DOLAR 16,6625 0.1%
EURO 17,5007 0.45%
ALTIN 974,790,20
BITCOIN 335055-1,03%
Ankara
21°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

YILIN İLK ÜRÜNÜ ARPA SATIŞA ÇIKTI

YILIN İLK ÜRÜNÜ ARPA SATIŞA ÇIKTI

ABONE OL
16 Haziran 2022 09:43
YILIN İLK ÜRÜNÜ ARPA SATIŞA ÇIKTI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Türkiye’nin tahıl ambarı  Polatlı Ticaret Borsasında (PTB) 2022 hasat sezonunun ilk mahsulü arpa satışa çıktı.Borsaya ilk arpa, Sarıoba Mahallesi’nde çiftçilik yapan Efraim Kaya tarafından getirildi.

Arpanın 100 kilogramı sembolik olarak 100 liradan, kalan 9 tonu ise kilogramı 6 liradan Erkan Tarım Ürünleri tarafından satın alındı.

Sezonun ilk arpasını getiren üretici Efraim Kaya, Polatlı Ticaret Borsası yönetim kurulu başkanı Yahya Toplu tarafından küçük altınla ödüllendirildi.

2022 YILININ İLK ARPA HASATI SARIOBA’DAN
Polatlı da yılın ilk arpa hasarı yapıldı. 2022 yılı hasat sezonu açıldı. Polatlı da ilk arpa satışı Sarıoba mahallesinden gelen ürünle tüccarlar la  buluştu

Borsaya ilk arpa, Sarıoba Mahallesinden  çiftçi  Efraim Kaya tarafından getirildi.Polatlı Ticaret Borsasında satışa çıkan arpanın

100 kilogramı sembolik olarak 100 liradan, kalan 9 tonu ise kilogramı 6 liradan Erkan Tarım Ürünleri tarafından satın alındı.

Polatlı Ticaret Borsası yönetim kurulu başkanı Yahya Toplu çiftçilerin  hasat bayramını kutlayarak  bereketli bir hasat dönemi temennisinde bulundu. Başkan Toplu sezonun ilk arpasını getiren üretici Efraim Kaya’yı küçük altınla da ödüllendirdi.


HASAT BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

Toplu “Polatlımız da 2022 yılının ilk arpa hasadı hasat edildi.Sarıoba köyünden Efraim Kaya kıraç araziden

Yağış almamasina rağmen  75 dekar yerden 9 ton civarında bir arpa hasat edilmiş. Hasat bayramımız hayırlı olsun.
BORSA DA SATIŞLARIMIZA HİÇ ARA VERMEDİK
 2021 yılı hasatı ile 2022 yılı hasatı ilk kez birleşti. Biz hasatta ara vermedik. 2021’den bu güne kadar hasat döneminden bu güne kadar hiç aralıksız bu borsada satış oldu. Genelinde mayıs ve haziran ayları içerisinde siz değerli tüccarlar tatilinizi yaparsınız, özel işlerinizi yaparsınız ama bu sene böyle olmadı. Bu sevindirici bir şey. Üreticimiz bilgilendirilmiştir, bilgi sahibi olmuştur. Hasadını tamamını sezonunda satmıyor, ihtiyacı oldukça satıyor. Bu da siz değerli üreticilerimizin elbette faydasına. Biliyorsunuz hasat döneminde geçen 21 yılında hükumetimizin açıklamış olduğu  fiyat 2 bin 250 lirayken 2300-2400ken bu gün 7000 liraya kadar yükseldi. Bunun sebebi iki yıl pandemi dönemindeki yaşadığımız sıkıntılar, Ukrayna ve Rusya krizi ile birlikte dünyada gıda ürünlerinde fiyatların artması ve tabi bize çifte etkisi oldu bildiğiniz gibi.7000 liranın üzerine çıktı buğday fiyatları. Değerli üreticilerimiz için geçen sene ettiğimiz hasatla ettiğimiz masraflara göre bu yıl inşallah iyi bir hasat olursa Polatlı çiftçisinin de gelirinin iyi olacağına inanıyoruz.
BU YIL DAHA İYİ VERİM ELDE EDECEĞİMİZ AŞİKAR
Değerli tüccar arkadaşlar, yaptığımız analizlere göre görünürde geçen yıla göre daha iyi bir verim elde edeceğimiz aşikar.  Türkiye’nin normal rekoltesi 21-22 milyon ton civarında. Ama bu rekoltenin düşüklüğü verimin düşüklüğü ile eş değer değil. Tarım arazilerimizi bir miktar kaybettik. Buğdaydan kaçış oldu kanolaya, soğana alternatif ürünlere gittiği için buğday ekin alanları daraldığı için 19 buçuk milyon ton tahmin ediliyor ve inşallah bu hedef tutturulur diye düşünüyorum. İlk hasat biliyorsunuz Çukurova’da başladı. Şimdi güneydoğuda hasat yapılıyor. Oralarda verim gayet iyi, Trakya’da çok çok iyi. Bizim bölgemizde yani iç Anadolu bölgesinde ağırlıklı olarak hububat ekimi Konya, Polatlı, Ankara, Eskişehir, Kırşehir, Yozgat ve Çorum civarlarına baktığımız zaman son yağışlar yüksek kesimlerdeki buğdaylara ciddi olumlu anlamda faydası oldu ama çorak arazilerde de fazla bir yararı olmadı kanaatindeyim ama bizim bölgemizde bizim köylerimizde dolaştığımızda baktığımızda geçen yıla göre ciddi bir rekolte artışı var.
Ama arpada sıkıntı var. Bölgesel bazda  arpa değişiyor.  Arpa  rekoltesi bir miktar düşük.
ÜRETİCİMİZ BİLİNÇLENDİ
 Üreticimiz bilinçlendi malının tümünü de satmıyor, bu bilince erişti üreticimiz. Ancak değerli üreticilerimizin şuna dikkat etmesi lazım. Hala siz değerli üreticilerimiz lisanslı depoculuğun size getirdiği faydalardan yararlanmıyorsunuz. Mağdur desteği var kaldı ki artık lisanslı depoda ürün alım satım gerçekleşiyor ve her yerden de üstün satılıyor.  Yani dar bir alandan ticaretimiz çıkıyor Türkiye’ye yayılıyor, finans merkezi İstanbul’a ulaşıyor. Ne olur bu lisanlı depoculukta da yaralanın sizin yararınızadır bu lisanlı depoculuk.
Bu  kurum sadece tüccarlar kurumu  deği, bu kurum en çok ziraatçilerimizin hak ve menfaatlerini koruyan bir kurumdur. Lisanslı depoculuğun yatırımı sizin için borsa satış salonunda fiziki ve kimyasal sonuçları aldıktan sonra satışa sunulması daha sonra sesli ve dokunmatik sistemiyle fiyat vermesi hep sizin ürününüzün daha iyi bir fiyata satılması için yapılmış yatırımlardır. Elbette burası bir tüccarlar topluluğudur. Beni de seçen bu tüccar arkadaşlardır. Tabi ki bunlarında ticaretini kolaylaştırmak bizim asli görevimizdir. Biz bunların da daha iyi bir ticaret yapması, daha rahat ortamda alım satım yapmasını ve kar etmesini arzu ediyoruz.
POLATLI TİCARET BORSASI BİR DENGE UNSURUDUR
Bu anlamda Polatlı Ticaret Borsası bir denge unsurudur. Yani tüccarla üretici arasında bir denge unsurudur. İkisinin hak ve menfaatini korumak .Şu anda biz sizin ürettiğiniz ürününüzü sadece bu satış salonunda satmıyoruz. Şu anda iş yerinde oturup bilgisayarın başında fiyat verenler var siz onları bilmiyorsunuz. Yani sizin ürününüzün satışını dışa açıyoruz. Dünya da oturuyor bir saat içinde 10.000 ton buğday alıyor. Siz gününüzü burada heba etmeyin, bilgisayarınızın başında iş yerinde durun orada fiyat verin. Tabi bu bir süreçtir. Şu anda hep ürünü görerek almak istiyor tüccarımız. Daha değişik bir yatırım arıyoruz. Bu ürünü sert çözünürlü bir kamerayla görüntüsünü tüccarın deposuna veya alım yerine  iletmeyi düşünüyoruz. 20222 yılı hasat döneminin siz değerli üreticiler açısından bol bereketli bir yıl olmasını temenni ediyorum. 2022 yılı hasat döneminde siz değerli tüccarlar için bol kazançlı verimli bir yıl olmasını temenni ediyorum”dedi.
HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum defacer hacker blog defacer diyetisyen null forum hack forum hack haber logsuz shell
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara