DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4716080,64%
Ankara
23°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

GEÇMİŞTE VE GÜNÜMÜZDE EBRU ÇEŞİTLERİ

GEÇMİŞTE VE GÜNÜMÜZDE EBRU ÇEŞİTLERİ

ABONE OL
6 Mayıs 2022 11:00
GEÇMİŞTE VE GÜNÜMÜZDE EBRU ÇEŞİTLERİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

Hat sanatımız için özel ebru çeşitleri de yapılmıştır. Bunlar: Hafif ebru: Açık renklerle yapılan, hattatların yazacağı yazıya fon teşkil eden ebrudur.

Koltuk ebrusu: Yazı kıtalarının koltuk kısmına konulmak amacıyla gerçekleştirilmiş olduklarından bu adla anılmaktadırlar.

Yazılı ebru: Hattat-ebrucu bütünleşmesi ile yapılmaktadır. Hattatın eserinin orijinalliğine zarar vermeyecek biçimde uygulanan bir teknikle gerçekleştirilen ebru çalışması ile meydana getirilmektedir. Ebrunun kullanılageldiği yerler de çeşitlilik göstermektedir. III. Ahmed’in kendi hattıyla olan murakka içinde bulunan ve ara kâğıdı olarak kullanılan zerefşanlı ebru 1770’te vefat eden Ayasofya katibi Mehmed Efendi’nin kendi geliştirmiş olduğu bir ebru çeşididir. Daha önce de belirttiğim gibi ara kâğıdı olarak kullanılmıştır. Minyatürlerin etrafına iç ve dış pervaz olarak yapıştırılan ve sınırları da altın cetvellerle örtülü ebru kağıtları olduğu gibi, cilt ve ki-tabın yıpranmasını önlemek için cilbend tabir edilen koruyucu kılıfların üzerine kaplanan ebru kağıtları da görülmektedir. Son dönemlerde özel amaçlarla yapıları kutularda da ebru kağıdı kullanıl-maktadır.

Cilt sanatımızda ise ebru kağıdı ya deri ile birlikte ya da tamamen deri yerine kullanılmıştır. Bu ciltler çarkuşe cilt tabir edilmektedir. Öte yandan cilt kapağı ile kitap kapağı arasında yan kağıdı olarak kullanıldığı ya da resmi defterlerin veya cilt gerektirmeyen birkaç formalık kitaplara cilt yerine ebru kağıdı geçirildiği görülmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara