DOLAR 17,9551 -0.01%
EURO 18,3941 0.47%
ALTIN 1.034,880,36
BITCOIN 417769-3,45%
Ankara
29°

AÇIK

17:07

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

HATTA KAĞIT

HATTA KAĞIT

ABONE OL
25 Temmuz 2022 11:10
HATTA KAĞIT
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

Kâğıdın yapıştırılmasında, nemlendiğinde sökülme imkanı bulunduğundan, un veya nişasta muhallebisi tercih edilir. Soğuk suda ezilip, muhallebi kıvamında pişirilen nişasta, mümkünse bir kaç gün dinlenmeye bırakılmalıdır. Güve ve benzeri haşeratın tahribini önlemek amacıyla, nişastanın içine bir miktar da şap atılırdı. Muhallebi soğuduktan sonra içindeki toprakları yok etmek için süzülür. Böylece kullanılır hale gelir. Nemini muhafaza eden en küçük kağıt, “murakka tahtası”nın ortasına yayılarak yerleştirilir. Üst yüzüne gayet ince bir tabaka halinde yapıştırıcı muhallebi sürülür ve iyice kağıda yedirilmesi sağlanır. İlk kâğıttan daha büyük olan ikinci kâğıdın bir yüzüne, yapıştırıcı başka yerde sü-rülür ve arada hava kalmamasına dikkat edilerek. büyük kağıt alttakinin üzerine gayet yavaşça yatırılır. Yapıştırma işinde ikinci birincisine nazaran her yönde eşit miktarlar kalacak şekilde yerleştirilmesine itina gösterilir. Böylece ikinci kağıt hem birincisine hem de kenardaki fazlalıkları dan murakka tahtasına yapışmış olmaktadır. İkinci kâğıdın üstüne bir başka bir kovulup. arada fazla muhallebi ve hava kabarcıklarının çıkması için, el ile sıvazlama işlemi kaç kat isteniyorsa aynı şekilde yapıştırılır. Daha sonra Murakkanın nemini çekmesi için gölgede kurumaya bırakılır. Burada muhallebinin her yere eşit olarak sürülmesi sarılır. Bu sağlandığı takdirde, çabuk kuruyan yerler gerilecek, kurumayan yerlerde ise çatlamaları olacaktır. Murrakka gerilmesinde kâğıt yapıştırma sırası yukarıda anlatılanın tersine büyükten küçüğe doğru da olabilir. Fakat o zaman en alttaki kağıdın yalnızca kenarda bırakılan fazIalıklardan tahtaya yapışması sağlanma-lıdır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum hack forum hack haber logsuz shell
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
aromatik bitki eğitimi topraksız tarım eğitimi regresyon eğitimi