DOLAR %
EURO %
ALTIN 977,681,56
BITCOIN 3479493,98%
Ankara
23°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

OVACIK: POLATLI BELEDİYESİ’NE SORDUM, CEVAP BEKLİYORUM

OVACIK: POLATLI BELEDİYESİ’NE SORDUM, CEVAP BEKLİYORUM

ABONE OL
23 Mayıs 2022 09:05
OVACIK: POLATLI BELEDİYESİ’NE SORDUM, CEVAP BEKLİYORUM
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

OVACIK “ POLATLI İLÇESİNDE KENTE KARŞI APAÇIK İŞLENEN SUÇLAR VAR” 

 Ankara Büyükşehir Meclis Üyeliği ve Polatlı Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekilliği görevini yürüten Selami Ovacık, Polatlı ilçesinde kente karşı apaçık işlenen suçlar var  dedi. Selami Ovacık yaptığı açıklamada “’ Kurumlar yasalar ve yönetmeliklerle ayakta kalır ve yönetilir. Ancak Polatlı Belediyesi’ni incelediğimizde görüyoruz ki  üzülerek ifade ediyorum kanunlar, dikkate alınmamış. Kılıfına uydurmak diye bir tabir vardır, Polatlı’da birçok konu kılıfına uydurulmaya çalışılıyor. İddialarına yer verdi.

 

 

Ankara Büyükşehir Meclis Üyeliği ve Polatlı Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili   Selami Ovacık, Polatlı Üçpınar –Şehitlik bölgesinde yapılan imar planı , Kartaltepe AVM konutlarına ilişkin bir dizi iddialarda bulunarak   Polatlı Belediyesinin kar mı zarar mı ettiğini sordu.  Ovacık yaptığı yazılı açıklamada şu iddialara  yer verdi.

 

OVACIK “ŞİMDİ SORMAK İSTİYORUM POLATLI BELEDİYESİ KAR MI ZARAR MI ETTİ? ARSA NEREDE?”

Sadece birkaç örnek vereyim ilçemizde Kartaltepe Alışveriş Merkezi ve 508 konutu kapsayan bir ihale 2017 yılında yapılmış. Polatlı ilçemiz birçok şehre ulaşım adına ortak bir güzergah noktasıdır. E-90 karayolu üzerinde Polatlı Belediyesi’ne ait yaklaşık 40.000 metrekare kıymetli arsası kat karşılığı ihale ediliyor. Nasıl ediliyor? 2886 sayılı Devlet İhale Kanun’a göre yani Polatlı Belediyesi’ne gelir getireceğim denilerek.  30.511.837 TL ve artı bedeli belediyenin kasasına koyma vaadiyle. Sonra ne oluyor, proje belli bir seviyeye geliyor, ticari ve konut alanlarının satışı gerçekleşiyor. Yüklenici  firma işi bırakıyor, proje yarıda kalıyor mal alan birçok vatandaş mağdur oluyor akabinde geçen süre zarfında Polatlı Belediye yönetimi diyor ki ben  4734 sayılı kanuna göre projeyi tamamlayacağım. Para belediyenin kasasından çıkacak diyor. Muhtelif tarihlerde 4734 sayılı kanuna göre 2 ihale yapıyor. Bu iki ihalenin toplam bedeli  33.500.000 TL civarında gerçekleşiyor. 2886 sayılı kanuna göre 30.500.000 TL ve artı bedeli belediyenin kasasına konulması taahhüt ediliyor, ne hikmetse belediyenin kasasından 33.500.000 TL para çıkıyor. Bütünlük içinde ilerlemesi gereken yapım işi de kısımlara bölünüyor.  Şimdi sormak istiyorum Polatlı Belediyesi kar mı zarar mı etti? Arsa nerede?

UMARIM BU İDDİALAR DOĞRU DEĞİLDİR

Diğer bir taraftan şartnameye bakıyorsunuz alışveriş merkezi yapılacak alan kağıt üzerinde zemin kat 1 ve 2 kattan oluşuyor. Alışveriş merkezine gidiyoruz 4 kat görüyoruz.  Şartnamede inceliyoruz AVM’de 67 bağımsız bölüm inşa edilecek ve bağımsız bölüm eklentisi de yok diyor. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü kayıtlarında Alışveriş Merkezinde 96 bağımsız bölüm gözüküyor. Bir de işin garibi şartnameye bir madde koymuşlar aynen yazılan şöyle yüklenici konutlarda ve ticari alanlarda idare ile yapılacak istişare ve tutanak sonucunda değişiklik yapabilecektir şeklinde yazılmış. Yani kanuna  ve yönetmeliğe göre değil istişare ile bina yaparız demek isteniyor. Bu kadar tutarsızlık sonucu bu maddeden bizim anladığımız bu.Proje ile ilgili kamuoyunda başka vahim iddialar var. Bu iddiayı Polatlı Belediyesi’ne sordum, cevap bekliyorum. İş yükleniciye teslim edildikten sonra Polatlı Belediyesi kamyon ve iş makinalarının projede çalıştığı iddiaları var. Ortaya çıkan hafriyat Polatlı Belediyesi’nin kamyonlarıyla taşındığı için döküm sahasına ücretsiz döküldüğü yönünde. Umarım bu iddialar doğru değildir. Yazık üstüne yazık olur.2018 yılı Sayıştay’ın Polatlı Belediyesi Denetim Raporu’na bakıyoruz. Sayıştay bulgularına göre de  Polatlı Belediyesi yönetilemiyor. İller bankasından 2018 yılında 699.000 TL eksik alınmış. Polatlı halkı bu paydan mahrum bırakılmış. Taşınmaz kiralamaları mevzuata aykırı şekilde yapılmış, Gecekondu fonuna bile ekonomik kriz bahane edilerek el atılmış. 2018 yılında ambalaj ve cam atıkları bedelsiz olarak verilmiş. Bunun ihalesinin olması gerekiyordu. Yetimin hakkı doğrudan yedirilmiş. Yetimin hakkı kelimesini bilerek kullanıyorum. Belediye başkanı yetim hakkının kendisinin taahhüdü altında olduğundan sıkça bahsediyor yersen tabi. Doğrudan temin ihaleleri bütçeyi aşmış.  Merak edenler bu raporu Sayıştay’ın sitesinden indirebilir. Sayıştay raporu yönetilmezliğin ispatıdır.

 

SAYIN CUMHURBAŞKANI YATAY MİMARİ DERKEN NEDEN POLATLI’DA DİKEY MİMARİ UYGULAMALARI YAPILIYOR?

Polatlı Üçpınar –Şehitlik bölgesinde yapılan imar planları var. Ankara Büyükşehir Belediyesi kişisel rant iddialarına göre imar planını donduruyor.    Mahkeme bilirkişi raporlarına göre planı durduruyor vesaire birçok yargı süreci yaşanıyor. İmar şirketlerinin yüzde 10 karşılığı hisse topladığı iddiaları var vatandaşa sizin emsali 1.80’e çıkaracağız diyerek.  O konuyu ayrıca ele almak isterim. Bu arada Üçpınar – Şehitlik bölgesin de imar rantının 10 TOGO Kulesine eşit olduğunu düşünüyorum. Bunun cevabını muhatapları versin. Sayın Cumhurbaşkanı yatay mimari derken neden Polatlı’da dikey mimari uygulamaları yapılıyor?”sorusunu sordu.

HEMŞEHRİLERİMİZ POLATLI’MIZIN YARINLARINA KARŞI UMUTSUZ OLMASIN

Ovacık açıklamanın devamında ise Polatlı halkına seslendi.  Ovacık “Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanlığıyla, Meclis Grubuyla ve tüm unsurlarıyla kamu hakkının korunması ve şeffaflık adına mücadele ediyor ve etmeye de sonuna kadar devam edecek. Hemşehrilerimiz Polatlı’mızın yarınlarına karşı umutsuz olmasın.”dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum hack forum hack haber logsuz shell
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara