DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 464291-2,44%
Ankara
24°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

MİNYATÜRLERDE ÜSLUP

MİNYATÜRLERDE ÜSLUP

ABONE OL
30 Nisan 2022 12:21
MİNYATÜRLERDE ÜSLUP
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

 

Minyatür resimlerin incelenmesi sonucu 1550-1600 dönemine bağlanan saz yaprağı ve gülden oluşan ikinci uslupta, kavisli testere dişli yapraklar (hançer yapraklar) ve stilize edilmiş çiçek başları kullanılmaktadır. Bu üslup, ekseriyetle kumaşlar üzerinde ve “Şam işi” İznik seramiklerinde, çinilerinde görülür. Üslubun klasik ve emsalsiz bir örneği, markitöri işi ahşap sehpada ve üst kısmını oluşturan 12 köşeli “Şam işi” İznik çinisinde görülmektedir Bu önemli ve eşsiz, çinili ahşap sehpa ile, Topkapı Sarayı Müzesi’ndeki Sultan Selim Il (1568-1581) dönemine ait taht ve 16. yüzyıl ortalarına ait olduğu tahmin edilen dört veya beş parçadan oluşan saray mobilyası arasında bağlantı kurulmaktadır. Yukarıda da belirtildiği gibi bu üsluplar karşılıklı olarak birbirinden tamamen bağımsız olmayıp, hem çinide hem de sehpanın kaidesindeki kemer dolgularında Çin bulutları ve gül yan yana görülmektedir. Sehpanın fildişi kakma panoları her taraftan göze çarpan rumi kıvrımlar ile doldurulmuş bulunmaktadır. Bu stilin fevkalade güzel bir başka örneği de, asma kıvrımları ve çin bulutlarından oluşan bir zemin üzerinde palmetler arasından geçen saz yaprakları deseni ile girift bir şekilde oyulmuş olan deniz aygırı dişinden yapılmış olan kemer tokasıdır .

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara