DOLAR 17,2254 1.46%
EURO 17,6639 1.08%
ALTIN 977,901,58
BITCOIN 3473623,02%
Ankara
23°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

HAYMANA ACİLEN AFET BÖLGESİ KAPSAMINA ALINMALIDIR

HAYMANA ACİLEN AFET BÖLGESİ KAPSAMINA ALINMALIDIR

ABONE OL
20 Haziran 2022 10:10
HAYMANA ACİLEN AFET BÖLGESİ KAPSAMINA ALINMALIDIR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

GÖK : HAYMANALI HEMŞERİLERİMİZ DEVLET DESTEĞİNDEN MAHRUM BIRAKILMIŞTIR

 Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Levent Gök   Haymana ilçesinin bazı mahallerinde yaşanan sel afetinin ardından   Türkiye Büyük Millet Meclisine önerge vererek  “     acilen afet bölgesi kapsamına alınarak oturulmaz hale gelen hanelerin tadilatlarının yapılması, çiftçilerimizin ve besicilerimizin zararlarının karşılanması beklenmektedir.”dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Levent Gök   , Haymana da yaşanan sel afetini TBMM’ye taşıdı. Gök,  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere verdiği soru önergesinde Haymananın afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini söyledi. Gök verdiği yazılı soru önergesinde şu ifadelere yer verdi “10 – 11 Haziran 2022 tarihlerinde Ankara ve çevresini etkisi altına alan yoğun sağanak yağış Haymana İlçemizde sel ve taşkın felaketlerine sebep olmuş, afet hanelere ve tarım alanlarına ağır hasar vermiş, çok sayıda hayvan sel sularına kapılarak telef olmuştur. Demirözü, Sırçasaray, Kirazoğlu, Alaçık, İncirli, Gültepe, Kerpiç, Kızılkoyunlu, Katrancı, Bahçecik, Karasüleymanlı, Tepeköy, Cihanşah ve Boğazkaya Mahallelerimizin felaketten en çok etkilenen yerleşimler olduğu tespit edilmiş, söz konusu mahallelerde meydana gelen büyük tahribatın olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması için derhal harekete geçilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Sözü geçen mahallelerimizin acilen afet bölgesi kapsamına alınarak oturulmaz hale gelen hanelerin tadilatlarının yapılması, çiftçilerimizin ve besicilerimizin zararlarının karşılanması beklenmektedir.

         7269 Sayılı Umumi Afete Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun uyarınca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın teklifi üzerine başlatılan resmi süreçler sonucu afet bölgesi ilanı mümkün olabilmektedir. Haymana’da yaşanan sel afetinin üzerinden 1 hafta geçmiş olmasına rağmen afet bölgesi ilanına ilişkin herhangi bir adım atılmamış, Haymanalı hemşerilerimiz devlet desteğinden mahrum bırakılmıştır. Gecikilen her gün ve her saat Haymana’daki yıkım daha da derinleşmektedir.

         Bu bilgiler ışığında:

  1. Haymana’da yaşanan sel felaketinin ardından yürütülen hasar tespit çalışmalarının sonuçlarını açıklar mısınız?
  2. Sel felaketi yukarıda belirtilen mahallelerimizde çok büyük yıkım ve kayba sebep olmuştur. Söz konusu mahallelerin yaralarının hızla sarılması amacıyla afet bölgesi ilan edilmesine yönelik herhangi bir çalışma başlatılması düşünülmekte midir?
  3. Haymana’daki sel felaketi sonrasında İlçemizde afete sebebiyet veren altyapı ve üstyapı eksiklerinin giderilmesi için hangi çalışmalar yürütülecektir?

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum hack forum hack haber logsuz shell
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara