DOLAR 16,7062 -0.05%
EURO 17,5208 -0.14%
ALTIN 969,300,04
BITCOIN 315453-6,74%
Ankara
24°

HAFİF YAĞMUR

03:28

İMSAK'A KALAN SÜRE

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI KARAİSMAİLOĞLU: TÜRKSAT 5B UYDUSUNU 14 HAZİRAN’DA HİZMETE ALACAĞIZ

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI KARAİSMAİLOĞLU: TÜRKSAT 5B UYDUSUNU 14 HAZİRAN’DA HİZMETE ALACAĞIZ

ABONE OL
11 Haziran 2022 11:29
ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI KARAİSMAİLOĞLU: TÜRKSAT 5B UYDUSUNU 14 HAZİRAN’DA HİZMETE ALACAĞIZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5B uydusunun performans ve yörünge testlerinin başarı ile tamamlandığını duyurdu ve “Uydumuzun hizmete alınma vakti artık geldi. Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, 84 milyonun katılımı ile 14 Haziran 2022 Salı günü Türksat 5B’yi hizmete alacağız” dedi.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5B Haberleşme Uydusu ile ilgili basın açıklaması yaptı. “Cumhuriyet tarihimize kazınan gelişmelere hep birlikte şahit oluyoruz” diyen Karaismailoğlu, 100 yılda yapılamayacak işleri son 20 yıla sığdırdıklarını söyledi.

Şimdi de Türkiye’nin uydu ve uzay maratonunda önemli bir yeni gelişmeye daha tanıklık etmek için gün saydıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, “Ülkemizin ‘yüksek verimli uydu’ sınıfının en yenisi olan, Türksat 5B’yi, kısa süre sonra 84 milyonun huzurunda hizmete alacağız. Haberleşme gibi stratejik bir alanda, verinin milli imkanlarla elde edilmesinin, saklanmasının her geçen gün daha da önem kazandığı bir zamanda yapacağımız bu atılım bizleri heyecanlandırıyor. Türksat 5B haberleşme uydusunun yörünge yolculuğu, 19 Aralık 2021 tarihinde başladı. O gün Ankara’daki Türksat Genel Merkezi’nde, milletimizle, gençlerimizle birlikte bu anı saniyesi saniyesine takip ettik. Son 20 yılda paylaştığımız sayısız tarihi güne bir yenisini daha ekledik” dedi.

 

AKTİF HABERLEŞME UYDU SAYISI 5’E YÜKSELECEK

 

Türksat 5B uydusunun 5 aylık yolculuğu sonunda 17 Mayıs’ta yörüngesine ulaştığını kaydeden Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti;

“Performans ve yörünge testleri başarı ile tamamlandı. Uydumuzun hizmete alınma vakti artık geldi. Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, 84 milyonun katılımı ile 14 Haziran 2022 Salı günü Türksat 5B’yi hizmete alacağız. Böylece ülkemizin aktif haberleşme uydu sayısı da 5’e yükselecek. 42 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek uydumuz; Ortadoğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Güney Afrika ve yakın komşu ülkelerini de içine alacak geniş bir kapsama alanına sahip olacağız. Uydu üzerinden yüksek hızda geniş bant internet verebileceğiz. Türksat 5B ile, Ka-Bant veri iletim kapasitemiz de 15 kat artacak. Uydumuzun yüksek veri kapasitesi ile karasal altyapı ile erişilemeyene ulaşacak, internet altyapımızı genişleteceğiz. 35 yılı aşkın süre hizmet verecek Türksat 5B, ayrıca, Türksat 3A ve Türksat 4A’nın Ku-Bant yedekliğini sağlayacak. Kapasitelerini de artıracak. Sabit uydu servisi uydularıyla karşılaştırıldığında Türksat5B’nin kapasite verimliliği en az 20 kat fazla. Türksat 5B, faydalı yük kapasitesi bakımından da Türksat uydu filosunun en güçlüsü olacak.”

 

YERLİ VE MİLLİ HABERLEŞME UYDUMUZ TÜRKSAT 6A’NIN ENTEGRASYON VE TESTLERİ DEVAM EDİYOR

 

Son 20 yılda, tüm ulaşım ve haberleşme altyapılarını önemli oranda tamamladığına dikkati çeken Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Ne söz verdiysek, yaptık. Bu süreçte, ülkemizin uydu ve uzay konusundaki bilimsel ve teknik altyapısını kat be kat artırdık. Haberleşme sektöründe; bilgi ve iletişim altyapısının güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılmasını, fiber ve genişbant altyapısının ve kullanımının yaygınlaştırılmasını, sektörde etkin rekabetin ve tüketici refahının geliştirilmesini, yerli ve milli üretimin desteklenmesini, siber güvenliğin geliştirilmesini hedefleyerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye, bir yıl içinde Türksat 5A ve Türksat 5B gibi iki önemli uydusunu başarı ile uzaya gönderen sayılı ülkeler arasında yerini aldı. Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünde hedefimiz, kendi uydusunu projelendiren, entegrasyon ve testlerini yapan dünyada sayılı ülkeler arasına girmektir. Bu hedefimize uygun olarak, yerli ve milli haberleşme uydumuz Türksat 6A’nın entegrasyon ve testleri TUSAŞ Uzay Sistemleri Entgerasyon ve Test Merkezinde devam ediyor. Projenin mühendislik modeli entegrasyon faaliyetleri ve çevresel testlerinin önemli bir kısmı tamamlandı. Uçuş Modelindeki geliştirme faaliyetleri tamamlandı. Ülkemizin, haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasında yer almasını sağlayacak Türksat 6A’yı, Cumhuriyetimizin 100. yılında uzaya göndereceğiz. Bize dijital devrimi tam anlamıyla yaşatacak yerli ve millİ uydumuz TÜRKSAT 6A ile ülkemizin uydu kapsama alanı çok daha genişleyecek. Hindistan’ı da içine alan Doğu kapsama alanı sayesinde ülkemizin internet altyapısı hak ettiği yerlere daha da yaklaşacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

 

20 YILDA TÜRKİYE’YE ÇAĞ ATLATTIK

 

Kendi uydusunu üretebilen ve testlerini yapabilen bir ülke olan Türkiye’nin, önündeki 10 yıl için büyük hedefleri olduğunu aktaran Karaismailoğlu, şu ifadeleri kullandı;

“Milletimizden aldığımız güç, Cumhurbaşkanımızın vizyonu sayesinde gerçeğe dönüşecek. Hedeflerimiz büyük, gücümüz ve eforumuz yüksek, işlerimiz çok, bütünlüğümüz tamdır. Unutmayın ki; büyük ülkeler, büyük liderler, büyük hedefler koyarlar. Bu hedeflere ulaşmak için canla başla çalışırlar. Bu hedeflerle biz de kendi uydusunu üreten dünyadaki ilk 10 ülke arasında yerimizi alacağız. Maalesef muhalefetin gözünde muhalefet etmek demek, ülkesine, devletine, milletine, yapılan hizmete düşmanlık etmek anlamına geldiğini görmekteyiz. Bizler; 20 yılda Türkiye’ye çağ atlattık. Bununla da yetinmedik. 2035 ve 2053 Vizyonları doğrultusunda yeni Türkiye’nin yarınlarını, gençlerimiz için daha iyi bir geleceği planladık. Ulaştırma ve haberleşme alanlarında 2003’ten 2021 yılsonuna kadar 172 milyar dolar yatırım yaptık. Bu sayede yaklaşık 18 milyon insanımızın iş sahibi olmasına yardımcı olduk, milli gelire 520 milyar dolardan fazla katkı sunduk. Bugünden 2053 yılına kadar gerçekleştireceğimiz toplam 198 milyar dolarlık ulaştırma ve haberleşme altyapısı ile üretime 2 trilyon dolarlık, millî gelire de 1 trilyon dolarlık katkı sağlayacağız.”

Hayata geçirilen her projenin aslında bir ekip işi olduğunu kaydeden Karaismailoğlu, “Tıpkı Türksat 5A ve 5B uydularımızda ve Türksat 6A uyduğumuzda da olacağı gibi… Ülkemizin uydu ve uzay çalışmalarında ufku ile heyecanı ile bilgi ve ilgisi ile devlet aklı ile ülkemizin uydu ve uzay çalışmalarına destek veren tüm kurum ve kuruluşları kutluyorum” dedi.

Hbr-Ali Köksal

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum defacer hacker blog defacer diyetisyen null forum hack forum hack haber logsuz shell
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara