DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4449393,14%
Ankara
26°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

KARAYOLLARI RET VERDİ: SİNYALİZASYON YAPILAMAZ

KARAYOLLARI RET VERDİ: SİNYALİZASYON YAPILAMAZ

ABONE OL
4 Temmuz 2022 09:37
KARAYOLLARI RET VERDİ: SİNYALİZASYON YAPILAMAZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

SİNYALİZASYON YAPILAMIYORSA BATTI –ÇIKTI YAPILSIN

 

Her gün en az iki maddi ve yaralamalı trafik kazasının  adresi Necmettin Erbakan ve Karamustafa caddelerinin kesiştiği, Ayaş yolu 1’ınci  kilometre Necmettin Erbakan bulvarından geçen  kavşak.  İlgili kavşakta araç sürücüleri için ikaz niteliğinde   konuşlandırılan DUR   levhası mevcut ancak kazalar peş peşe geliyor.  İki mahalle  muhtarı dilekçe Verdi, 300 Yakın Vatandaş İmza Attı, Polatlı belediyesi  mecliste talebi onayladı, Karayolları genel müdürlüğüne imzalarla birlikte talebi iletti , karayollarından ret cevabı geldi .

 

 

Karayolları Genel Müdürlüğü 4. Bölge Müdürlüğünden    kavşağa sinyalizasyon talebine ret geldi.  Cevapta “Mevcut kavşak kollarındaki yasal azami hız sınırının 50km/saat olması ile taşıt/yaya trafik hacminin, sinyalizasyon gereklilik kriterlerini karşılamaması nedeniyle sinyalizasyon sistemi kurulması, uygun görülmemiştir.” ifadelerine yer verildi.

PEKİ NE OLMUŞTU?

 Mehmet Akif Mahallesi ve Basri mahallesini birbirine bağlayan, Necmettin Erbakan ve Karamustafa caddelerinin kesiştiği, Ayaş yolu 1’ınci  kilometresinde meydana gelen maddi ve yaralanmalı kazalar sonucu mahalle sakinleri ve muhtarlar harekete geçti . MHP meclis üyesi Serpil Öztürk   Mehmet Akif mahalle muhtarları Mustafa Karataş ve Basri mahalle muhtarı Davut Yavaş’ın  dilekçeleri ve  mahalle sakini 276 vatandaşın imzasını meclise taşıdı. Mehmet Akif ve Basri mahalle muhtarlarının ortak dilekçesinde:      Mehmet Akif Mahallesi ve Basri mahallesini birbirine bağlayan, Necmettin Erbakan ve Karamustafa caddelerinin kesiştiği, Ayaş yolu 1’ınci  kilometre Necmettin Erbakan bulvarından geçen  kavşakta  sürekli maddi hasarlı ve yaralamalı kazaların meydana gelmektedir.   İlgili bölgede araç trafiği oldukça fazladır.  Basri mahallesi ve Mehmet Akif Mahallesi arasında bulunan bölge ve devamında Üniversite,  4 okul,  Üniversite yurdu, cami ve ikamet eden vatandaş sayısı ciddi bir nüfusa hitap etmektedir. Araç şoförlerinin kaza yaptığı,   yayaların geçmekte zorlanıyor  olması, dolayısı ile  kavşakta   gerekli tedbirin alınması, sinyalizasyon sistemi  koyulmasının  ve bu yolun Yassıhöyük kavşağına kadar çift yol olması yada yolun genişletilmesi  hususunda    Basri mahallesi ve Mehmet Akif Mahallesi  sakinleri  adına   talep etmekteyiz. Gereğinin yapılmasını arz ederiz.”ifadeleri ile beraberinde   300 yakın  mahalle sakinin imzası  meclise geldi.

YILDIZKAYA :MAHALLE HALKININ BİR TALEBİ VAR  İNŞALLAH BUNU YAPTIRALIM

Konuya ilişkin konuşan Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya konunun önemine dikkat çekerek ; “Burada bir ihtiyaç var. Karayolları belirli bir araç sayısını dikkate alarak sinyalizasyon sistemi yaptığını ifade ediyor. Fakat bölgede  ciddi bir yapılaşma var nüfus ta arttı. Karayolları Bölge müdürlüğü  nezdinde bu konunun takipçisi olacağız.  Mahalle halkının da bir talebi var. İnşallah  bunu yaptıralım”ifadelerine yer vermişti.

 SİNYALİZASYON YAPILMASI UYGUN GÖRÜLMEMİŞTİR

 

 

 Aradan geçen zaman zarfında  Karayolları Genel Müdürlüğü 4. Bölge Müdürlüğü tarafından ilgili alanda sinyalizasyon yapılması uygun görülmemiştir” cevabı geldi

 T.C  Karayolları Genel Müdürlüğü  4. Bölge Müdürlüğü  tarafından  Polatlı Beledi Başkanlığı Fen İşleri Müdürlüğün 18.03.2022 tarihli ve 2797 saylı yazısı   “Ayaş-Polatlı Devlet Yolu genişletme ve sinyalizasyon talebine istinaden verilen cevapta : 06-55 Ayaş-Polatlı İl Yolunun Kara Mustafa Caddesi ile Necmettin Erbakan Bulvarı ile kesiştiği kavşak bölgesinde sürekli kazaların olduğundan dolayı sinyalizasyon konulması ve Kara Mustafa Caddesinin Yassıhöyük Kavşağına kadar çift yol olarak (2×2) uzatılması talep edilmektedir.            Yapılan incelemede bahse konu kavşağın bulunduğu kesim mevcut Ayaş-Polatlı Yolu trafik km:68+352’ye isabet etmektedir. İlgili kesimde projemiz bulunmamaktadır.   Yeni proje güzergahımız bahse konu kesime gelmeden mevcut yol güzergahından ayrılarak Polatlı Devlet Hastanesi istikametine devam etmektedir. Yeni proje güzergahının imalatının yapılması durumunda Kara Mustafa Caddesinin trafik yükünün azalacağı öngörülmektedir.Kara Mustafa Caddesinin Yassıhöyük ayrımına kadar çift yol (2×2) uzatılma talebi, alternatif onaylı proje güzergahımızın bulunması, nedeniyle, Mevcut kavşak kollarındaki yasal azami hız sınırının 50km/saat olması ile taşıt/yaya trafik hacminin, sinyalizasyon gereklilik kriterlerini karşılamaması nedeniyle sinyalizasyon sistemi kurulması, uygun görülmemiştir.”ibareleri yer aldı.

SİNYALİZASYON YAPILAMIYORSA BATTI- ÇIKTI YAPILSIN

Basri Mahalle muhtarı Davut  Yavaş ve  Mehmet Akif Mahalle muhtarı Mustafa Karataş

Karayolları Genel Müdürlüğü  4. Bölge Müdürlüğü ‘nün “Ayaş-Polatlı Devlet Yolu genişletme ve sinyalizasyon talebine istinaden verilen cevap sonrası , battı çıktı talebinde bulundular. Muhtarlar   ilgili alanda er gün kazaların meydana geldiğini ileri sürerek , sinyalizasyon yapılamıyorsa viyadük  battı çıktı yapılabilir. Burası köyleri birbirine bağlayan ana yol kavşağı yüzlerce ara geçişi oluyor.   “ dediler.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum hack forum hack haber logsuz shell
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
aromatik bitki eğitimi topraksız tarım eğitimi regresyon eğitimi