DOLAR 17,2289 1.48%
EURO 17,6230 0.86%
ALTIN 976,981,48
BITCOIN 3478363,80%
Ankara
23°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

133 MİLYON TL EK BÜTÇE ONAYLANDI

133 MİLYON TL EK BÜTÇE ONAYLANDI

ABONE OL
9 Haziran 2022 08:57
133 MİLYON TL EK BÜTÇE ONAYLANDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 2022 YILI   POLATLI BELEDİYE BÜTÇESİ   133 MİLYON İLAVE İLE  363  MİLYON TL OLDU

 

Polatlı Belediye meclisinde 133 milyon TL ek bütçe kabul edildi.2022 yılı  230 milyon TL olan Bütçeye 133 milyon TL ek bütçe eklendi. Ekim 2021 yılı   meclisinde oylanarak karara bağlanan 2022 yılı Polatlı Belediye bütçesi  Ocak 2022 de yürürlüğe girdi.   Aradan geçen 8 aylık  ekonomik  süreçte Polatlı Belediyesi ek bütçeye ihtiyaç duydu. Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ,  ek bütçe talebine ilişkin “ Çok nadir olabilen bir şey belki ilk defa buda bize denk gelen bir şey oldu. Ama bu işin sorumlusu belediye meclisimiz değil. Bunun altını kalın kalın çizmek lazım. Dünyadaki ve ülkedeki ekonomik gelişmeler bizi bu noktaya getirdi. Hatta bu da yetmeyebilir. Sorun   belli bir süre sonra çünkü temmuz ayında memurun ve işçinin alacağı zammı ön göremediğimizden kaynaklanıyor “dedi.

 

 

 

 

 

Polatlı Belediye Meclisi Haziran ayı ikinci toplantısında Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan Polatlı Belediyesi Ek Bütçe konusu görüşüldü. Ek bütçe maddeleri tek tek okunarak oylanırken tüm maddeler oy birliğiyle kabul edildi. Polatlı Belediyesi bütçesine ek olarak 133 Milyon TL ek ödenek konuldu .  CHP Polatlı Belediye Meclis Üyesi Yüksel Yanmaz  ek bütçeye ilişkin  “sorunun bütçeyi hazırlayanlarda mı? Yoksa ülkeye yönetenlerde mi? “Sorusunu sorarken, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, “Çok nadir olabilen bir şey belki ilk defa buda bize denk gelen bir şey oldu. Ama bu işin sorumlusu belediye meclisimiz değil. Bunun altını kalın kalın çizmek lazım.” dedi.

BELEDİYE BÜTÇESİNE EK 133 MİLYON TL

2022 YILI EK GELİR BÜTÇESİ; Alınan mal ve hizmet vergilerine 3 Milyon TL, vergi gelirlerine toplam 3 Milyon TL ek ödenek konulması, kurumlardan ve kişilerden alınan bağış ve yardımlara 10 Milyon TL olmak üzere, alınan bağış ve yardımlar ile özel gelirlerine toplam 10 Milyon TL ek ödenek konulması, kişi ve kurumlardan alınan paylara 50 Milyon TL olmak üzere; diğer gelirlere toplam 50 Milyon TL ek ödenek konulması, taşınmaz satış gelirlerine 70 Milyon TL olmak üzere; sermaye gelirlere toplam 70 Milyon TL ek ödenek konulması

 2022 YILI EK GİDER BÜTÇESİ; Özel Kalem Müdürlüğü personel giderlerine bütçeye tahmini olarak 1 Milyon 160 Bin TL ek ödenek konulması, İnsan Kaynakları Müdürlüğünün bütçesine mal ve hizmet alım giderlerine bütçeye tahmini olarak 13 Milyon 800 Bin TL ek ödenek konulması, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü personel giderlerine bütçeye tahmini olarak 560 Bin TL, mal ve hizmet alım giderlerine bütçeye tahmini olarak 1 Milyon 850 bin TL, sermaye giderlerine bütçeye tahmini olarak 150 Bin TL olmak üzere toplam 2 Milyon 560 Bin TL ek ödenek konulması, Plan ve Proje Müdürlüğü personel giderlerine bütçeye tahmini olarak toplam 450 Bin TL ek ödenek konulması, Fen İşleri Müdürlüğü personel giderlerine bütçeye tahmini olarak 350 Bin TL, mal ve hizmet alım giderlerine bütçeye tahmini olarak 1 Milyon TL, sermaye giderlerine bütçeye tahmini olarak 68 Milyon TL olmak üzere toplam 69 milyon 350 Bin TL ek ödenek konulması, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü personel giderlerine bütçeye tahmini olarak 1 milyon 370 Bin TL ek ödenek konulması, Mali Hizmetler Müdürlüğü personel giderlerine bütçeye tahmini olarak 950 Bin TL ek ödenek konulması, Zabıta Müdürlüğü personel giderlerine bütçeye tahmini olarak 2 Milyon 850 Bin TL ek ödenek konulması, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü personel giderlerine bütçeye tahmini olarak 510 Bin TL ek ödenek konulması, Temizlik İşleri Müdürlüğü sermaye giderlerine bütçeye tahmini olarak 9 Milyon TL ek ödenek konulması, Tesisler Müdürlüğü mal ve hizmet alım giderlerine bütçeye tahmini olarak 5 Milyon TL, sermaye giderlerine bütçeye tahmini olarak 9 Milyon TL olmak üzere toplam 14 Milyon TL ek ödenek konulması, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü cari transferlere bütçeye tahmini olarak 2 Milyon TL ek ödenek konulması, İşletme ve İştirakler Müdürlüğü mal ve hizmet alım giderlerine bütçeye tahmini olarak 15 Milyon TL ek ödenek konulması maddeleri mecliste tek tek oylanarak oybirliğiyle kabul edildi.

 

CHP Polatlı Belediye Meclis Üyesi Yüksel Yanmaz  ek bütçeye ilişkin  “sorunun bütçeyi hazırlayanlarda mı? Yoksa ülkeye yönetenlerde mi? “Sorusunu sorarken, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, “Çok nadir olabilen bir şey belki ilk defa buda bize denk gelen bir şey oldu. Ama bu işin sorumlusu belediye meclisimiz değil. Bunun altını kalın kalın çizmek lazım.” dedi.

YANMAZ: YEDİ AY ÖNCESİNDEN EK BÜTÇEYE İHTİYAÇ DUYULDU

 

Ek bütçe komisyon raporu okunmasının ardından söz alan CHP Polatlı Belediye Meclis Üyesi Yüksel Yanmaz, “Kimse toplam rakamı duymadı. Ben hem o toplam rakamı hem de bu ek bütçeye neden ihtiyaç duyduğumuzu daha altıncı aydayız, daha yedi ay var. Yedi ay öncesinden ek bütçeye ihtiyaç duyuldu. Ben biraz araştırınca ek bütçeye neden bu kadar ihtiyaç duyulduğunu düşündüm. Çünkü 2021 yılında acaba belediye mi öngörüsüzlük yaptı diye ama tabi o da değil. 2021 yılında 2022 yılı bütçesini hazırlarken bu bütçe belediyenin 5 yıllık stratejik planına bakıldı ve o doğrultuda hazırlık yapıldı. Tabi ki ülkenin ekonomik durumu ve enflasyon oranı dikkate alınarak hazırlandı. Bunlara tabi ki dikkat edilmiştir. Bütçe 2021 yılı gerçekleşme oranı üzerinde yaklaşık yüzde 68 artışla bir bütçe hazırlandı ve bu bütçenin toplam rakamı 230 Milyon TL olarak gerçekleşti. Ancak şimdi bakıldığında 2022 yılının henüz 6 ayına yeni girilmişken bütçe açık verdi ve ek bütçeye ihtiyaç duyuldu.

BUNUN SORUMLUSU 2022 YILI BÜTÇESİNİ HAZIRLAYANLARDAN MIDIR? YOKSA ÜLKEYİ YÖNETENLERİN MİDİR

Bunun sorumlusu 2022 yılı bütçesini hazırlayanlardan mıdır? Yoksa ülkeyi yönetenlerin midir? Buna bakmak lazım. Dikkatli bakıldığında ülkede bugün enflasyon resmi rakamlara göre yüzde 74 olarak açıklanıyor. Tabi bu doğru mu? Doğru olsaydı bu ek bütçeye ihtiyaç duyulmazdı. Çünkü yüzde 68 zaten bir artış yapılmış. Yüzde 74 ile 68 arasında bir fark yoktur. Tabi ki gerçek yaşam içindeki tüketici enflasyonuna bakıldı. Bu enflasyona bakıldığında akaryakıt istasyonu müdürlüğü yaptığım için bir örnek vereyim 2021 yılı Haziran ayı akaryakıt pompa satış fiyatı 6,80 liraydı ancak bugün baktığımızda 26,03 lira motorin fiyatı. Ancak bu akşam 1,95 lira zam uygulandığında 28 lira olarak alınacak. Buradan baktığımızda enflasyonun tüketici üzerinde oranı yüzde 300. Ek bütçe 133 Milyon TL olarak düzenlenmiştir. Bunun bugünkü bütçeye göre artış oranı yüzde 60 civarıdır. Yani toplama bakıldığında toplam artış oranı yüzde 130’dur. TÜİK oranına bakıldığında bunun yaklaşık 2 katı. Bu durum hepimizin dikkatini çekiyordur. Allah vatandaşımızın yardımcısı olsun demekten başka diyecek söz bulamıyorum.” İfadelerini kullandı.

BAŞKAN YILDIZKAYA: BU İŞİN SORUMLUSU BELEDİYE MECLİSİMİZ DEĞİL

Ek bütçe alınmasının sorumlusunun Polatlı Belediye Meclisi olmadığını söyleyen Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, “Ek bütçe konusunu geçen hafta izah ettim. Çok nadir olabilen bir şey belki ilk defa buda bize denk gelen bir şey oldu. Ama bu işin sorumlusu belediye meclisimiz değil. Bunun altını kalın kalın çizmek lazım. Dünyadaki ve ülkedeki ekonomik gelişmeler bizi bu noktaya getirdi. Hatta bu da yetmeyebilir belli bir süre sonra çünkü temmuz ayında memurun ve işçinin alacağı zammı ön göremediğimizden kaynaklanıyor sorun. Ama bu sadece Polatlı değil herkes yapıyor bütün kamu kurumları bu bütçeyi yaptı. Büyükşehirlerde yapıyor. Bu çok doğal bir şey. Ek bütçemizin hayırlı olmasını diliyorum. Yarın bir gün gerçekleştirmede sıkıntı yaşarsak ihaleyi bize bırakmayın.” Dedi.

AKKAYA: SİZDE BÖYLE SEYREDİP DURACAKSINIZ ALTILI MASAYLA BİRLİKTE”

CHP Polatlı Belediye Meclis Üyesi Yüksel Yanmaz’ın enflasyon ve ekonomik kriz nedeniyle hükümeti eleştirmesi sonrası kürsüye çıkan AK Parti Polatlı Belediye Meclis Üyesi Mustafa Akkaya, enflasyonun bu aydan itibaren düşüşe geçeceğini söyledi. Akkaya, “Dünyada biliyorsunuz bir kriz var, sıkıntı var, Rusya savaşıyla ilgili. Ama her şey hükümetin kontrolü altında. Halkımız rahat olsun. İnşallah enflasyon bu aydan itibaren düşüşe geçiyor. Sizde böyle seyredip duracaksınız altılı masayla birlikte.” dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum hack forum hack haber logsuz shell
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara