DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 469052-0,92%
Ankara
21°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

AVCI :TARIM TOPRAKLARIMIZI  TAVİZ VERMEDEN AMASIZ FAKATSIZ KORUYACAĞIZ

AVCI :TARIM TOPRAKLARIMIZI  TAVİZ VERMEDEN AMASIZ FAKATSIZ KORUYACAĞIZ

ABONE OL
10 Mayıs 2022 09:55
AVCI :TARIM TOPRAKLARIMIZI  TAVİZ VERMEDEN AMASIZ FAKATSIZ KORUYACAĞIZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

AVCI  CHP İKTİDARINDA YAPMAYI VADETTİKLERİ PROJELERİ AÇIKLADI

Cumhuriyet Halk Partisi  Polatlı ilçe Başkanı Bilal Avcı , CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun  CHP iktidarında yapmayı vadettikleri tarım projelerini  Polatlı Kamuoyu ile paylaştı.   Çiftçinin üretmesi, kalkınması  ve  sürdürülebilir bir tarım için  tarımda vadedilen projeler neler?

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP )  Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından hazırlanan tarıma yönelik projeleri  CHP Polatlı İlçe Başkanı Bilal Avcı paylaştı. Avcı  açıklamasın da “Tarım topraklarımızı taviz vermeden, amasız ve fakatsız koruyacağız.  Tarımda üretim planlamasına geçeceğiz: Ürün desenini oluştururken iklim değişikliğini ve kuraklığı göz önünde bulunduracağız.”dedi.

Avcı  “ Tarımda AR-GE’yi destekleyeceğiz. Gıdada kendi kendimize yeterliliği sağlayacağız.  Ziraat Bankası çiftçinin bankası olacak: Ziraat Bankası kuruluş amacına dönecek, çiftçiye üretim için ucuz kredi verecek.  Kurumları yeniden yapılandıracağız: Et ve Süt Kurumu, Çay-Kur, TMO gibi KİT’ler ile tarımsal kooperatif ve birlikleri çiftçiyi ve üretimi destekleyecek şekilde yeniden etkin hale getireceğiz.

SU MASTER PLANI VE SULAMA PLANINI AÇIKLAYACAĞIZ

Su kaynaklarımızın sürdürülebilirliğini hedefleyen “Su Master Planını” hazırlayacağız. Her yıl en az 2 milyon dekar tarım alanını sulamaya açacak “Sulama Planını” uygulayacağız.

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNİN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ

Mevsimlik tarım işçileri için insanca yaşam alanlarını oluşturacak “Mevsimsel Yaşam Alanları” projesini en geç 2 yıl içinde hayata geçireceğiz. Mevsimlik işçilerin eksiksiz olarak sosyal güvence sahibi olmasını sağlayacağız.  Her köye en az bir teknik personel ataması yapacağız.

SİGORTALAMA VE DESTEKTE TÜKAS KAYITLARINI ESAS ALACAĞIZ

Sigortalama ve destekte, pek çok çiftçimizi dışarıda bırakan “Çiftçi Kayıt Sistemi” yerine; tarla tapularını ve kira kontratını esas alan geniş kapsamlı “Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi”ni (TÜKAS) kullanacağız. Kooperatifçiliği destekleyeceğiz.

Çiftçilerimiz ve besicilerimiz için yapacaklarımız  Kanunda yazan desteği vereceğiz. Çiftçi her yıl milli gelirin en az yüzde 1’i kadar destek alacak. Tarım Kanunu’nda yazmasına rağmen bugüne kadar ödenmeyen tarımsal destekleri bir plan çerçevesinde ödemeye başlayacağız. Ödeme her yıl Ekim ayı öncesinde peşin yapılacak.

ÇİFTÇİLERİMİZİN BORÇ YÜKÜNÜ HAFİFLETECEĞİZ

Kredi, su ve elektrik borçlarının faizini silerek gelirine göre yeniden yapılandıracağız. Tarımsal üretimde kullanılan mazottan vergi almayacağız Çiftçi ürün fiyatını ekmeden önce bilecek: Ürün taban fiyatlarını bir yıl önce açıklayacağız. Hububat, yağlı tohum, baklagiller gibi belli ürünlerde alım garantisi vereceğiz.  Sulama faturası hasattan sonra ödenecek: Tarımsal sulamada kullanılan elektrik faturası hasattan sonra ödenecek.  Tarım destekleri ve araçları haczedilemeyecek, desteklerden kesinti yapılamayacak. Tarımsal destekleme ödemelerine hiçbir şekilde haciz ve bloke konulamayacak. Hiçbir tarım aracı haczedilemeyecek. Doğrudan gelir desteği kapsamında yapılan ödemelerden vergi ve banka komisyonları kalkacak.

HASAT DÖNEMİNDE İTHALATI YASAKLAYACAĞIZ

Dahilde İşleme Rejimi kapsamı hariç, hasat döneminde olan ürünlerin ithalatını yasaklayacağız.  Mera alanlarını koruyacak, besiciye açacağız: “Mera Islah ve Verimli Kullanım Programını” açıklayacağız. Yem maliyetini düşürmek için meraları düşük ücretle besiciye açacağız.  Ürün paritelerini sürdürülebilir seviyeye çıkaracağız: Üreticiyi girdi fiyatları karşısında ezdirmeyeceğiz. Süt üreticimiz 1 kilo süt satıp, bunun parasıyla en az 1,5 kilo yem alabilecek. Besicimiz ürettiği 1 kilo eti satarak, bunun parasıyla 25 kilo yem alabilecek.

TARIM SEKTÖRÜNDE GENÇLER VE KADINLAR İÇİN TEŞVİK GETİRECEĞİZ

Gençlerin tarımsal üretimde yer alması için “Gençler Üretiyor” teşvik programını açıklayacağız. Kadınların ve gençlerin tarımda istihdamının artması için sosyal güvenlik primlerinin devlet tarafından ödenmesini sağlayacağız.  Orman köylülerimizi koruyacağız: Orman köylülerimiz için eğitim programları hazırlayarak, 12 ay çalışmalarını sağlayacak düzenlemeleri yapacağız. Bu sayede her şehirde 5 bin ile 50 bin kişi arasında değişen yeni istihdam imkanı sağlayacağız.

FINDIK VE ÇAY ÜRETİCİLERİ İÇİN:

Fındıkta maliyetinden düşük alım fiyatlarını engelleyeceğiz.  Çay ithalatını ve kaçak çayı engelleyeceğiz.  Türkiye İş Kurumu’nun geçici işçi istihdam ederek ve parasını da Türkiye İş Kurumu ödeyerek çayı toplatabilmesini sağlayacağız.

BAL VE GÜL ÜRETİCİLERİ İÇİN:  Gül üretimi konusunda ciddi üretim planlamaları yapacağız.  Gülbirlik’in teknolojik altyapısının yenileyeceğiz.

ARICILAR İÇİN:  Arıcılık yapılan bölgelerde laboratuvar kuracağız: Hiçbir bal üreticisinin alın terinin sömürülmesine izin vermeyeceğiz.”dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara