DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4724080,99%
Ankara
23°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

TÜRK HALILARI VE KUMAŞLARI

TÜRK HALILARI VE KUMAŞLARI

ABONE OL
7 Mayıs 2022 12:09
TÜRK HALILARI VE KUMAŞLARI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Washington’da 1925 yılında George Hewitt Myers tarafından kurulmuş olan Tekstil Müzesi (Textile Museum), özellikle Yakın Doğu ülkeleri hali, kilim ve kumaş gibi dokuma malzemesinin aslına uygun bir teknikle onarımları yapıldığı ve temizlendiği atölyelere sahip olmasıdır. Tekstil Müzesi, halı, kumaş ve dokumalar konusunda koleksiyonerlerin eserleriyle sık sık sergiler açar. Aslında, müzedeki eşyalar, koleksiyonerlerin bağışlarıyla veya doğrudan doğruya satın almalarla toplanmış, eserlerin büyük bir kısmı modern usullerle depolanmıştır. Bu koleksiyonlar arasında tanınmış halt ve kilim uzmanı Joseph V.Mc Mullan’ın derlediği eserler çok zengindir. Mr. Mc.Mullan’ın koleksiyonundaki Memlük, Moğol, İran, Kafkas, Türk Halıları arasında Osmanlı devrine ait 16-19. yy.lar Uşak, Konya, Bergama, Gördes v.s. gibi hali ve kilimleri çok önemlidir. Bu müzedeki Türk eserleri konusunda uzman Delmar L.Roberts şunları yazmaktadır; “Washington Tekstil Müzesinde 300 parça Türk Halısı,Kilimi ve dokumaları vardır. Bunların da % 95 kadar 20.yy.’dan öncesine aittir. Sergilenen eserler arasında küçük veya iri motifli 15.yy sonu ile 16.yy.a ait “Holbein” tipi halılar, 16-17.yy’dan kalma “Latto” tipi halılar, 18.yy.’dan kalma birkaç mihraplı raf seccadesi ve 17.yy. Uşak halıları vardır. Müzede daha büyük boyutlarda halılar da var. 2.16×1.28 m2’lik Yörük halısı, bunlara bir örnek olabilir. Orta boşluğun stereotipik motiflerle doldurularak bir tekrarlama ritmi elde edilmiş olması, bunların dış bordürdeki daha ufak motiflerle renk açısından sağladığı zıtlık, bu tip halılara özgü karakteristik renk düzeni gibi noktalar, dokumayı ötekilerden tamamıyla ayırmaktadır. Bu örnek Müzenin yeteri kadar zengin olduğunu da kanıtlıyor.” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara