DOLAR 16,8242 -0.15%
EURO 17,5829 0.02%
ALTIN 977,42-0,01
BITCOIN 3407535,37%
Ankara
25°

AÇIK

03:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

ZERZEVAN’IN IŞIKLARI YANDI, GÖZLEM BAŞLADI

ZERZEVAN’IN IŞIKLARI YANDI, GÖZLEM BAŞLADI

ABONE OL
11 Haziran 2022 11:30
ZERZEVAN’IN IŞIKLARI YANDI, GÖZLEM BAŞLADI
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Uluslararası Uzay İstasyonu’na bilimsel test ve deneyler yapmak için gönderilecek Türk uzay yolcusu olmak için 35 bin kişi kayıt yaptırdı. Uzay yolcusunun istasyonda yapacağı test ve deneylerin belirlenmesi için açılan çağrıyı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank duyurdu. Diyarbakır Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği’nin açılışını gerçekleştiren Bakan Varank, “İstiklal de istikbal de göklerdedir.” dedi. Bakan Varank, imkan verilmesi durumunda gençlerin her şeyi başaracağını ifade ederek “Türkiye’nin yeni başarı hikayesini bu gençler yazacak.” diye konuştu.

 

Gözlem etkinliği, Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bulunan Zerzevan Kalesi’nde 4 gün boyunca devam edecek. Etkinlik, Sanayi ve Teknoloji, Gençlik ve Spor, Kültür ve Turizm bakanlıklarının himayesinde, Diyarbakır Valiliği ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) destek ve katkılarıyla TÜBİTAK’ın koordinasyonunda gerçekleştiriliyor. Etkinliğin resmi açılışını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank ile birlikte Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu yaptı.

 

BİÇİLMİŞ KAFTAN

Bakan Varank, buradaki konuşmasında, bugün eşsiz bir ortamda bulunduklarına dikkati çekerek, Zerzevan’ın Gökyüzü Gözlem Etkinliği için biçilmiş kaftan olduğunu vurguladı. Zerzevan Kalesi’nin 3 bin yıllık tarihe sahip, mimari, estetik, sembolik birçok özelliği sebebiyle değerli bir miras olduğuna işaret eden Varank, kalenin içerisinde yer alan Mithras Tapınağı’nın gökbilimi açısından özel bir yeri bulunduğunu, tarih boyunca önemli astronomlara ev sahipliği yaptığını bildirdi.

 

MEDENİYETLERİN BULUŞMA NOKTASI

Varank, Zerzevan Kalesi’nin bulunduğu bu mekanın gökyüzünün izlenebildiği en iyi yerler arasında gösterildiğini vurgulayarak, “Astronomi için bu eşsiz mekan, kardeşlik şehri, medeniyetlerin buluşma noktası Diyarbakır’ımızda yer alıyor. Ne mutlu Diyarbakırlı hemşehrilerimize. Bu yıl Diyarbakırlı kardeşlerimiz etkinliğe çok büyük ilgi gösterdi. Daha gözlerini yeni açmış bir yaşındaki bebeğimiz için de, 86 yaşındaki güzel yürekli amcamız için de başvuru yapıldı. Başvuranların sayısı yaklaşık 6 bin 600’e ulaştı. Çok değil bundan daha iki üç yıl önce sadece 300-400 katılımcının yer aldığı gözlem etkinliklerinde şimdi binlerce misafir ağırlıyoruz.” diye konuştu.

 

ASTRONOMİ ÇALIŞMALARI SUNUMLARI YAPILACAK

Etkinlikte, profesyonel ve amatör astronomların gökyüzünü inceleme fırsatı bulacağını ifade eden Varank, dünyanın en iyi korunan Mithras Tapınağı’nda binlerce yıl önce gerçekleştirilen astronomi çalışmaları hakkında sunumlar yapılacağını bildirdi.

 

ÖZEL FİLTRELİ TELESKOPLAR İLE GÜNEŞ GÖZLEMİ

Varank, seminerler, yarışmalar, gökbilim ile ilgili birçok atölye ve etkinliğin düzenleneceğine işaret ederek, “Gündüz programında, özel filtreli teleskoplar ile güneş gözlemi yapılacak. Gece boyunca uzmanlar gökyüzünü ve takımyıldızlarını tanıtacak. Çok sayıda teleskop ile gezegenlerin, yakın bulutsuların, yıldız kümelerinin ve derin uzay cisimlerinin gözlemleri yapılacak. Bu etkinlikte uzay ve bilim meraklıları için her şey olacak. Öğrenecekler, eğlenecekler, tecrübe kazanacaklar.” şeklinde konuştu.

 

BİLGİ, İNOVASYON VE TEKNOLOJİNİN İTİCİ GÜCÜ

“İstikbal de istiklal de göklerdedir.” diyen Varank, “Bugün uzay yarışında öne çıkan ülkeler, dünyanın ekonomik anlamda da en güçlü ülkeleri konumunda. Çünkü uzay çalışmaları bilimsel bilginin, inovasyonun ve teknolojinin itici gücüdür. Bu manada bize düşen istikametimizi doğru şekilde belirlemektir. Gençlerimize düşen de bu istikamet doğrultusunda sunduğumuz imkanlardan en güzel şekilde faydalanarak bu alanlarda çalışmaya devam etmektir.” ifadelerini kullandı.

 

UZAY ÇALIŞMALARINA HIZ KAZANDIRDIK

Bakan Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Milli Teknoloji Hamlesi doğrultusunda uzay çalışmalarına hız kazandırdıklarını dile getirerek, “Daha önce TÜBİTAK UZAY’la önemli kazanımlar elde etmiştik. Bilhassa geliştirdiğimiz uydu projeleriyle lig atladık. Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulması ile birlikte ise yeni bir ivme yakaladık. Geçtiğimiz yıl şubat ayında Milli Uzay Programı hedeflerini ilan ederek çalışmaya başladık. Örneğin ay araştırma görevinde kullanılacak uzay aracının tasarımında, uzay aracını aya taşıyacak itki gücünü sağlayacak hibrit roket motorunda büyük ilerlemeler kaydettik. Uydu üretimi ile alakalı olarak metre altı çözünürlüklü yerli ve milli gözlem uydumuz İMECE’nin fırlatma tarihini kesinleştirdik.” diye konuştu.

 

TÜRK UZAY YOLCUSU VE BİLİM MİSYONU

Son olarak Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu projesi için gönüllü kayıtlarına başladıklarını anlatan Varank, “Hamdolsun uzay yolcusu seçimi tüm hızıyla devam ediyor. Ben Diyarbakır’dan Türkiye’nin dört bir tarafındaki vatandaşlarımıza tekrar seslenmek istiyorum. Hayallerinizi gurura dönüştürmenin tam vakti. Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitmek isteyenler için başvurular ‘uzaya.gov.tr‘ adresinden, 23 Haziran 2022 saat 20.23’e kadar devam edecek. Şu ana kadar sisteme kaydını yaptıran vatandaşlarımızın sayısı 35 bini aştı. İstediğimiz tüm şartları sağlayarak başvurusunu tamamlayan vatandaş sayımız ise 76’sı kadın olmak üzere sayı 483’e ulaştı. Şahsen bu ilginin başvurunun son zamanlarına doğru katlanarak artacağını düşünüyorum.” dedi.

 

BİLİM İNSANLARINA VE ARAŞTIRMACILARA MÜJDE

Bakan Varank, bilim insanlarına ve araştırmacılara yönelik bir müjdeyi de paylaşarak, “Uzayda bilimsel faaliyetlerin gerçekleştirilmesine yönelik teklifleri değerlendireceğimiz bir ‘Bilim Misyonu Çağrısı’ başlattık. Çağrı kapsamında teknolojinin gelişimine, ekonomik kalkınmaya, bilim dünyasına en fazla katkısı olacak bilimsel projeler tarafımızdan seçilecek. Nihai olarak seçilen projenin test ve deneyleri Uzay Yolcumuz tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılmak üzere kabul edilecek. Türkiye’de geliştirilmiş bir teknoloji veya malzeme uzaya götürülerek orada test ve deneye tabi tutulacak, böylece bilimsel olarak tüm dünyanın faydasına bir gelişmeyi de bilim insanlarımızla yaşamış olacağız. Burada da başvurular 4 Temmuz’a kadar devam edecek.” bilgilerini verdi.

 

ADIM ADIM İLERLİYORUZ

Uzay yarışında kararlı bir şekilde adım adım ilerlediklerinin altını çizen Varank, “Hiç tereddüdünüz olmasın. Nasıl ki bugün dünya, savunma sanayindeki başarılarımızı konuşuyorsa, yarın da uzay sahasındaki başarılarımızı konuşacak. Ben buna yürekten inanıyorum.” dedi.

 

ETKİNLİĞE DAVET ETTİ

Bakan Varank, Uluslararası Diyarbakır Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği’nin 10-12 Haziran’da devam edeceğini hatırlatarak, “Ben tüm vatandaşlarımızı bu etkinliğe davet ediyorum. Sizleri gökyüzünü izlemeye, yıldızlara dokunmaya bekliyoruz.” dedi.

 

SIRADA VAN, ERZURUM VE ANTALYA VAR

Bu gözlem etkinliklerini Anadolu’nun dört bir tarafına yaygınlaştırmaya devam edeceklerinin altını çizen Varank, etkinliğin, Diyarbakır’dan sonra sırasıyla Van, Erzurum ve Antalya’da yapılacağını söyledi. Varank, belediyelerle Türkiye Uzay Ajansı ile beraber “karanlık parklar” inşa ederek gökyüzü etkinlikleri yapacaklarını bildirdi.

 

TARİH VE BİLİM, YILDIZLARLA BULUŞTU

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Bugün burada güçlü bir sinerji, iş birliği var. Tarih ve bilimin yıldızlarla buluştuğu bir mekandayız. Ülkemizde gökyüzü gözleminin en iyi yapıldığı on destinasyondan bir tanesindeyiz.” dedi.

 

GURUR VERİYOR

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, gençlerin uzaya ve astronomiye olan ilgisinin kendilerine gurur verdiğini belirterek, Ofis olarak hep yenilikçi teknolojinin yanında olduklarını vurguladı.

 

ETKİNLİĞE BÜYÜK İLGİ

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal da bu yıl 24’üncüsü düzenlenen Gökyüzü Gözlem Etkinliği’nin Zerzevan’da ikinci kez yapıldığını anlatarak, etkinliğe çok büyük ilgi olduğunu ifade etti.

 

QR KOD İLE ETKİNLİK TAKVİMİNE ERİŞİM

Katılımcılar, 4 gün boyunca Diyarbakır Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliğine ilişkin detayları oluşturulan QR Kod üzerinden de öğrenebilecek. Kod üzerinden açılan uygulama ile etkinlik takvimi kullanıcıların erişimine açık hale gelecek.

 

Programa, Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Mehmet Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Zeynep Yıldız, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral ile İran, Endonezya, Güney Sudan, Burundi, Tayland, Filipinler ve ÇAD büyükelçileri de katıldı.

 

Konuşmaların ardından Bakanlar Varank ile Kasapoğlu, programa katılan büyükelçiler ve gençlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Hbr-Aysun Yılmaz Benli

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum hack forum hack haber logsuz shell
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara