DOLAR 17,9505 -0.04%
EURO 18,4165 -0.75%
ALTIN 1.037,860,52
BITCOIN 432645-0,44%
Ankara
29°

AÇIK

04:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

ARITILMIŞ ATIKSULARIN YENİDEN KULLANIM ORANINDA YÜZDE 4 OLAN YIL SONU HEDEFİ AŞILDI

ARITILMIŞ ATIKSULARIN YENİDEN KULLANIM ORANINDA YÜZDE 4 OLAN YIL SONU HEDEFİ AŞILDI

ABONE OL
22 Temmuz 2022 09:19
ARITILMIŞ ATIKSULARIN YENİDEN KULLANIM ORANINDA YÜZDE 4 OLAN YIL SONU HEDEFİ AŞILDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan yoğun çalışmalar neticesinde 2022 yılı sonu arıtılmış atık suların yeniden kullanım hedefi olan yüzde 4 oranı yılın ilk yarısında yüzde 4.2’ye ulaşmıştır. Bakanlık, arıtılmış atık suların yeniden kullanım oranını 2023 yılında yüzde 5’e, 2030 yılında ise yüzde 15’e çıkarmayı amaçlıyor.

Arıtılmış atık suların yeniden kullanım oranı hedefi kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Bakanlık tarafından stratejik planlama noktasında yapılan çalışmalar sonucunda, 2022 yılının ilk yarısı itibarıyla yıl sonu hedefi aşılarak arıtılmış atık suların yeniden kullanım oranının yüzde 4,2’ye ulaştığı kaydedildi.

Bakanlığın açıklamasında, arıtılmış atık suların yeniden kullanım oranının 2023’te yüzde 5’e, 2030 yılında ise yüzde 15’e çıkarılmasının amaçlandığı belirtildi.

Açıklamada küresel iklim değişikliğine bağlı kuraklık, gelişen sanayi ve tarımsal faaliyetlere paralel olarak ortaya çıkan aşırı su kullanımından dolayı yüzeysel su kaynaklarının azalması ve yer altı su rezervlerindeki düşüşler ile kirlilik oluşumu kaynaklı yaşanan sorunlar nedeniyle Türkiye’nin de yakın gelecekte su sıkıntısı çeken ülkeler arasında yer alacağı tahmininde bulunuldu.

Bu sebeplerden ötürü, atık su geri kazanım ve kullanım öneminin bir kat daha arttığı vurgulanan Bakanlık açıklamasında arıtılmış atık suların, peyzaj ve tarımsal sulama, endüstriyel kullanım, yeraltı suyu besleme, rekreasyonel kullanımlar, evsel ve endüstriyel uygulamalar gibi birçok alanda yeniden kullanılabildiği ifade edildi.

Bu bağlamda yıllık yaklaşık 283 milyon metreküp arıtılmış atık suyun yeniden kullanıldığı hatırlatıldı. Ayrıca Oymapınar veya Kapulukaya Barajı hacmi kadar suyun yeniden kullanıldığı bilgisine yer verildi.

Öncelikli hedef su kaynaklarını korumak

Bakanlıktan yapılan açıklamada ayrıca atık suların alternatif bir su kaynağı olarak değerlendirildiği bildirilirken Döngüsel Ekonomi ilkeleri doğrultusunda su kullanımını azaltma, oluşan atık suları arıtarak yeniden kullanma ve bu sayede su kaynaklarının korunmasını sağlamanın öncelikli hedeflerden olduğu açıklandı.

Öte yandan Bakanlık, Avrupa Yeşil Mutabakatı doğrultusunda, temiz üretim çalışmaları için Türkiye’deki sanayi tesislerinde tüketilen suyun azaltılması, arıtılmış atık suların kullanımının yaygınlaştırılması hususunda da faaliyetlerin sürdüğünü bildirdi.

Bu kapsamda hem uluslararası politikalara uyum, hem de orta ve uzun vadede yaşanması muhtemel su sıkıntısının önüne geçebilmek amacıyla, Bakanlıkça atık suyun yeniden kullanımı için gerçekleştirilecek arıtma proseslerinde tüketilecek enerjinin de teşvik kapsamına alınmasının sağlandığı dile getirildi.

Açıklamanın devamında Çevre Kanununun 29. Maddesinde değişiklik yapılarak atık su arıtma tesislerinde uygulanan yüzde 50 enerji teşviki miktarı, ileri arıtma teknikleri ile arıtılmış atık suyu yeniden kullanan kuruluşlara, yeniden kullanım oranına göre yüzde 100’e kadar verilebileceği bildirildi.

Yapılan düzenleme ile atık su arıtma tesislerinin Çevre Kanunu ve ilgili mevzuata uygun bir şekilde çalıştırılması ve arıtılmış atık suların yeniden kullanımının artırılması sağlanarak hem atık su deşarjının azaltılıp su kirliliğinin önlenmesinin, hem de daha az su kullanımı sonucunda su kaynaklarının miktar olarak da korunmasının amaçlandığı ifade edildi.

Hbr-Ali Köksal

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum hack forum hack haber logsuz shell
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
aromatik bitki eğitimi topraksız tarım eğitimi regresyon eğitimi