DOLAR 16,7065 -0.02%
EURO 17,5067 -0.2%
ALTIN 968,42-0,09
BITCOIN 315298-6,10%
Ankara
24°

HAFİF YAĞMUR

03:28

İMSAK'A KALAN SÜRE

BELGESİ OLMAYAN ÜRÜN HASADI YAPAMAYACAK

BELGESİ OLMAYAN ÜRÜN HASADI YAPAMAYACAK

ABONE OL
24 Haziran 2022 09:32
BELGESİ OLMAYAN ÜRÜN HASADI YAPAMAYACAK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

Hububatın yanlış biçim sebebiyle heba olabileceği Polatlı’da, Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü ve oluşturulan 2 ekip, hasatın başlaması nedeniyle ekilen buğday ve arpaların biçimlerini yerinde eş zamanlı olarak sahada denetlemeye başladı. Dane kaybının önüne geçmek amacıyla büyük titizlikle çalışan Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, 2022 hasat sezonunda dane kaybının önüne geçmek için yoğun bir mesai harcıyor. Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından görevlendirilen teknik personeller tarafından yapılan tarla kontrolleri öncesinde, biçerdöver sahipleri ve üreticilerin uyması gereken kuralları anlatıyor. Kurallara uymayanlara ağır cezalar verilecek.

Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü uyulması gereken kuralları şu şekilde sıraladı; Biçerdöver sahipleri, hasat sezonundan önce, biçerdöverlerini tekniğine uygun bir şekilde bakım ve ayarlarını yaptırarak, hasada hazır hale getireceklerdir. Biçerdöver sahipleri, biçerdöverlerini operatör belgesi olmayan sürücülere kullandırmayacaklardır. Biçerdöver operatör belgesi olmayan sürücüler, biçerdöverle ürün hasadı yapmayacaklardır.

KAYIPLAR SIK SIK KONTROL EDİLECEK

Hasat esnasında ürün sahibi, tarlasının başında bulunacak, kayıpları sık sık kontrol edecek, kayıp tespit ettiğinde operatörü uyaracak, bu uyarıya uymayan operatörü en yakın İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bildirecektir. Her ürüne göre, hasat zamanı hassasiyetle belirlenecek, hasat olgunluğuna erişmemiş ürünlerin hasadından kesinlikle kaçınılacaktır.

ÜRÜN CİNSİNE GÖRE TEKNİĞE UYGUN BİÇİM YAPILACAK

Hasatta, üründeki rutubet durumu dikkate alınacak, çiğ kalkmadan hasada başlanılmayacak ve çiğ düşmeden önce hasada son verilecektir. Hasat edilecek ürüne ve çevreye zarar vermemek için ilgililerce yangın tehlikesine karşı, yerinde ve zamanında her türlü emniyet tedbiri alınacaktır. Biçerdöverlerin hassas ayarları, ürünün cinsi ve durumuna göre, tekniğine uygun olarak yapılacak, her tarla değişiminde ayarlar yeniden kontrol edilecektir.

EN UYGUN YÜKSEKLİKTEN BİÇİM YAPILACAK

Biçerdöverlerin çalışma hızı, biçerdöverin özelliklerine, arazinin yapısına, ürünün cinsine ve durumuna göre tespit edilecektir. Kayıpların azaltılması amacıyla, engebeli arazilerde ve yatık ürünlerde, biçerdöverlere sap ayırıcı ve başak kaldırıcılar monte edilecektir. Operatör belgeli sürücüler, tarla ve ürün durumu ile arazi yapısını dikkate alarak, anızın yakılmasına meydan vermeyecek en uygun yükseklikten biçim yapacaklardır. Biçerdöverle hasatta, kayıpları kontrol etmek ve azaltmak amacı ile görevlendirilen Bakanlık elemanlarına, ürün sahipleri, biçerdöver sahipleri ve biçerdöver operatörleri gerekli kolaylıkları göstereceklerdir.

KURALLARA UYMAYANLARA AĞIR CEZALAR

Öte yandan paylaşılan kurallara uymayarak, ürün kaybına sebep olanlar ile görevlilere karşı gelenler hakkında yasal işlem yapılacağı da kaydedildi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum defacer hacker blog defacer diyetisyen null forum hack forum hack haber logsuz shell
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara