DOLAR 16,6128 -0.16%
EURO 17,4471 -0.02%
ALTIN 973,640,09
BITCOIN 333466-1,26%
Ankara
21°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

SERAMİĞİN ANADOLU’DA DOĞUŞU

SERAMİĞİN ANADOLU’DA DOĞUŞU

ABONE OL
30 Mayıs 2022 10:38
SERAMİĞİN ANADOLU’DA DOĞUŞU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

Seramiğin ana maddesi bilindiği gibi topraktır. Toprağın insan yaşamına girmesi ise çok eski çağlara değin inmektedir. Anadolu’da seramiğin nasıl doğduğunun araştırılmasında kazı sonuçları esas alınır. Bu sonuçlara göre seramiğin tarım devrimine bağlı doğduğu, geliştiği bugün artık iyice aydınlanmış bir konudur. Bu nedenle Neolitik çağda başla-yan tarım devrimini ve doğuş nedenlerini çok ana hatları ile de olsa incelememiz, seramiğin de nasıl doğduğunu daha iyi anlamamı-za yardımcı olacaktır.

Anadolu’nun genel değişken kronoloji sistemi içinde M.Ö. 8000– 5000 yılları Neolitik çağlar olarak kabul edilir. Bu dönemin tümü tarım devrimini içerir. Bu yıllara ait birçok kazı merkezi bilinmekte ise de ünlüleri Diyarbakır yakınındaki Çayönü, Konya yakınlarındaki Çatalhöyük ve Burdur yakınlarındaki Hacılar’dır. Neolitik kentlerin altyapı tabakaları seramik tabakalar olarak tanımlanır. Yani seramiksiz tabaklar olarak bilinir. Yaklaşık M.Ö. 6000 yıllarının ortalarında ilk seramik örnekler görülmeye başlar. Seramik tabakalar yaklaşık 2000 yıllık bir süre içinde gelişmiştir ki bu dönem tarım devriminin başlatıldığı, doğadaki yabani arpa ve buğdayın “ehlileştirilerek” günlük yaşama sokuldukları ve buna bağlı gelişen yaşam koşulları içinde işlevsel kap kayak yapımında taşın ve buğday ile arpanın saplarından oluşturulan sepetçiliğin günlük yaşamada egemen oldukları yıllardır. Tüm tarımsal üretim kadınlar tarafından yapılmaktadır. Erkekler, mağara yıllarından gelen alışkanlıkla avcılık ve toplayıcılık görevlerini sürdürmektedirler.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum defacer hacker blog defacer diyetisyen null forum hack forum hack haber logsuz shell
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara