DOLAR 18,0876 0.04%
EURO 18,1625 -0.57%
ALTIN 1.015,73-0,51
BITCOIN 382813-7,18%
Ankara
24°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

AVCI  CHP İKTİDARINDA  HALKA DÖNÜK PROJELERİ ANLATTI

AVCI  CHP İKTİDARINDA  HALKA DÖNÜK PROJELERİ ANLATTI

ABONE OL
19 Temmuz 2022 09:26
AVCI  CHP İKTİDARINDA  HALKA DÖNÜK PROJELERİ ANLATTI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

 

CHP  İKTİDARINDA  ŞEHİT , GAZİ VE ENGELLİLER İÇİN NELER VAR?

 

 

 Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı,  Şehit aileleri, gaziler ve engelli vatandaşlara yönelik  CHP iktidarında yapılacak  projelere yer verdi.  Avcı “Şehit aileleri, malul gazi ve vazife malullerine elektrik ve suda olduğu gibi doğalgazda da indirim sağlayacağız.  Gazi çocukları askerden muaf olabilecek. Malul gazi çocuklarının, dilemeleri halinde askerlikten muaf olmasını sağlayacağız.”dedi.

 Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı Cumuryet Halk Partisi iktidarından  halkın yararına   dönük projeleri sıraladı.   Şehit  aileleri ,gazi ve engelli bireylere yönelik yapılacak çalışmaları anlatan Avcı   “Şehit anne ve babalarına asgari ücretin yarısı kadar verilen maaş artacak. Anneye ve babaya ayrı ayrı asgari ücret tutarında maaş vereceğiz.  Şehitler ve Gaziler Gününde birer maaş ikramiye 18 Mart Şehitler Gününde şehit yakınlarına ve 19 Eylül Gaziler Gününde malul gazilere birer maaş ikramiye verilmesini sağlayacağız”dedi.

  ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERİMİZ İÇİN YAPACAKLARIMIZ

 Şehit çocukları, malul gazi ve çocuklarının eğitim ücretleri karşılanacak.Bunun yanında şehit ve malul gazi çocuklarına her yıl yapılan eğitim ve öğrenim yardımlarını yeterli seviyeye çıkaracağız.  Bir defalık Bedelsiz Konut İmkânı: Şehit aileleri ve malul gazilere TOKİ tarafından bir defaya mahsus bedelsiz konut imkânı sağlayacağız.  Tüm misafirhanelerden yararlanacaklar: Şehit aileleri ve malul gazilerimiz kamu misafirhanelerinin tamamından ilgili kurumun en üst düzey yöneticisi gibi koşulsuz yararlanacak.  Tüm hastanelerde ücretsiz ve koşulsuz hizmet.Şehit aileleri, malul gazi ve aileleri ile vazife malullerinin sağlık haklarından yararlanmaları konusunda herhangi bir kısıtlama olmayacak. Özel ve kamu hastanelerinin tamamından ücretsiz ve koşulsuz bir şekilde yararlanmalarını sağlayacağız.

 SAĞLIK HARCAMALARI KISITLAMAYA TABİ OLMADAN KARŞILANACAK

 Ortez, protez, tekerlekli sandalye, diş implantı ve tüp bebek gibi ihtiyaçlarında SGK ödemelerindeki kısıtlamaları kaldıracağız. İlaç fark payı adı altında yapılan kesintiye son vereceğiz.  Şehit aileleri ve malul gazilere tanınan istihdam hakkının sayı kısıtlamasını kaldıracağız.

 ŞEHİT ANA VE BABASINA ASGARİ ÜCRET

 Şehit anne ve babalarına asgari ücretin yarısı kadar verilen maaş artacak. Anneye ve babaya ayrı ayrı asgari ücret tutarında maaş vereceğiz.

 Şehitler ve Gaziler Gününde birer maaş ikramiye 18 Mart Şehitler Gününde şehit yakınlarına ve 19 Eylül Gaziler Gününde malul gazilere birer maaş ikramiye verilmesini sağlayacağız.  Er şehitlerin eş ve çocukları ile malul gazilere ödenen maaşı artıracağız. Er şehitlerimizin eş ve çocuklarına bağlanan maaşların, şehit subayların eş ve çocuklarına ödenen maaş emsal alınarak artırılmasını sağlayacağız. Subay olmayan malul gazilerin maaşlarında erler için uzman çavuş, uzman çavuşlar için astsubay, astsubaylar için subay maaşı emsal  olacak. Rütbe ilerlemelerinde malul gazilerimizin yaralandıkları tarih esas alınacak.

 DOĞAL GAZDA İNDİRİM

 Şehit aileleri, malul gazi ve vazife malullerine elektrik ve suda olduğu gibi doğalgazda da indirim sağlayacağız.  Gazi çocukları askerden muaf olabilecek: Malul gazi çocuklarının, dilemeleri halinde askerlikten muaf olmasını sağlayacağız.

 ÜÇ YILDA BİR VERGİSİZ ARAÇ HAKKI VERECEĞİZ

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununa tabi olan malul gazilerimize ÖTV, MTV ve KDV’den muaf bir şekilde 3 yılda bir araç alma hakkı sağlayacağız.  Şeref aylığı alan Kore ve Kıbrıs muharip gazileri arasında alınan aylıklarda fark olmayacak. Gazi olduktan sonra çalışıp emekli olan, bu nedenle aldığı şeref aylığı düşen Kore ve Kıbrıs gazilerimizin aylıkları iyileştirilecek. Emekli olmayan şeref aylığı alan gazilerle aralarındaki aylık farkı giderilecek.

 ENGELLİLER İÇİN YAPACAKLARIMIZ

 Kamu ve özel sektörde engelliler için ayrılan kotaları dolduracağı: İktidarın ihmali yüzünden kamuda biriken engelli atamalarını hızla gerçekleştireceğiz. Kamuda çalışan engellilerin kendi eğitim, meslek ve yeteneklerine göre istihdam edilmelerini sağlayacağız.

 ENGELLİLERİN EMEKLİLİKTEKİ SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ

Emeklilikte haksızlığa takılan engellilerin birikmiş sorunlarını uyumlandırma politikaları ve rapor karmaşasının aşılmasıyla çözeceğiz. Emeklilik hakkı kazanan engellilerin kazanılmış haklarının ellerinden alınması keyfiliğini ortadan kaldıracağız.  Aylık ve yardımlarda engellinin kendi geliri esas olacak: Engelli aylıklarını ve bakım yardımlarını belirlerken, engellinin hane içinde fert başına düşen gelirini değil, kendi gelir durumunu esas alacağız.  Engelli bakımını üstlenen kadın sigortalıların emeklilik hakkı güvencede olacak: Engelli bakımını üstlenen kadın sigortalıların sayısını arttıracağız, emeklilik haklarını güvence altına alacağız. Engelli çocuğu olan ebeveynlerin yaşamlarını kaybettikten sonra çocuklarına kimin bakacağı konusundaki haklı endişelerini net yasal düzenlemelerle ortadan kaldırılacağız.

ADİL VE ETKİN BİR SAĞLIK KURULU RAPORLARI YÖNETMELİĞİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ

Her kamu kuruluşuna başvuruda istenilen farklı sağlık kurulu raporu taleplerini sonlandıracağız. Devletin kendi raporuna güvenmemesinden kaynaklanan sorunların bedellerini engellilere ödetmeyeceğiz!  Engelliler sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak: Engellilerin sosyal hayata katılabilmeleri için zorunlu olan tüm tıbbi malzeme ve ihtiyaçları ücretsiz karşılayacağız. 

OTOMOBİL, TELEFON, BİLGİSAYARDA ÖTV ALMAYACAĞIZ

Engellilerin sosyal hayatta var olabilmelerini mümkün kılan otomobil, telefon, bilgisayar gibi araçlardan ÖTV almayacağız.  Tıbbi cihaz ve ilaç üretimini stratejik sektör olarak kabul edeceğiz. Bu alanda çalışan kişi ve kuruluşları teşvik edeceğiz.  Erken tanı ve müdahale hizmetlerini güçlendireceğiz: Otizmli ve Down Sendromlu bireylerin toplumsal hayata katılımı için erken tanı ve erken müdahale hizmetlerini güçlendireceğiz.

 ENGELLİLERİN EĞİTİMİNDEKİ SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ

Engellilerin eğitim kuruluşlarına kabullerinde ortaya çıkan sorunları net yasal düzenlemelerle ortadan kaldıracağız. İşitme ve görme engellilerin, üniversiteler dahil, eğitimin her kademesinde rahat ve kaliteli eğitim alabilmelerini sağlayacağız. Engellilerin uzaktan eğitim altyapısından eşit şekilde yararlanmaları için gereken düzenlemeleri yapacağız. Engellilerin üniversiteye giriş sınavlarına istedikleri illerde ve özel cihazlarıyla girebilmelerini sağlayacağız. Sosyal hizmet uzmanlarının ve özellikle özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim verenlerin niteliklerinin ve mesleki tatminlerinin arttırılması için burs ve istihdam garantili bütünleşik bir programı hayata geçireceğiz. Özel gereksinimli çocukların, örgün eğitim dışında aldıkları rehabilitasyon hizmetini en az 40 saate çıkaracağız.

 ENGELLİ DOSTU BİR ANLAYIŞ

Mevcut yerel iktidarımızda ve yakın gelecekteki genel iktidarımızda erişilebilirlik sorunlarını Evrensel Tasarım İlkeleri çerçevesinde çözeceğiz. Tüm ulaşım araçlarını, sinema, tiyatro gibi kültür merkezlerini, eğitim kurumlarını ve ortak kullanım alanlarını engelli dostu haline getireceğiz. Engellilerin kanunla güvence altına alınan ulaşım haklarının uygulanmasını sürekli takip edeceğiz.  ENGELLİLER İÇİN GEREKLİ YASAL DÜZENLEMELERİ YAPACAĞIZ

 Ülkemizin iç mevzuatını, BM Engelli Hakları Komitesi’nin Nihai Gözlem Sonuç Raporu doğrultusunda geliştireceğiz. Ayrımcılık türlerinin de tanımlanacağı Ayrımcılıkla Mücadele Yasasını çıkaracağız. Ayrımcılıkla ilgili davalarda ispat yükünü tersine çevireceğiz.

 ENGELLİ HİZMETLERİNİ TEK ÇATI ALTINDA TOPLAYACAĞIZ

Kamuda engellilere yönelik hizmetlerdeki dağınıklığı gidereceğiz. Tüm hizmetleri tek bir çatı altında toplayacağız.  STK’ları karar alma süreçlerine katacağız: Engelliler alanında çalışan STK’ları karar alma süreçlerine katacağız.”dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum hack forum hack haber logsuz shell
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
aromatik bitki eğitimi topraksız tarım eğitimi regresyon eğitimi