DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4724080,99%
Ankara
23°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

BAŞKENTTE KUDUZ AŞISI TEMİNİNDEKİ SIKINTI NE ZAMAN GİDERİLECEK?

BAŞKENTTE KUDUZ AŞISI TEMİNİNDEKİ SIKINTI NE ZAMAN GİDERİLECEK?

ABONE OL
22 Nisan 2022 09:48
BAŞKENTTE KUDUZ AŞISI TEMİNİNDEKİ SIKINTI NE ZAMAN GİDERİLECEK?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
CHP’Lİ GÖK SAĞLIK BAKANI KOCA’YA SORDU
CHP  Ankara milletvekili Levent Gök Kuduz aşısı teminine yönelik sıkıntı olduğu gerekçesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisinde  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere soru önergesi verdi.
Cumhuriyet Halk Partisi Ankara milletvekili Levent Gök Kuduz aşılarının teminine yönelik Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.Gok Ankara  kamu hastanelerinde kuduz aşısı teminindeki sıkıntıların ne zaman giderileceginin cevaplandırılmasını talep etti.
Gök “
         Ankara’da kamu hastanelerinde kuduz aşısı temininde sorun yaşanmaktadır. Kuduz riski altında olan kişilerin birinci dozu riskin doğduğu gün olmak üzere 3., 7. ve 14. günlerde 4 doz aşı vurulması gerekmektedir, aşıların eksiksiz ve zamanında uygulanmaması hastayı ölüme kadar götürebilecek komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Son günlerde kendisi veya çocukları kuduz aşısına ihtiyaç duyan Ankaralı yurttaşlarımız hastanelerde kuduz aşısı bulamamakta, kısıtlı sayıda temin edilen aşılar hastanelere geldiği gün tükenmektedir. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yalnızca ilk doz aşı için başvuran hastalara uygulama yapılmakta, sonraki 3 doz için yurttaşlarımız başka hastanelere yönlendirilmektedir. Kuduz ölümcül risk taşıyan bulaşıcı bir hastalık olmakla birlikte kontrol altında tutulamadığı takdirde salgın riskini beraberinde getirmektedir. Aşı temininde dışa bağımlı hale getirilmiş olan Türkiye’nin Başkenti Ankara’da kuduz aşısı bile bulunamamakta, Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nü 2011 yılında kapatan mevcut iktidarın rant politikaları doğrudan yurttaşlarımızın canına kast etmektedir.
         Bu bilgiler ışığında:
1. Ankara’da kuduz aşısı temininde sorun yaşanmasının sebepleri nelerdir?
2. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kuduz aşısı bulunmasına karşın ilk doz dışındaki diğer dozların sözü geçen hastanede uygulanmamasının sebeplerini açıklar mısınız?
3. Son 2 yıl içerisinde Ankara’da kuduz riski görülen yurttaşlarımızın sayısını aylık temelde açıklar mısınız?
4. Son 2 yıl içerisinde Ankara’da bulunan kamu hastanelerinde uygulanan kuduz aşısı doz sayılarını aylık temelde açıklar mısınız?
5. Son bir yıl içerisinde kuduz aşısı temin edemediği için risk altında olmasına karşın aşı olamayan veya 4 dozluk uygulamayı tamamlayamayan yurttaşlarımızın sayısını açıklar mısınız?
6. Ankara’da kuduz aşısı temininde yaşanan sorunlar hangi tarihte giderilecektir?
7. 2002 – 2022 döneminde ithal edilen kuduz aşısı doz sayılarını yıllık temelde açıklar mısınız?
8. 2002 – 2022 döneminde ithal edilen kuduz aşıları için ödenen ücretleri yıllık temelde açıklar mısınız?
9. Yeni Hıfzıssıhha Projesi adı altında Ankara’da inşa edileceği duyurulan Hıfzıssıhha-Türkiye Aşı ve Biyoteknolojik Ürün Araştırma ve Üretim Merkezi’nin kuruluş çalışmaları hangi aşamadadır? Söz konusu tesis hangi tarihte çalışmaya başlayacaktır?
“İfadelerine yer verdi.
HBR Ayşe Köksal

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum
reklam ajansı reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara