DOLAR 16,6790 0.24%
EURO 17,5132 0.51%
ALTIN 973,870,11
BITCOIN 335393-1,27%
Ankara
21°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ANADOLU SERAMİĞİNİN EVRELERİ

ANADOLU SERAMİĞİNİN EVRELERİ

ABONE OL
20 Mayıs 2022 10:02
ANADOLU SERAMİĞİNİN EVRELERİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Harran ve Ahlat kazılarında bol olarak bulunan lüster (yaldızlı) seramikler bu alandaki kısıtlı bilgimize katkıda bulunmuştur. Örnekler farklı gruplar oluşturur. Ahlat buluntuları daha kaliteli beyaz hamurları, parıltılı altın renkli lüster bezemeleri ve ince işçilikleriyle 11.-13. yüzyıl başı Büyük Selçuklu ve İran örnekleriyle benzerlik gösterirler. Ördek, aslan şeklindeki biblolar figürlü ve bitkisel desenli seramikler İran Bölgesi Selçuklu geleneğine sahiptir. Güneydoğu Anadolu örnekleriyle Suriye lüsterlerinden daha kaba yörede imal edildikerini sandığımız parçalardır. Çoğunlukla çukur, kenarsız kaseler veya büyük kenarlı tabaklar yapılmıştır. Hamurları kumlu ve kirli beyazdır. Lüster bezemenin kali-tesi düşük olduğundan çoğu zamanla aşınmış ve silinmiştir. Tabaklar, kâseleri kuşatan bordürler, soyut yapraklar, okunamayan kûfi yazılar, bitkisel kıvrımlar acemice işlenmiştir. Figürlü örneklere rastlanmaz. Bazılarında sır üstüne fırınlamadan önce sürülen kobalt mavisi desenler, fırınlanmadan sonra uygulanan lüster bezemelerle birlikte deseni zenginleştirir .

Mor şeffaf sır üzerine lüster bezemeli çanaklar da sık görülür. Bunlarda aşınmış lüster bezemeler zor seçilir. Suriye’den ithal yoluyla geldiğini kabul ettiğimiz kobalt mavisi sır üzerine lüster süslü ender bazı parçalara da rastlanır. Ortaçağ Anadolu seramiği konusundaki bilgilerimizin bu alandaki kazıların çoğalmasıyla artacağı şüphesizdir. Yakın yıllara kadar Anadolu’nun çeşitli yörelerinde sürdürülen arkeolojik kazılar-da erken İslam ve Türk devri ta-bakaları değerlendirilmemiştir. Bu malzeme yok olup gitmiş veya müze dolaplarında unutulmuştur. İlerde bunların değerlendirilmesiyle Anadolu ortaçağ seramikle-rinin daha geniş boyutlarda tanınması sağlanacaktır. Anadolu Selçuklu çağı seramikleri çok kaliteli olan İran bölgesi Büyük Selçuklu seramikleriyle kı-yaslandıklarında çok daha düşük kaliteli kalırlar. Genelinde Anadolu örneklerin-den biraz daha başarılı olan 12.- 13. Yüzyıl Irak ve Suriye seramikleri İran-Anadolu arasında köprü teşkil ederler.

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum defacer hacker blog defacer diyetisyen null forum hack forum hack haber logsuz shell
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara