DOLAR 16,6378 -0.03%
EURO 17,4841 0.17%
ALTIN 969,47-0,34
BITCOIN 333310-1,32%
Ankara
21°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

28 ÇEŞİT BUĞDAY VE ARPA GÖRÜCÜYE ÇIKTI

28 ÇEŞİT BUĞDAY VE ARPA GÖRÜCÜYE ÇIKTI

ABONE OL
22 Haziran 2022 08:21
28 ÇEŞİT BUĞDAY VE ARPA GÖRÜCÜYE ÇIKTI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

Pankobirlik  tarafından    Polatlı Karacahmet ( Tekke) mahallesinde  bu yıl ekim yapılan  21 buğday  ve 7 arpa  çeşidinde verim kalitesini tarla başında  incelendi.  Tarla günü adı altında Karacahmet Mahallesinde  Tuncay Ertuğrul’a ait arazide  28  çeşit olarak ekilen buğday ve arpalar biçim öncesi görücüye çıktı.Ankara Pancar Ekicileri kooperatifi yönetim kurulu başkanı Muhittin Bıyıkoğlu “ Bu yıl 10.600 dekar arazide 140 çiftçimizi de sözleşmeli ekimimiz mevcuttur. Kooperatifimiz ülkemizde ve dünya da yaşanan zorlu ekonomik şartlar karşısında günden güne gelirleri eriyen değerli üyelerimizin ürettikleri mahsullerde onlara dünyanın her yerinden yeni çeşitler getirerek en az 2 yıl arazide test ederek en iyi sonuçları verenleri sunmayı böylece gelirlerini arttırmayı amaçlamaktayız”dedi.

DENEME PARSELLERİNE EKİLEN 21 BUĞDAY 7 ARPA   İNCELENDİ

 

 

Ankara  Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü  ve PANKOBİRLİK işbirliği ile   hayata geçirilen proje de deneme parsellerine ekilen  buğday ve arpalarda  ki verim artışı yerinde incelendi.  Tarla günü adı altında Karacahmet Mahallesinde  Tuncay Ertuğrul’a ait arazide  28  çeşit olarak ekilen buğday ve arpalar biçim öncesi görücüye çıktı. Tarla günü etkinliğine   Polatlı Kaymakam Refiki Ramazan Çelebi, Polatlı Belediye Başkan Yardımcısı Salih Tekeli, Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü, PANKOBİRLİK Genel Müdürü Tolga Demirhan, Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Ankara Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu, Polatlı Soğan Üreticileri Birliği Başkanı İlhami Teke, Polatlı Muhtarlar Derneği Başkanı Adem Köse, muhtarlar, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, banka müdürleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi ekipleri ve çiftçiler katıldı.

 

 POLATLI TARIMIN ÖNEMİNİ BURADA  FARK ETTİM

 

Polatlı Kaymakam Refiki Ramazan Çelebi “ Polatlı ilçemizin tarımda önemini ben buraya geldikten sonra fark ettim. Yaklaşık 2 milyon 200.000 dekar alanda üretim yapılıyor ve bunu %70’i arpa ve buğdaydan müteşekkir. Son dönemler yaşanan dünyadaki olaylar bize hububatın özellikle arpa buğdayın ne kadar değerli olduğunu  alandan alacağımız üretimin kalitesinin ve ürünün arttırmanın hem ülke ekonomisine hem de çiftçimize  çok faydalı olacağına inanıyoruz. Burada emeği geçen özellikle Ankara Pancar Ekiciler Kooperatifine, Ziraat Odasına ve değerli katılımcılara teşekkür ederim.”dedi.

 

 

 

64 İLDE 31 KOOPERATİF MERKEZİMİZDE TARIM FAALİYETLERİ YÜRÜTÜYORUZ

 

 

PANKOBİRLİK Genel Müdürü Tolga Demirhan  “Pankobirlik  olarak 64 ilde 31 kooperatif merkezimizde tarımla ilgili gerçekleşen faaliyetleri yürütüyoruz. Bunlardan birisi de tohum üretimi ve tohumculuk sektöründe  bu bağlamda Ankara Kooperatifin yaptığı çalışmaları da destekliyoruz ve sürekli istişare halinde hep birlikte yürütmeye çalışıyoruz. Türkiye genelinde tabiki yerli tohum ve tohum çeşitlerinin geliştirilmesi konusunda önemli yollar kat edildi. Özellikle Ankara Pancar Kooperatifinin buğday ve arpa çeşitleri  konusunda da ciddi çalışmaları var. Değişen dünya şartları, pandemi, savaşlar tohumculuk sektöründeki çalışmaların biraz daha hızlanması ve önemini de bir kez daha hatırlattı. Burada yapılan çalışmaların ülkemiz için, tarımımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Önümüzdeki süreçte de bu çeşitlerin geliştirilmesinde tabi sadece hububat, buğday, arpa sektöründe veya çeşitliliğinde değil özellikle diğer tohum çeşitlerinde de  Pankobirlik olarak çalışmalarımızı sürdürdüğümüzü de burada belirtmek istiyorum. Hepinize saygı ve muhabbetle tekrar selamlıyorum. Çalışmaların Türk tarımına ve Türk  çiftçisine hayırlara vesile olmasını diliyorum. “dedi.

 

BIYIKOĞLU : ÇİFTÇİLERİMİZİN AYAKTA KALABİLESİNİN YEGANE ÇARESİ ÜRETTİKLERİ MAHSULLERDE ÖNCE YÜKSEK VERİM ALMALARIDIR”

 

Ankara Pancar Kooperatifi yönetim kurulu Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu “Ankara Pancar Kooperatifi olarak ülkemize yüksek verimli ve kaliteli buğday arpa çeşitleri kazandırabilme amacı ile,  21 buğday ve  7 arpa çeşidinin arazide performanslarını sizlere tanıtacağım.    Bizlere bu tarlayı tahsis eden tarla sahibi Tuncay Ertuğrul kardeşimize de teşekkür ediyorum. Ankara Pancar Kooperatifimiz Tarım ve Orman Bakanlığımızdan yetkili sertifikalı tohum üreticisi bir kuruluştur ve aynı zamanda üstü açık kuruluş belgesine sahiptir. Çiftçilerimizle sözleşmeli ekim yapmakta, sözleşme yaptığımız çiftçilerimize hasatta içinden düşmek kaydıyla tohum ve gübre desteği yapmakta, ekiminden hasadına kadar mühendislerimizle mahsullerin kontrolleri yapılmakta, kontrolümüzde yapılan hasat ile mahsulleri Polatlı Borsasının baş fiyat ortalamasıyla alınmaktadır.

Mahsulleri Tarım ve Orman bakanlığımızdan sertifika aldıktan sonra da kendilerine prim vermekteyiz. Bu yıl 10.600 dekar arazide 140 çiftçimi ile  de sözleşmeli ekimimiz mevcuttur. Kooperatifimiz ülkemizde ve dünya da yaşanan zorlu ekonomik şartlar karşısında günden güne gelirleri eriyen değerli üyelerimizin ürettikleri mahsullerde onlara dünyanın her yerinden yeni çeşitler getirerek en az 2 yıl arazide test ederek en iyi sonuçları verenleri sunmayı böylece gelirlerini arttırmayı amaçlamaktayız. Çünkü inanılmaz ölçülerde artan maliyetler karşısında çiftçilerimizin ayakta kalabilesinin yegane çaresi ürettikleri mahsullerde önce yüksek verim almaları sonra da kaliteyi arttırıcı çalışmalar yapmalarıdır.

 

22 YILDIR BU ALANDA SÜREN ÇABALARIMIZLA ÇOK ÖNEMLİ MESAFELER ALDIK

 

Yaklaşık 22 yıldır bu alanda süren çabalarımızla çok önemli mesafeler aldık. Bölgemizi ve kooperatifimizin faaliyet sahası olan Ankara, Çankırı ve Kırıkkale illerimizi yüksek verimli Ukrayna buğdaylarıyla tanıştırdık. Daha sonra İç Anadolu’ya yayarak Türkiye’nin önde gelen hububat borsalarında Ukrayna buğdaylarıyla tanıştırdık. Çiftçilerimiz bu buğdaylar ile o günlerde dekarda maksimum 500 kg civarında olan verimlerini 800-900 kg’lara hatta pek çok yerde bir ton ve üzerine çıkarttılar. Ne yazık ki ülkemiz buğday verim ortalaması dünya verim ortalaması olan 400 kg’mın çok altında. 280 kg civarında seyretmektedir. Birlikte çalıştığımız ülkelerden Ukrayna ve Rusya bu yıl dekarda denemelerde 1450-1500 Kg’a ulaşmışlardır. İklim ve toprak yapımız onlardan çok farklı olmasına rağmen yeni tohumlarla bizim topraklarımızda da bir ton ve üzerinde verime ulaşmak mümkündür.

 

 

 ISRAR İLE BU MÜCADELEYİ NEDEN Mİ YAPIYORUZ?

 

Bu yıl   Polatlı’mızda yaklaşık 900.000 dekar buğday, 400.000 dekar arpa ekilişi yapılmaktadır . Bu miktarın %10’u sulu miktarıdır. Buğday ve arpa da Polatlı genelinde verimde dekarda 20-30 kg verim artışı sağlayabilmek, çiftçimize 1 milyon 300.000 dekar çarpı 20  ,26.000 ton verim artışı sağlar. Bu da bu günkü parayla minimum 160 milyon liradır. Bu çiftçimizin cebine ilave girecek paradır. Bu rakamı 40-50 kg’lara ulaştırdıkça katlayarak gider. Bu hesap sadece Polatlı içindir. Ankara’nın diğer yerleri, Kırıkkale ve Çankırı’yı da ilave ettiğimizde yukarıdaki rakamlar en az beşe katlar. Son açıklanan  pancar fiyatı ile çiftçimizin Polatlı’da pancardan kazanabileceği para şayet 7 ton ve üzerine çıkabilirse dekarda ancak 80-90 milyon liradır. Yani buğday ve arpada dekarda 20-30 kg verim artışı sağlayabileceği getirinin ancak yarısıdır. Konunun önemi buradadır.

Bu çeşitlerin 6 tanesi Ankara Tarla Bitkileri TAGEM’in geliştirdiği yeni ürünlerdir. 3 tanesi Pandia Ukrayna menşeli rebelde İtalya , bezostia  100  Rusya menşeili  Türkiye’de üretim ve satış haklarının   sadece Ankara Pancar Kooperatifine ait olan çeşitleridir. Karolina 5 çeşidi buğday 2017 yılında Pankobirlik aracılığıyla Rusya’dan getirdiğimiz ve 2021 yılında Türkiye’de tescil edilmiş çeşittir.

Bunların dışında 8 çeşit Rusya’dan, 5 çeşit Ukrayna’dan, 1 çeşit Fransa’dan ve 1 çeşitte  Yugoslavya

ört yıldız sözleşmeli ekim yaptırdığımız Burak bey arpa çeşidi yine Ankara Tarla Bitkileri TAGEM’indir. Aynı şekilde Aydan Hanımında TAGEM’in üretimin bir çeşididir. Deneme tarlasındaki test aşamasındaki yabancı buğday çeşitlerimiz kod adıyla belirtilmiştir. “dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum defacer hacker blog defacer diyetisyen null forum hack forum hack haber logsuz shell
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara