÇAVDAR, NOHUT, KIRMIZI-YEŞİL MERCİMEK ÜRÜNLERİ İLE SERTİFİKALI TOHUMLUK ÜRÜNLER) UYGULAMA “KÖY BAZLI KURAKLIK VERİM SİGORTASI” OLARAK REVİZE EDİLDİ.

MAYIS 2021’DE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KAYNAKLI AKDENİZ SAHİL ŞERİDİNDE, HAVA SICAKLIĞININ UZUN SÜRE 40 DERECENİN ÜZERİNDE DEVAM ETMESİ, ARDINDAN DA GELEN SOĞUK HAVANIN MANDALİNA, PORTAKAL, ALTINTOP VE BAZI LİMON ÇEŞİTLERİ İLE ÜZÜMDE ZARARA YOL AÇMASI, TARSİM’İN KAPSAMININ GENİŞLETİLMESİNİ GÜNDEME GETİRDİ.

YAPILAN ÇALIŞMALAR SONUCUNDA, “SICAK HAVA ZARARI TEMİNATI” 2021 YILINDA TARSİM KAPSAMINA ALINDI.

GELİR KORUMA SİGORTASI

DÜNYADA GIDA FİYATLARINDA ARTAN DALGALANMALARDAN ÜRETİCİLERİN KORUNABİLMESİ AMACIYLA GELİR KORUMA SİGORTASI PROJESİ BAŞLATILDI.

HEM VERİM DÜŞÜŞÜ (HER TÜRLÜ AFETE KARŞI) HEM DE FİYAT AZALIŞ RİSKİNE KARŞI ÜRETİCİLERİ KORUYAN GELİR KORUMA SİGORTASI İLE VERİM DÜŞÜŞLERİ VE FİYAT DALGALANMALARINDAN DOĞABİLECEK GELİR KAYBI RİSKİ TEMİNAT ALTINA ALINIYOR.

KONYA’NIN CİHANBEYLİ, KARATAY VE KADINHANI İLÇELERİNDE UYGULANAN PİLOT PROJEYLE, EKMEKLİK VE MAKARNALIK BUĞDAYDA VERİM DEĞİŞİMİ VE FİYAT DALGALANMALARINA BAĞLI GELİR KAYBI RİSKİ “GELİR KORUMA SİGORTASI” İLE TEMİNAT ALTINA ALINDI.

GELİR KORUMA SİGORTASI, 2022 ÜRETİM SEZONUNDA KONYA’NIN TAMAMINDA, 2023 ÜRETİM SEZONUNDA DA TÜM TÜRKİYE’DE UYGULANACAK.

TARIM VE ORMAN BAKANI VAHİT KİRİŞCİ, ÖZELLİKLE ÜLKEDE TARIMSAL ÜRETİMİN TEMELİNİ OLUŞTURAN KÜÇÜK AİLE İŞLETMELERİNİN YAŞANABİLECEK OLUMSUZLUKLARA KARŞI DAHA HASSAS OLDUĞU BELİRTMİŞ, ÇİFTÇİLERE SİGORTA YAPTIRMALARINI ÖNERİSİNDE BULUNMUŞTUR.

HBR-AYŞE KÖKSAL

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum hack forum hack haber logsuz shell
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
aromatik bitki eğitimi topraksız tarım eğitimi regresyon eğitimi