DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 468194-1,52%
Ankara
21°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

YARIN KADİR GECESİ’Nİ İDRAK EDECEĞİZ

YARIN KADİR GECESİ’Nİ İDRAK EDECEĞİZ

ABONE OL
26 Nisan 2022 10:27
YARIN KADİR GECESİ’Nİ İDRAK EDECEĞİZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

KADİR GECESİ NASIL GEÇİRİLMELİDİR?

 

 

Ramazan ayının 27. Gününe denk gelen Kadir gecesine ilişkin açıklama yapan Polatlı Müftüsü Hayri Cihangeri “Kadir gecesinin, Ramazan-ı Şerif ayı içerisinde olduğu kesin olarak bilinmekle birlikte, bu gecenin Ramazan’ın hangi gecesi olduğu açık ve net olarak bildirilmemiştir. Bu hususta Peygamberimizden pek çok sayıda hadis rivayet edilmiştir. Peygamber Efendimiz, bu hadislerinde Kadir gecesini, Ramazan ayının tamamında[1]; son yedisinde  son onunda  aramamızı tavsiye etmiştir. Bir başka rivayette de bu gecenin Ramazan ayının 27. Gecesi olduğu bildirilmiştir”dedi.

Kadir gecesinde hangi ibadetler yapılmalıdır? Kadir gecesini nasıl geçirmeliyiz?  Sorularını cevaplandıran Polatlı Müftüsü Hayri Cihangeri “ Yüce Allah’ın Müslüman kullarına lütfettiği Kadir Gecesi, gecelerin en feyizlisi, en bereketlisidir. Bunun en açık delili, bu gecenin Kur’an-ı Kerim’de zikredilen ve övülen tek gece olmasıdır.

Diğer taraftan bu geceye önemini kazandıran, onu mükemmel bir af, mağfiret, feyiz, bereket ve rahmet deryası haline getiren husus hiç şüphesiz ki; iki cihan saadetinin rehberi, hidayet kaynağı olan Kur’an-ı Azimüşşşan’ın bu gecede indirilmeye başlamasıdır.

Cenab-ı Hak, bu mübarek gecenin önemini ve özelliğini Kadir Suresinde şu şekilde vurgulamakta ve bu geceyi şöylece övmektedir:

“ Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi, bin aydan hayırlıdır. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar”.

Yüce Kitabımız, Kadir gecesinde, Levh-i Mahfuzdan, dünya semasına toptan indirilmiştir. Odan sonra da Cebrail Aleyhisselam, Allah’ın izni ve emri ile Kur’an-ı Kerim’i Peygamber Efendimize vahiy yoluyla 23 senede parça parça, ihtiyaca göre getirmiştir.

BU GECE BİR ÖMRE BEDELDİR

Evet, bu gece Rabbimizin bildirdiği üzere bin aydan daha hayırlıdır. Yani, Kadir gecesinde yapılan amel ve ibadetle, kazanılan sevap, içinde bu gecenin bulunmadığı bin ayda elde edilebilecek sevaptan daha çok ve daha hayırlıdır. Bir başka ifadeyle bu gece, onsuz 83 yıl ve 4 aylık bir ömürden daha hayırlıdır. Kısaca bu gece bir ömre bedeldir. Bir mümin için bundan daha büyük bir lütuf ve eşsiz bir fırsat olabilir mi?

İmam Malik’in Muvatta adlı eserinde yer alan bir rivayete göre; Hz. Peygamber (s.a.s)’e kendisinden önceki ümmetlerin ömürleri gösterilmişti. Resulullah Efendimiz bunu görünce, kendi ümmetinin ömrünü kısa buldu. Geçmiş ümmetlerin uzun ömürleri boyunca işledikleri amellere, kendi ümmetinin kısa ömürleriyle erişemeyeceklerine üzüldü. Bunu üzerine Yüce Allah, ona bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini vermiştir

Görüldüğü üzere bu rivayet, hem Kadir gecesinin Ümmet-i Muhammed’e bahşedilmesinin hikmetine ışık tutmakta ve hem de Peygamberimizin ümmetine karşı ne kadar merhametli ve düşkün olduğunu göstermektedir.

Kadir gecesinin, Ramazan-ı Şerif ayı içerisinde olduğu kesin olarak bilinmekle birlikte, bu gecenin Ramazan’ın hangi gecesi olduğu açık ve net olarak bildirilmemiştir. Bu hususta Peygamberimizden pek çok sayıda hadis rivayet edilmiştir. Peygamber Efendimiz, bu hadislerinde Kadir gecesini, Ramazan ayının tamamında; son yedisinde son onundaaramamızı tavsiye etmiştir. Bir başka rivayette de bu gecenin Ramazan ayının 27. Gecesi olduğu bildirilmiştir Başka rivayetler de vardır. Bütün bu rivayetlerden, Kadir Gecesinin Ramazan ayında gizli olduğu sonucunu çıkarmak mümkündür. Bununla birlikte Kadir gecesinin Ramazanın son on gecesinden birinde olması kuvvetle muhtemeldir.

Ancak, Kadir gecesi hakkındaki rivayetler arasında 27’nci geceye ait olan rivayet alimlerin çoğunluğu tarafından tercih edilerek, bu gece Kadir gecesi olarak kutlana gelmiştir.

Öyleyse bize düşen, Kadir gecesinin Ramazan ayında saklı olduğu gerçeğinden hareketle, bu ayı en güzel şekilde ibadet ve taat ile geçirmeye çalışmak, özellikle son on gününde ve tabii ki 27. Gecesinde ibadet için özel bir gayret içerisine girmektir. Kısaca Ramazan ayının her gecesini, özellikle de son on gecesini Kadir gecesiymiş gibi ibadetle değerlendirmeliyiz.

Rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz, Ramazanın son on gününde Mescitte kurduğu küçük bir çadır içinde itikafa girer, kendisini tamamıyla ibadete verirdi

Peygamber Efendimizin şu hadis-i şerifi de Kadir gecesinin feyiz ve bereketini ortaya koymaktadır: “Kim, faziletine inanarak ve ecrini umarak Kadir gecesini ihya ederse, geçmiş günahları mağfiret olunur”

Bizlerde Peygamberimizin bu müjdesine nail olmak, geçmiş günahlarımızdan kurtulabilmek için, bu gece, Yüce Allah’a tam bir teslimiyet, samimiyet ve ihlas içerisinde ibadet etmeliyiz. Bu geceyi değerlendirmemize mani olacak ve bizleri gaflet ve tembelliğe sevk edecek her türlü davranıştan uzak kalmalıyız.

BU GECEYE MAHSUS BİR İBADET YOKTUR. ANCAK BU GECEYİ ŞU ŞEKİLDE DEĞERLENDİREREK FEYZ VE BEREKETİNE NAİL OLMAMIZ MÜMKÜNDÜR

Bu gece;

Namaz borcumuz var ise, bol bol kaza namazı; yoksa nafile namaz kılmalıyız.

Peygamber Efendimize salat-u selam getirmeliyiz.

Nefis muhasebesi yapmalı, günahlarımızı bağışlaması için Rabbimize yalvarıp yakarmalı, tevbe ve istiğfarda bulunmalıyız.

Aile efradımıza bu gecenin önemini anlatmalı, onları da bu gecenin güzelliklerinden yararlanmaları hususunda teşvik etmeli, bu konuda onlara örnek olacak davranışlar sergilemeliyiz.

Ana baba ve akrabalarımızın kandillerini tebrik etmeli ve hayır dualarını almalıyız.

Müslüman kardeşlerimizle tebrikleşmeli, onların gönüllerini almalı, kırgınlıkları, dargınlıkları gidermeliyiz.

Çevremizde olan fakir ve muhtaçlara yardım elimizi uzatmalıyız.

Kendimiz, ailemiz, milletimiz, ülkemiz ve bütün Müslümanların hatta insanlığın huzur ve selameti, devletimizin bekası için  bol bol dua etmeliyiz.

Bütün bunlara ilave olarak, Peygamberimizin bu geceye mahsus olarak bizlere öğrettiği şu duayı sık sık tekrarlamalıyız:

“Allah’ım, sen affedicisin, affetmeyi seversin beni de affeyle”

Diğer taraftan Kadir gecesinin önemi, Kur’an-ı Kerim’in bu gecede indirilmesinden kaynaklandığına göre, bu gece münasebetiyle Yüce Kitabımıza karşı olan görevlerimizi bir kez daha hatırlatmak yerinde olacaktır.

Müslümanlar için hidayet kaynağı olan, insanları içine düştükleri karanlıklardan çıkarıp, nura ulaştırmak için indirilen Kur’an’ı Kerim ile çok iyi bir irtibat kurmalı, onu tanımak, öğrenmek için gayret göstermeli, anlamaya çalışmalı ve asla ondan uzak kalmamalı, bizi ondan uzaklaştıracak davranışlardan uzak durmalıyız.

Kur’an-ı Kerim’i usulünce okumayı öğrenmeli ve sıkça okumalı ve mutlaka ondan namazımız sahih olacak kadar sure ezberlemeliyiz. Unutmamalıyız ki, Peygamberimizin bildirdiği üzere; içinde Kur’an’dan hiçbir şey olmayan kişi, harap olmuş bir ev gibidir.

Kur’an-ı Kerim’i okumayı aile fertlerimize de öğretmeli, onlara kitabımızı tanıtmalı ve sevdirmeliyiz. Kur’an’ın emrettiği şeyleri yapmalı, yasaklarından kaçınmalı, Kur’an ahlakı ile ahlaklanmalı, onu kendimize rehber edinmeliyiz. İşte o zaman Kadir gecesini çok daha iyi idrak ve ihya etmiş oluruz.  “ifadelerine yer verdi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara