DOLAR 16,6973 -0.04%
EURO 17,5116 -0.23%
ALTIN 969,01-0,07
BITCOIN 315975-5,91%
Ankara
24°

HAFİF YAĞMUR

03:28

İMSAK'A KALAN SÜRE

YILIN İLK ÜRÜNÜ BUĞDAY YENİKÖSELER’DEN

YILIN İLK ÜRÜNÜ BUĞDAY YENİKÖSELER’DEN

ABONE OL
24 Haziran 2022 09:35
YILIN İLK ÜRÜNÜ BUĞDAY YENİKÖSELER’DEN
0

BEĞENDİM

ABONE OL
2022 YILININ İLK ÜRÜNÜ BUĞDAY SATILDI
Polatlı da 2022 yılının ilk buğdayı satışa çıktı. Yılın ilk ürünü buğday Yeniköseler Mahallesinden geldi. Çiftçi  Hakkı Solmaz Kıraç araziden 20 dekarlık alandan 7 ton buğday hasadı yaptı.
Polatlı Ticaret Borsasında yılın ilk ürünü olarak görücüye çıkan buğdayın 100 kg sembolik olarak kilosu 150 TL’den satışa çıktı
 Polatlı da yılın ilk ürünü buğday Ticaret Borsasında satışa sunuldu. Yeniköseler Mahallesinden üretici Hakkı Solmaz Kıraç araziden elde ettiği 7 ton buğdayı Borsada tüccarların beğenisine sundu .2022 yılının ilk buğdayı 109 kg  sembolik olarak kilosu 150 TL den  Kırtızlar Un Fabrikasına satıldı
İLK ÜRÜNÜMÜZ POLATLIMI’ZA HAYIRLI OLSUN
Ticaret Borsası yönetim kurulu başkanı Yahya Toplu “2022 yılı hasadının ürün siz değerli tüccarlarımız açısından bol kazançlı bir yıl olmasını temenni ediyorum . Üreticilerimiz açısından da bol verimli onlara da bol kazançlar temenni ediyorum ki ortalama kıraçta 350 kg olursa Polatlı’da fiyatlar da böyle olursa üreticimiz bir nebze nefes alır. Yeni ekeceği ürünün maliyeti çok pahalı olacak. Bu üründe para kazanmış olacaklar. Öyle arzu ediyoruz Polatlı’ya ne kadar ekonomik olarak para girerse Polatlı’nın ekonomisi o kadar yükselir. Tabiki Polatlı büyük ölçüde tarıma bağlı bir ilçe. Tarımda gelir yükseldiği zaman Polatlı canlanıyor. Umarım bu sene de öyle olur. Çünkü bu sene hububat para ediyor. Bunun akabinde arpa da ,mısırda tüm ürünler para ediyor. Yeşil mahsül de para edecek gibi görünüyor. Geçen yıl büyük bir ekonomik sıkıntı yaşayan üreticilerimiz bu sene iyi bir yıl geçireceklerine inanıyorum TMO 6050 lira buğdaya fiyat verirken 1000 lira daha destek veriyor. 7050 lira civarında fiyat oluşmuş oluyor. Ama şu anda size şu bilgiyide vereyim Antep, Urfa ,Diyarbakır ve Mardin müdürlüklerini aradım . Hiç ürün alamamışlar. Tabiki TMO piyasa regüle etmesi için mal alması lazım mal almadığı takdirde bunu yerine ithal ile ikame etmesi gerekli. Yine hepimizin bildiği gibi TMO piyasayı regüle etmek için ekmeği 4500 ila ile 4575 lira arasında un sanayicisine un tahsisi verdi. Bu tahsise de devam ediyor ama temmuz ayında aynı fiyatla mı devam eder birlikten yana fiyat değiştirerek mi devam eder net bilgi sahibi olmamamla beraber bu miktarın biraz yükseleceğini tahmin ediyorum .Arası makası hep daraltmaya çalışacaklarını söylüyorlar. Belki 5 lira diyecek temmuzda , ağustos ayında 5500 diyecek.
DIŞ PİYASA BİZDEN YÜKSEK OLMAYA BAŞLADI
Umarım Türkiye’nin her tarafında çok verimli bir yıl olsun . Geçmiş yıllarda biliyoruz ki bizim fiyatlarımız dünya fiyatlarının çok üstünde idi Dolar böyle kuvvetli değilken. Buğday ithalatına izin verilmiyordu. Şimdi güneydoğuda vatandaş içi piyasadaki buğday ile vatandaş ihracatını yapmış Dış piyasa bizden yüksek olmaya başladı. Dolar kurunun yükselmesiyle. Hububat neden 2000’den 8000’ne dört katı yükseldi. Dünya genelinde emtia ve gıda fiyatları yükseldi. Dövizin yükselmesi ile çarpan etkisi 4’e çıktı. Dünyada gıda fiyatları hem yükseldi hem de dolar bazında dolar yükselince yükseldi.Hatırlayın geçen sen TMO’nun ilk ithal ettiği buğday 265 dolardı.Şu an 450 dolar.Yani demekki dünya fiyatları %50-60 artmış. Dolarda artınca bizde çarpan etkisi çok oldu.
TÜRKİYE GENELİNDE HERKESİN GÖZÜ KULAĞI BİZİM BORSAMIZDA
 Polatlı Ticaret Borsası siz değerli tüccarlarımız sayesinde Türkiye genelinde örnek ve öncü konumunda bir bir borsa oldu . Şimdi Türki’ye genelinde herkesin gözü kulağı bizim borsamızda oluşan fiyatlarda ve garip ki Türkiye’nin en geniş tarım arazisine sahip Konya en çok un sanayicisi de Konya’da ama Konya’dan buraya buğday geli ama buradan Konya’ya buğday satılır. Bu sizin maharetiniz. Bundan Dolayı ben hepinizi tebrik ediyorum . Büyük başarılar elde ediyorsunuz. Polatlı’ya büyük kazanç elde ettiriyorsunuz.
POLATLI ÇİFTÇİSİNİN ALIN TERİNİ DEĞERLENDİRİYORSUNUZ
 Bugün ortalama Türkiye’de bu yıl istisnai güneydoğuda da çok para ediyor. Ama tüm yıllara baktığımız zaman Türkiye genelinin en minumum % 10’un üzerinde hububat fiyatları oluşuyor. Demekki bizim çiftçimiz diğer çiftçilere göre rağmen ürün satış bazında %10 daha fazla gelir ediyor. Bu da siz değerli tüccarlarımızın çiftçilerimizin alın terini değerlendirmenizden dolayı .Böyle düzgün ticaretlerin devam etmesini canı gönülden temenni ediyorum .Bu düzgün ticarete borsanın kurallarının da büyük etkisi  olduğuna inanıyorum. Üreticilerimiz ihtiyacı kadar satsın malı peyderpey pazara indirsin ki mal değerli olsun. Üreticilerimizde bu bilince erişmiş demek ki bugün itibariyle halan 2021 yılı mahsulü günlük ortalama 1000 ton buğday geliyor. Yani yeni ürünümüz bugün geldi ama 2021 yılı mahsulü devam ediyor. İlk ürünümüz Hakkı Solmaz Yeni Köseler ‘den getirdi üreticimiz. Kıraç arazide 20 Dekar hasat etmiş yaklaşık 7 ton buğday elde etmiş ama römorka 5 ton aldığı için 5 ton buğday getirmiş buraya. 7 Ton hasat elde etmiş kıraçta 350 kg. Fena değil. Allah bereket versin . Buğdayın cinsi Enola yani yarı sert buğday. Çok da aranan bir buğday değil ama . Buğdayımız ortalama satış fiyatı 7000 lira civarında O nedenle temel fiyatı 7 lira alıyoruz. Proteini yüksek bir buğday .
100 Kg’mı sembolik fiyattan açıyoruz. Kalan kısmı 7000 lirayla yapıyoruz “dedi.
.HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum defacer hacker blog defacer diyetisyen null forum hack forum hack haber logsuz shell
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara