DOLAR 17,2576 1.62%
EURO 17,6082 0.76%
ALTIN 976,501,44
BITCOIN 3469793,47%
Ankara
23°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

KADINLAR İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDE KARARLI

KADINLAR İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDE KARARLI

ABONE OL
8 Haziran 2022 09:45
KADINLAR İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDE KARARLI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 CHP POLATLI YÖNETİMİ DAVAYA KATILDI

 

 Danıştay 10. Daire’si İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptali için açılan davaları esastan görmeye devam ediyor. Dava öncesi kadınlar Danıştay’ın önünde buluştu. CHP Polatlı İlçe Başkanı Bilal Avcı, CHP Kadın kolları Başkanı Devlet Kuş ve  CHP Polatlı ilçe yönetimindeki  kadınlar  davaya katıldı.   CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, “Çıkacak olan karar yaşam ile ölüm arasında bir tercihtir” dedi.

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararına karşı açılan dava Danıştay 10. Daire’ esastan görülüyor. CHP Polatlı İlçe Başkanı Bilal Avcı, CHP Kadın kolları Başkanı Devlet Kuş ve  CHP Polatlı ilçe yönetimindeki  kadınlar  davaya katıldı.   CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, “Çıkacak olan karar yaşam ile ölüm arasında bir tercihtir” dedi.

NAZLIKA :BİZ KADINLAR ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZLE KAZANILMIŞ HAKLARIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ

 da

Davaya ilişkin  konuşan Nazlıaka, “Biz kadınlar tek adamın kazanılmış haklarımızı bir gece yarısı kararnamesiyle elimizden almasına, yaşam hakkımıza göz dikmesine ve insan haklarını ihlal etmesine izin vermemeye kararlıyız. Kadına yönelik şiddet uygulayanları cesaretlendiren, cezasızlık politikasını ilke edinen bu anlayış bize ölümü reva görüyor. Erdoğan’ın unuttuğu bir şey var: Kadınlar birden büyüktür. Biz kadınlar örgütlü mücadelemizle kazanılmış haklarımıza sahip çıkacağız. Bugün olduğu gibi 14 ve 23 Haziran’da da Danıştay’da olacağız” diye konuştu.

KUŞ: ’KADINA YÖNELİK ŞİDDET POLİTİKTİR’’

Ülkemizde kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve hak ihlalleri artarak devam ediyor. Kadınlar şiddete, istismara, yoksulluğa, güvencesizliğe sıkıştırılmış hayatlar yaşıyor. Pandemi döneminde bu sorunların daha da büyümesi yetmezmiş gibi; kazanılmış haklarımıza dahi göz diken, kadınları “fıtrat ve kader” arasına sıkıştıran bir iktidarla mücadele ediyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadınların kıyafetinden kaç çocuk doğuracağına, nafaka hakkından İstanbul Sözleşmesi’ne kadar uzanan ellere, gereken cevabı her gün büyüttüğümüz örgütlü mücadelemiz ile veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. ‘’Kadına yönelik şiddet politiktir’’ diye haykırmayı sürdüreceğiz.

 Hayatının bir döneminde eşinden, erkek arkadaşından veya yakın akrabasından fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalan kadınların yüzdesi OECD verilerine göre % 38 olarak tespit edilmiştir. Ülkemiz 129 ülke arasında 26. sırada yer almıştır. 2008-2018 yılları arasında 2714 kadın erkekler tarafından öldürülmüştür. 2021 yılının Eylül ayında ise 26 kadının öldürüldüğü kayıtlara geçmiştir.45 ülke ve Avrupa Birliği tarafından imzalanan “İstanbul Sözleşmesi” 2014 yılında Türkiye tarafından imzalanmış, ancak Mart 2021 yılında feshedilmiştir.”dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum hack forum hack haber logsuz shell
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara