DOLAR 16,8184 -0.15%
EURO 17,5638 0%
ALTIN 976,31-0,13
BITCOIN 3426976,10%
Ankara
25°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

CHP REÇETESİNDE  KADIN – ERKEK VE ÇOCUKLAR İÇİN  NE  VAR?

CHP REÇETESİNDE  KADIN – ERKEK VE ÇOCUKLAR İÇİN  NE  VAR?

ABONE OL
14 Haziran 2022 09:36
CHP REÇETESİNDE  KADIN – ERKEK VE ÇOCUKLAR İÇİN  NE  VAR?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AVCI:  İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NE YENİDEN TARAF OLACAĞIZ

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı,  Kadınlar, gençler ve çocuklar için yapacakları projeleri sıraladı. Avcı  CHP  iktidarında   Psikolojik ve ekonomik şiddet de suç sayılacak. İşte veya evde, her nerede olursa olsun, kadına uygulanan fiziki ve cinsel şiddet gibi psikolojik, ekonomik şiddet ve ısrarlı takip de suç sayılacak.  Aile Destekleri Sigortası’nın parası kadının hesabına yatacak  Bunu da ilk 6 ayda gerçekleştireceğiz.”dedi.

 Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı  Cumhuriyet Halk Partisinin iktidarında  hayata geçirilecek projeler kapsamında kadın , erkek  ve çocuklar için   yapılacak çalışmaları paylaştı.  CHP iktidarında kadınlara yönelik ilk hayata geçecek olan  çalışma İstanbul sözleşmesini yeniden hayata geçirmek. 

Avcı açıklamasında  “ İstanbul Sözleşmesi’ne yeniden taraf olacağız. Bunu ilk 1 hafta içerisinde yapacağız.  Kadın Bakanlığı kuracağız.  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü resmi tatil olacak.  Çocuk doğurmanın sonucu işsizlik olmayacak. Çocuk sahibi olmak için işten ayrılan kadınların yeniden işe dönmesi halinde işverene vergi teşviki uygulayacağız.  HPV aşısı ücretsiz olacak. 12 yaşından itibaren genç kadınların sağlık, bakım, hijyen konusunda en büyük güvencesi devlet olacak. Rahim ağzı kanserini önleyen HPV aşısı ücretsiz olacak.

KAMUDA KADIN YÖNETİCİ KOTASI GETİRECEĞİZ

 Kamuda en az yüzde 35 kadın yönetici kotası kanunla düzenlenecek. Özel sektörde yüzde 35 kadın kotasını tutturanlar teşvik alacak, yüzde 35’ten yüzde 50’ye kadar teşvikler aşamalı olarak yükseltilecek.  “Yeni Başlangıçlar Fonu” kuracağız: Boşanıp ihtiyaç duyarak başvuran her kadına ev kurma desteği vereceğiz. Bunu Aile Destekleri Sigortası kapsamında gerçekleştireceğiz.

 KADIN CİNAYETLERİNİN FAİLLERİ İÇİN CEZA İNDİRİMİ, İYİ HAL İNDİRİMİ UYGULANMAYACAK

 İlk 6 ay içerisinde kadınlara yönelik şiddet davalarına bakan özel yetkili mahkemeler ve Yargıtay’da ayrı bir ceza dairesi kurulacak. Kadınların ve gençlerin kooperatif kurmalarını teşvik edeceğiz: Merkezi yönetim ve yerel yönetimler arasında “Kooperatif Anlaşmaları” imzalayacağız. Kadınları kooperatiflerde güçlendirecek adımları atacağız.  Psikolojik ve ekonomik şiddet de suç sayılacak: İşte veya evde, her nerede olursa olsun, kadına uygulanan fiziki ve cinsel şiddet gibi psikolojik, ekonomik şiddet ve ısrarlı takip de suç sayılacak. Aile Destekleri Sigortası’nın parası kadının hesabına yatacak: Bunu da ilk 6 ayda gerçekleştireceğiz.

ILO’nun 190 sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi’ni onaylayacağız. Siyasi Partiler Yasası, parlamentoda ve yerelde eşitliği sağlayacak şekilde değiştireceğiz.

GENÇLERE PASAPORT ÜCRETSİZ OLACAK, YURTDIŞINA ÇIKIŞTA HARÇ ÖDEMEYECEKLER

 GENÇLER:  Gençlerin alacağı ilk sıfır otomobilde ÖTV’yi kaldıracağız.  İlk internet aboneliklerinden vergi almayacağız. Gençler internete indirimli paketlere ulaşacak.  Gençlere pasaport ücretsiz olacak; yurtdışına çıkışta harç ödemeyecekler. Üniversiteli gençlere kültür-sanat etkinliklerine katılmaları için, içine belli miktarda para yüklenmiş kart vereceğiz.  Torpilin kaynağı olan kamuda mülakatla işe alımı kaldıracağız. Zorunlu hallerde mülakat ancak kamerayla yapılacak.  Gençler, ilk cep telefonu ve oyun konsolu alımında ÖTV ödemeyecekler. • Gençler, sigorta kapsamında olduğu aile bireylerinin vefatı halinde ilk sigortalı işgününe kadar sigorta hizmetinden yararlanmaya devam edecek. Gençlerin siyasette bir özne olarak kabul edilmesini sağlayarak politikalarımızı gençlerle birlikte uygulayacağız. Gençlerin örgütlenmesinin ve eleştirilerinin önündeki engelleri ve baskıları ortadan kaldıracağız.

 SOSYAL MEDYA VE YENİ MEDYA ÜZERİNDEKİ SANSÜRÜ KALDIRACAĞIZ

 Gençler iktidarı özgürce eleştirebilecek ve biz de bu eleştirilerden dersler çıkaracağız. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda tüm çalışanların yaş ortalamasını düşüreceğiz.  Beyin göçünü durduracağız. Bu sorunu kapsamlı bir şekilde ele alarak gençlerin kalmak isteyecekleri bir Türkiye’yi inşa edeceğiz. Gençlerin nitelikli ve erişilebilir bir eğitim, evrensel standartlarda özgürlükler ve güvenceli istihdam sorunlarını çözeceğiz.

 “GENÇ İSTİHDAMI ATILIMINI” BAŞLATACAĞIZ

 Gençlerin kamuda staj olanaklarını artıracak, özel sektördeki ücretli staj imkânlarının da genişlemesi için teşvik uygulayacağız.  Gençlik Garantisi Programını hayata geçireceğiz: 30 yaş altı yükseköğretim mezunu gençlere, bu kapsamda istihdam, ücretli staj, eğitime devam ya da işsizlik desteği seçenekleri sunacağız. Yeni mezunların ilk işe girişlerinde iki yıl süreyle vergi ve prim ödemelerini devlet karşılayacak.

 “DOĞDUĞUN YERDE DOY” PROJESİNİ BAŞLATACAĞIZ

 Bu projeyle köylerine dönen gençlere hayvancılık ve tarım alanında kuracakları işletmeler ve kooperatifler için geri ödemesiz destek vereceğiz. Bu işletmelerden 3 yıl süreyle vergi almayacağız.

YENİ EVLİ ÇİFTLERİN İLK SATIN ALACAĞI EVDE KDV’Yİ YARIYA DÜŞÜRECEĞİZ

 YENİ EVLENECEKLERE:Yeni evli çiftlerin ilk satın alacağı evde KDV’yi yarıya düşüreceğiz. • Evlenen çiftlere ihtiyaçları halinde, belli bir üst limit çerçevesinde ilk altı ay kira desteği vereceğiz.  Evlenme konusunda psiko-sosyal yeterliliği gözeteceğiz: Bu sayede, uzun vadede aile içi şiddetin önlenmesine ve evliliklerin sağlıklı şekilde sürmesine katkı sağlayacağız.  Aileyi ilgilendiren konularda çiftlerin ikisinin de imzası olacak. Eşlerden biri, yatırım, satın alma gibi konularda tek başına karar alıp hareket edemeyecek.  Ebeveynler için çocuk iznini yeniden düzenleyeceğiz. Babalık izninin süresini uzatacağız.

KREŞLERİN VE SIĞINMA EVLERİNİN SAYISINI ARTIRACAĞIZ

  Evlilik öncesi bütün taramaların ücretsiz olarak yaptırılmasını sağlayacağız. Çocuklar:  Çocuk işçiliğini engelleyeceğiz.  Sokakta yaşamak zorunda bırakılan, çalıştırılan ve dilendirilen tüm çocukları kurumsal koruma altına alacağız.  Yetiştirme yurdundan ayrılmak zorunda kalanlara kamuda istihdam olanağı: 18 yaşına geldiğinde yetiştirme yurdundan ayrılmak zorunda kalan kimsesiz çocuklar arasından arzu edenlere kamuda istihdam olanağı sağlayacağız.

ÇOCUK KORUMA KANUNU’NU YENİDEN DÜZENLEYECEĞİZ

 Çocuk Koruma Kanunu’nu BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni temel alarak yeniden düzenleyeceğiz.  Koruyucu ailelik ve evlat edinme uygulamalarını yaygınlaştıracağız. Ayrıca Çocuk İzlem Merkezleri’ni yaygınlaştıracak ve etkinleştireceğiz. Çocuk hastanelerini yaygınlaştıracağız: Temel sağlık hizmetleri, her çocuk için tümüyle ücretsiz olacak. Bebeklerin en az bir yıl boyunca anne sütü ile beslenmelerini teşvik edeceğiz.  Şiddetin bir eğitim aracı olarak kullanılmasının önüne geçeceğiz.

 ÇOCUKLARIN İHMAL VE İSTİSMARININ CEZALANDIRILMASINI SAĞLAYACAĞIZ

  Kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmelerinin önüne geçeceğiz.  Suça itilen çocukları topluma yeniden kazandıracağız: Çocukların adli vakalara karıştığı durumlarda çocuk haklarının korunmasını yasal güvence altına alacağız. Adli olaylara karışan çocuklara sosyal hizmet uzmanı, psikolog ve hukukçulardan oluşan bir ekip tarafından destek sağlayacağız. Suça itilen çocukların cezalandırılmalarını değil, eğitilerek topluma yeniden kazandırılmalarını hedefleyeceğiz. Çocuk Mahkemelerini ve yargılama süreçlerini bu amaca hizmet edecek şekilde yeniden yapılandıracak, suç tipine bakılmaksızın tüm çocukların yargılanmasının bu mahkemelerce yapılmasını sağlayacağız. Yargıtay’da çocuklarla ilgili davaları inceleyecek ayrı bir daire kuracağız.  Ücretsiz, nitelikli erken çocukluk eğitimi hizmetleri verilmesi için kreş/gündüz bakımevi açma politikamızı yaygınlaştıracağız.Ebeveynlerini kaybetmiş veya ebeveynleri cezaevinde olan ve korumasız kalan çocuklara yönelik sürekli veya geçici koruma modelleri geliştireceğiz”dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum hack forum hack haber logsuz shell
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara